מאיזה גיל כדאי ואפשרי ללמוד שפה חדשה?

אם ברצונכם ללמוד שפה זרה, כמו אנגלית למשל, האם עליכם להתחיל לפני גיל מסוים כדי לשלוט בה באופן מלא?

מאת: וואלה סקול

הדעה הרווחת היא כי זמן הילדות הוא הטוב ביותר לרכישת שפה שניה, מכיוון שלילדים ישנם כישורי למידה טובים יותר והם פתוחים לכך הרבה יותר ממבוגרים. אם אתם מטילים בכך ספק, מחקרים בתחום מוכיחים כי היכולת שלנו ללמוד שפה הולכת ופוחתת ככל שאנו מתבגרים.

ללמוד שפה חדשה – לא משחק ילדים, אם אתם מבוגרים

לאורך השנים אנו שומעים שוב ושוב את המנטרה שילדים הם כמו ספוג, בכל הנוגע לרכישת שפות. אמנם אין זאת הוכחה בפני עצמה, אולם במבחן המציאות ניתן בהחלט לראות כי לילדים בגיל יסודי קל יותר לקלוט שפות במהירות ביחס למבוגרים. אך האם אכן תקופת הילדות היא התקופה הקריטית ללימוד אנגלית לילדים? אם נחשוב על כך, ישנן סיבות רבות אשר הופכות את התקופה הזו לאידיאלית עבור רכישת שפה חדשה.

מה ההבדל בין לימוד ילדים ללימוד מבוגרים?

ילדים יכולים להקדיש זמן רב יותר ללמידה בעוד שלמבוגרים יש פחות זמן והרבה יותר תחרות על תשומת ליבם. המוטיבציה של ילדים הנה גבוהה הרבה יותר, כמו כן הרגלי דקדוק והגייה נכונה של שפת האם הרבה פחות מוטמעים אצלם, כך שקל להם להתגבר עליהם. כמו כן, ילדים לומדים באופן טבעי וחוויתי ומספיק שישמעו אנגלית סביבם על מנת שהשפה החדשה תיקלט. לעומת זאת, עם הגיל הלמידה נעשית קשה יותר.

תקופת הילדות – מדוע היא אידיאלית לרכישת שפה?

ישנו פרק זמן בחיים שבו המוח האנושי רגיש במיוחד ובכוחו לקלוט את הדקויות הקטנות ביותר, כמו למשל חוקי דקדוק. לאחר שחלון ההזדמנויות הנ"ל נסגר, גם למידה מפורשת של כללי הדקדוק השונים עשויה להיות מאתגרת יותר, מה גם שהפנמתם תהיה פחות טובה משמעותית. לכן תקופת הילדות היא זמן טוב להתחיל. עם זאת, חשוב לבחור במקום בו לומדים באופן המתאים לילדים ודוגלים בשיטת לימוד חווייתית העושה שימוש ביכולות הטבעיות של ילדים, כמו למשל חיקוי. בעזרת יכולתם לחקות את אשר שומעים הם מצליחים גם לפתח מבטא ביתר קלות ולצבור ביטחון עצמי כשהם מבטאים את עצמם ומדברים.

מדוע כדאי ללמוד אנגלית?

לימוד אנגלית לילדים זהו אחד החוגים החשובים, במיוחד כאשר לימודי אנגלית הנם בגדר שיעור חובה בבתי הספר כבר מכיתה א'. בעזרת תגבור של חוג, הילדים יוכלו לשלוט בשפה במהירות וכך לא לחוות תסכול כאשר הם נחשפים לשפה החדשה בבית הספר. חוג אנגלית לילדים מאפשר להם להעשיר את אוצר המילים, לפתח ביטחון עצמי ולעשות שימוש בידע שרכשו בהזדמנויות רבות. באמצעות השפה הם יוכלו לתקשר עם אנשים מכל העולם בטבעיות וליהנות מיתרונות רבים גם מהאספקט הלימודי עצמו, שכן ידיעת אנגלית פותחת דלת לעולם שלם של הזדמנויות. כדי להתקבל לאוניברסיטה, פעמים רבות יצטרכו לעבור גם מבחן באנגלית. ככל שהציון שיקבלו יהיה גבוה יותר, כך ייחסכו מהם קורסי אנגלית שיחוייבו בהם.