שיפור והשלמת ציוני בגרות לאחר התיכון

התיכון נגמר, ואולי גם הצבא, ועכשיו אתה מתכונן לשלב הבא בחיים. בוא לגלות מהן הדרכים העומדות לרשותך להשלים את הבגרות החסרה ההיא, או לשפר ציוני בגרות קיימים.

מאת: מאיה עוז

לא משנה אם תקופת התיכון חקוקה אצלך בזיכרון כימים בהם בילית בים במקום בשיעורים (למרות שתמיד אמרו לך שנורא חבל כי יש לך המון פוטנציאל), או שבכלל היית נוכח בשיעורים ואפילו השקעת ולמדת, אבל גילית שכדי להתקבל לרפואה או הנדסה חסרות לך עוד כמה נקודות לממוצע. איכשהו מצאת את עצמך מסיים את התיכון אבל לא את הרומן עם הבגרויות.

בפועל, לא משנה מה אתה רוצה ללמוד. בין אם מדובר בהנדסה, עריכת דין, פסיכולוגיה, תקשורת או רפואה (אמא תהיה מאושרת), כל מוסד לימודי באשר הוא, דורש בגרות מלאה, כאשר לכל מקצוע דרוש ממוצע ציונים אחר על מנת להתקבל אליו. הכלל אומר שככל שהביקוש למקצוע גבוה יותר כך גם תנאי הקבלה יהיו גבוהים יותר.

אגב, ישנם מקומות עבודה רבים שהתנאי להתקדם בהם ולהגיע לתפקיד (ושכר) נחשב הוא להיות אקדמאי, והדרך לאקדמיה עוברת כמובן דרך הבגרות.

לא ממש יצא לך להגיע לתיכון או ללמוד לבגרויות
לא ממש יצא לך להגיע לתיכון או ללמוד לבגרויות
(צילום: dreamstime)

איך עושים את זה?

מתלבט בין מכינה במכללה לבין מכונים פרטיים להשלמת בגרויות? יודע בכלל מהם ההבדלים בין השניים? הגיע הזמן לעשות סדר בעניינים.

מכונים פרטיים להשלמת בגרויות

יש בארץ מגוון רחב של בתי ספר פרטיים להשלמת בגרויות, כשבעיקרון כולם מתבססים על שיעורים מרוכזים לפי תכנית הלימודים, ובסופם הגשה לבגרות.

יתרונות: אחד היתרונות המרכזיים היא העובדה ברוב המקומות תוכל לבחור בשעות ובימים הנוחים לך (קיימות מספר אופציות ללימודי ערב ובוקר), כך שאם למשל תרצה לעבוד ותוך כדי להשלים בגרויות תוכל לעשות זאת ללא בעיה. חלק מהמכונים יספקו לך תקבל ספרי לימוד ותרגול, ובחלקם תיאלץ לרכוש את הספרים על חשבונך. אם תזדקק הדרכה פרטנית יותר במידת הצורך, גם המורים המלמדים במכונים הפרטיים, הם מורים מהשורה הראשונה.

חסרונות: מן הסתם, כל בגרות שתשלים עולה כסף. כל קורס להכנה לבגרות עולה בממוצע 3000-5000 ₪ , תלוי במקצוע, בכמות היחידות ובמספר הבגרויות שברצונך להשלים. במידה ותרצה להשלים בגרות במעל ל2 מקצועות, קח בחשבון שמדובר בסכום גבוה מאוד.

בנוסף, אין אופציה לקבלת מלגה חלקית או מלאה.

מכינות

אם יש לך מספר גדול של בגרויות להשלים או לשפר, אולי שווה לך לנסות להתקבל למכינה קדם אקדמית. על מנת להתקבל למכינה עליך להיבחן במבחן מיון כלשהו: באוניברסיטאות – מבחן פסיכומטרי, במכללות לחינוך- מבחן סף ובמכללות אקדמיות- מבחן מימ"ד.

יתרונות: מעבר להוזלה משמעותית במחיר (כשיש הרבה בגרויות להשלים), חיילים משוחררים ובנות שירות יכולים ללמוד במכינה על חשבון הפיקדון, כאשר קיימת אופציה נוספת למימון חלקי או מלא של המכינה, בהתאם לתנאים הכלכליים חברתיים במשפחתם. (מימון שכ"ל ומלגות קיום לזכאים מהקרן לסיוע נוסף שלא על חשבון הפיקדון ). חשוב לדעת, במקרים רבים תינתן מלגה חלקית או מלאה. לא מדובר חלילה רק על מקרים קשים מאוד של מצוקה כלכלית או משפחתית. בנוסף, ישנה גם מלגת מחיה שניתנת במקרים מסוימים (שזה בעצם אומר שמשלמים לך על זה שאתה לומד) בשורה התחתונה, שווה לבדוק את זכאותך למלגה.

יתרון נוסף הוא המבחן הפנימי. ישנן הרבה מכללות אשר בוחנות בסוף המכינה במבחן פנימי של המכינה עצמה ולא במבחן בגרות חיצוני. ומה זה אומר לגבי הציון? האם הוא "נחשב" במקום נוסף מעבר למכללה בה אתה עושה את המכינה? בחלק מהמכינות הציונים הפנימיים שתקבל בקורסים השונים (במקום בחינת הבגרות) יהוו ציון איתו תוכל להתקבל גם למכללה אחרת. יש לבדוק זאת עם המכינה ועם המכללה בה אתה מעוניין ללמוד.

מעבר ללימודים עצמם במכינה, תקבל כמעבר ללימודים עצמם במכינה, תקבל כ"בונוס" יעוץ והכוונה לקראת סיום הלימודים, מורים איכותיים, שיעורי תגבור, וסיוע במקרה של לקויות למידה. בונוסמעבר ללימודים עצמם במכינה, תקבל כ"בונוס" יעוץ והכוונה לקראת סיום הלימודים, מורים איכותיים, שיעורי תגבור, וסיוע במקרה של לקויות למידה. יעוץ והכוונה לקראת סיום הלימודים, מורים איכותיים, שיעורי תגבור, וסיוע במקרה של לקויות למידה.

חסרונות: למכינות יש סדר יום שאינו גמיש. אם תרצה לשלב עבודה ולימודים, תדע כי הדבר כמעט ואינו אפשרי. מסלול הלימודים במכללות מתחלק למספר אופציות: מסלול חד שלבי- מיועד למי שחסר לו עד 4 מקצועות או עד 14 יחידות לימוד. משך המסלול עד 10 חודשים. מסלול דו שלבי- מיועד למי שחסר לו מעל 4 מקצועות או מעל ל14 יחידות לימוד. משך המסלול 14-18 חודשים. מסלול ערב/מדורג- למי שחסר לו 1-2 מקצועות ומכינה ייחודית לתלמידים בעלי לקויות למידה.

רוצים ללמוד לבגרויות ישר מהבית? לחצו וצפו בשיעורים לדוגמא: בגרות בלשון | בגרות באנגלית

להבדיל מהתיכון, פה באמת מנסים להקשיב
להבדיל מהתיכון, פה באמת מנסים להקשיב
(צילום: dreamstime)

חשוב לדעת- בתיכון, הציון הסופי מורכב משכלול של ציון בחינת המגן, ציון ההגשה ובחינת הבגרות עצמה. כאשר משלימים בגרויות, הציון אותו מקבלים בבגרות הוא הציון הסופי.

ומה הלאה? נתנו לך את כל מה שאתה צריך לדעת לפני שאתה הולך להשלים או לשפר את ציוני הבגרות שלך. כל מה שנותר לך לבדוק זו מהי המסגרת המתאימה והנכונה לך. שיהיה לך בהצלחה.