איך משיגים פטור באנגלית בפסיכומטרי

המבחן הפסיכומטרי נועד להעריך את הכישורים שלכם ולנבא אם תוכלו ללמוד את המקצוע שבחרתם באוניברסיטה או מכללה. אז כמה תצטרכו להוציא במבחן הפסיכומטרי כדי שתוכלו בהמשך לקבל פטור מאנגלית ולמה שווה להשקיע

מאת: ליז בריודין

כי ללמוד אנגלית מספר זה כזה- 2002 (צילום: shutterstock)
כולם חולמים להשיג פטור באנגלית (צילום: shutterstock)
 

לבחינה הפסיכומטרית אשר נועדה להעריך את הכישורים המנטליים והקוגניטיביים ושלכם יש השפעה רבה על העתיד האקדמי שלכם. מבחן הפסיכומטרי כולל בתוכו שלושה נושאים מרכזיים: בחינה כמותית, מילולית וכמובן מבחן באנגלית. אז כמה תצטרכו להוציא בבחינה הפסיכומטרי כדי לקבל פטור מאנגלית בלימודים להשכלה גבוהה, ולמה ממש שווה לכם ללמוד טוב?

המבנה של הבחינה
הבחינה הפסיכומטרית נמשכת כ-190 דקות כשמבנה המבחן כולל בתוכו מטלת כתיבה שנמשכת כחצי שעה, ולאחר מכן תצטרכו להשלים כ- 8 פרקים שכל אחד ייקח מכם עשרים דקות. כפי שציינו קודם, כל פרק מפרקי הבחינה עוסק באחד משלושה תחומים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית או אנגלית, כשבסיום כל תחום בבחינה (כמותית, מילולית ואנגלית) יופיעו כמה סוגי שאלות "אמריקאיות" עם בחירה מרובה. השאלות באנגלית יופיעו בסדר קושי עולה, ויכללו בתוכם גם קטע קריאה עם שאלות לאחריו.

לימודים לבחינה 
הרוב המכריע של הניגשים למבחן הפסיכומטרי לומדים בקורס שהם מתחילים כמה חודשים לפני מועד הבחינה, וחלק מהתלמידים בוחר להתכונן לבד או מספרים, או בלימוד דרך האינטרנט- כמו ההכנה למבחן הפסיכומטרי של וואלה סקול. רוב הלימוד למבחן באנגלית מתבסס על למידה, שינון של אוצר מילים באנגלית וקריאה של טקסטים . כמו כן כדי להוציא פטור באנגלית בפסיכומטרי חשוב שתקראו ספר באנגלית כל שבוע עד למועד הבחינה, וכך קריאת הטקסטים תהפוך עבורכם לקלה במיוחד.

כי ללמוד אנגלית מספר זה כזה- 2002 (צילום: shutterstock)
לסמן תשובות ולקרוא טקסט באנגלית, כמה קשה זה יכול להיות? (צילום: shutterstock)
 

איך משיגים את הפטור באנגלית- פסיכומטרי
קורסי האנגלית באוניברסיטאות או במכללות ידרשו מכם להגיע מפגשים רבים ולהגיש לא מעט מטלות שבסופן תצטרכו לעבור מבחן. נגלה לכם שקיים ציון מינימאלי שמהווה את סף הקבלה בכל מכללה או אוניברסיטה. מועמד שלא יגיע לציון המינימאלי הנ"ל לא יוכל להתקבל לאותו מוסד לימודים, גם אם הציון הכללי של בחינת הפסיכומטרי שלו גבוהה. לכן כדאי לכם להגיע לרמה גבוהה באנגלית ולנסות לקבל פטור מכמה שיותר קורסים.


הציון בחלק האנגלית בפסיכומטרי נע בין 50 ל-150, כאשר ברוב המוסדות האקדמאים החלוקה היא כזאת:
אם קיבלתם ציון שהוא נמוך מ-100 תצטרכו לגשת ל-3 קורסים באנגלית.
אם קיבלתם ציון שהוא בין 100 ל-119 תצטרכו לגשת ל-2 קורסים באנגלית.
אם קיבלתם ציון שהוא בין 120 ל-133 תצטרכו לגשת לקורס אחד באנגלית.
אם קיבלתם ציון שהוא מעל 134 תקבלו פטור מאנגלית.  

חשוב לזכור שכל מוסד אקדמי יכול לעשות את החישובים שלו לגבי שיכלול ציוני הפסיכומטרי ולעיתים קרובות תנאי הקבלה משתנים בין המוסדות ואפילו בין המקצועות השונים.