השיטה שמפצחת את הפסיכומטרי

מפתחי שיטה חדשה טוענים שהקפיצו בעזרתה את הציון של התלמידים ב60-100 נקודות. "תמיד היו שיטות וטריקים לפסיכומטרי, אבל אנחנו לקחנו את זה כמה צעדים קדימה, והתוצאות בהתאם".

מאת: שולמית אביצור

נסו לשלוף ניחוש מהיר - איזו עיר מובילה בציוני הפסיכומטרי בישראל? סביר להניח שחשבתם על תל אביב, רמת השרון או רעננה, אבל התשובה האמיתית היא לא פחות ממדהימה. בתוך שנים בודדות הצליחה אחת הערים בישראל להעלות את ממוצע הפסיכומטרי שלה מ-530 ל-600, ולהתברג בגאווה בראש טבלת הציונים. אבל הדבר המדהים באמת הוא שזה קרה באחת הערים הכי פחות צפויות: אילת.

עד לפני מספר שנים דשדשה העיר הכי מרוחקת בישראל בתחתית טבלת הציונים, יחד עם שאר חברותיה לדרום. ההתאמה הכמעט מוחלטת בין רמת ההכנסה והמצב הסוציו-אקונומי של משפחת הנבחן לבין הציון הסופי שיקבל (בממוצע), משתקפת בצורה מאוד לא מפתיעה בעובדה שיישובי הדרום מחזיקים בתואר המפוקפק של ציוני הפסיכומטרי הנמוכים בארץ. כנגד כל הסיכויים הצליחה אילת לעלות מבירא עמיקתא לאיגרא רמא. 

רוצים להצליח בפסיכומטרי בקלי קלות? הקליקו פה וקבלו את כל הטריקים לפסיכומטרי

ציוני פסיכומטרי לפי אזורים (מקור: המרכז הארצי לבחינות והערכה, למעט אילת)

 

 

ציוני פסיכומטרי לפי אזורים (מקור: המרכז הארצי לבחינות והערכה, למעט אילת)

למהפך הזה אחראים שניים ממדריכי הפסיכומטרי הוותיקים בישראל - אלעד שווייצר, הבעלים של אתר הפסיכומטרי 'פסיכו' וליאור כהן הבעלים של מכון 'ליאור כהן פסיכומטרי' האילתי, שעובדים בשיתוף פעולה. דווקא הם, מסתבר, פחות מתרשמים מההישג שלהם עצמם. "אנחנו עובדים בתחום כבר המון זמן, אבל רק בשנים האחרונות נפל לנו האסימון והבנו מה באמת הפסיכומטרי בודק", אומר שווייצר, "ומאז התלמידים שלנו בכל הארץ, לא רק באילת, מגיעים להישגים יוצאי דופן".

מה לדעתכם הפסיכומטרי בודק?

"לא את מה שכולם חושבים, הוא בעיקר בודק היגיון ויכולת חשיבה".

אני למדתי בזמנו כמותי, מילולי ואנגלית. המבחן השתנה?

"המבחן לא השתנה, פשוט הבנו משהו לגבי המבחן שלא הבנו קודם, לפחות לא עד הסוף. התאמנו את שיטת הלימוד למבחן, ואנחנו רואים את זה בשיפורים מדהימים של התלמידים". 

הרבה מכונים מתגאים בשיפור ציונים של תלמידים

"נכון - מי שלומד בקורסים באמת משפר את הציון שלו, השאלה היא בכמה? אנחנו מצליחים להגיע לשיפור של 60-100 נקודות יותר ממכונים אחרים. מועד אחרי מועד, תלמידים שדשדשו ב-500 וקצת עוברים את ה-600, ואלה שגירדו את ה-700 מלמטה מפציצים עם 750 ומעלה. ההבנה שהמבחן כולו בודק בעיקר משהו אחד עושה את כל ההבדל".

שרשור ציונים של תלמידי פסיכו

 

שרשור ציונים של תלמידי פסיכו

 

איפה ההבדל?

"קיימת בעייתיות רבה בשיטת ההכנה לפסיכומטרי כיום - המכונים מלמדים בעיקר מתמטיקה ומסבכים את התלמידים שלא לצורך. לא רק שזה לא עוזר, זה אפילו פוגע כי זה מרגיל תלמידים לגשת לשאלות בצורה לא נכונה ומבזבז להם זמן יקר במבחן. הפסיכומטרי הוא לא רק מבחן של חישובים, הוא בעיקר מבחן של חשיבה, וכשלומדים איך להסתכל על השאלות בצורה נכונה רובן נפתרות ללא חישובים תוך שניות ספורות".

אבל גם למכונים יש שיטות וטריקים

"זה נכון שלמכונים יש שיטות כמו הצבת מספרים או פסילת תשובות, וחלקן אפילו טובות, אבל זה לא מספיק. עיקר הגישה שלהם היא חישובית, והטריקים הם בדרך כלל רשת ביטחון כשהתלמיד לא יודע לפתור מתמטית. אנחנו טוענים שזה צריך להיות הפוך - קודם כל ניגשים בחשיבה פסיכומטרית, ורק במקרים הנדירים שלא מצליחים עוברים לפתרון מתמטי. תראי את אילת - עיר שלמה שלמדה בשיטה החדשה והצליחה להתברג במקום הראשון בארץ. זה לא הוקוס פוקוס, זה פשוט שינוי גישה".

אז אם לא מחשבים, מה בעצם השיטה שלכם?

"אי אפשר להעביר בכמה שורות גישה שלמה לפסיכומטרי, אבל מי שזה באמת מעניין אותו מוזמן למפגשי חשיבה פסיכומטרית שאנחנו עורכים בחינם בכל מועד - 5 שעות בהן אנחנו מלמדים ומסבירים בפירוט את השיטה שלנו. בגלל הביקוש החלטנו לפתוח את המפגשים לכולם - חינם, בלי שום התחייבות או התניות".

להרשמה למפגש "חשיבה פסיכומטרית" חינם לחצו כאן

 

מפגש "חשיבה פסיכומטרית" - חינם!

מפגש "חשיבה פסיכומטרית" - חינם!

 

ובכל זאת, ספר לנו קצת על השיטה

"המטרה של הבחינה הפסיכומטרית היא לנבא הצלחה בשנה א' באקדמיה. הדרך לנבא את זה היא באמצעות בדיקה של היגיון, הבנה והסקה. ברור לכולם שהפרק של חשיבה מילולית בודק את זה. אבל מה שהבנו זה שגם הפרק הכמותי בודק את אותו הדבר. גם שם רוב השאלות הן שאלות היגיון, הן רק נראות כמו שאלות במתמטיקה. לפרק קוראים 'חשיבה כמותית' ולא 'מתמטיקה' - וזה לא במקרה".

לא צריך לחשב כלום?

"כמעט כלום. כן צריך לדעת חוקים בסיסיים - סכום זוויות במשולש, נוסחאות שטח וכדומה, אבל במרבית המקרים אין צורך להיגרר לחישובים מסובכים. השאלות בפסיכומטרי הן לא סתם שאלות - מאחורי כל שאלה יש רעיון, משהו שהיא בודקת. אפשר לפתור את השאלות באופן מתמטי, אבל זה לוקח יותר זמן, זה יותר קשה וזה מוביל לטעויות. בשיטה החדשה רוב השאלות נפתרות בשניות בלי להסתבך".

נשמע פשוט מדי. אף אחד חוץ מכם לא יודע את זה?

"גם אנחנו לימדנו במשך 15 שנה כמו כולם, ורק לפני כשנתיים עלינו על השיטה החדשה. אבל ככה זה תמיד - רעיון טוב הוא כזה שכולם אומרים עליו "איך לא חשבו על זה קודם?".

"הדבר הראשון שעשינו אחרי שהבנו במה באמת מדובר הוא לערוך את כל הספרים שלנו מחדש - מחקנו מאות שאלות וכתבנו אלפי שאלות חדשות בהתאם למה שמצאנו. חלק לא מבוטל מהשאלות בספרים של המכונים לא תואמות את המבחן, וגם אנחנו חטאנו בזה בעבר. בספרים הרגילים יש המון שאלות לא פסיכומטריות - קשות מידי, תשובות לא מתאימות, שאלות שחייבים לחשב, שיטות לא רלוונטיות ועוד. המכונים היחידים שהחומר שלהם תואם את המבחן בצורה טובה יחסית הם 'יואל גבע' ו'פסיכומטרי 800'".

אז איך בדיוק עובד הקורס שלכם?

"באילת מדובר בקורס מורחב יותר, ולומדים בשיטה החדשה כולל מפגשים מיוחדים של תרגול ויישום שלה. ב'פסיכו' זה לא בדיוק קורס, אלא לימוד עצמי בליווי מדריכים. יש כאלה שחוששים קצת מלימוד עצמי, אבל בפועל, גם מי שעושה קורס בעצם לומד לבד - 95% מהלימוד זה התרגול בבית, ומבחן התוצאה מראה שהם מוציאים ציונים מעולים".

"ההכנה בפסיכו כוללת תכנית לימודים מפורטת, שיעורי וידאו, ספרים, אפליקציה, תוכנת תרגול ומבחנים, כשבמהלך כל זמן הלימוד המדריכים שלנו זמינים אונליין 24/7 לכל שאלה. דרך אגב, יש לנו גם קבוצת לימוד שכל אחד יכול להצטרף אליה חינם, ולקבל עזרה מהמדריכים שלנו בכל שאלה".

 

 

כמה הקורס שלכם עולה?

"המחיר נע בין כמה מאות שקלים ל-1,799 שקל.

תראה לנו איך פותרים שאלה פסיכומטרית בלי חישוב?

"בשמחה. ניקח דוגמה פשוטה שכל אחד יוכל להבין גם אם הוא לא זוכר מתמטיקה". 

"שימי לב ששמו בכוונה 3 תשובות לא הגיוניות - הפאי בכלל לא בצד הנכון. למה? כי זו לא באמת שאלה במתמטיקה, הם לא רוצים שנחשב".

וזו שאלה אמיתית ממבחן פסיכומטרי?

"כן. זו אפילו שאלה 20 - אחת השאלות הכי קשות בפרק, ולמרות זאת פתרנו אותה בשניות."

 

אפשר דוגמה נוספת?

בוודאי.

"שוב, גם כאן - 3 תשובות מאוד רחוקות מהתשובה הנכונה - אפשר לפסול אותן בשניות.
למה לא שמו תשובות קרובות אחת לשנייה? כי זו לא שאלה במתמטיקה, הם לא רוצים שנחשב". 

"בשורה התחתונה, לא המצאנו את הגלגל, פשוט לקחנו את השיטות הידועות צעד אחד קדימה, דייקנו אותן, והוספנו כמה שיטות חדשות, תוך התאמת חומר הלימוד למבחן. הכל יחד מביא לציונים הרבה יותר גבוהים ממה שהתלמידים מקבלים בקורסים כיום".

                                         לקורס פסיכומטרי אונליין של וואלה! סקול לחצו כאן

 

 

 

אולי יעניין אתכם גם - הכנה למבחן אמיר/ם.