מורה פרטי ללשון – האם זה באמת נחוץ?

מקצוע הלשון העברית בבתי הספר אינו בשיאו. תוצאות תלמידי ישראל בבגרות בלשון הן הנמוכות ביותר מכל שאר מקצועות הבגרות, ותלמידים רבים מדווחים על קושי רב במקצוע. מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות?

מאת: עדי שטמברגר

מורה פרטי ללשון הוא אחד מהמונחים המחופשים ביותר בגוגל בקרב תלמידי והורי ישראל, זאת מכיוון שמקצוע הלשון הוא אחד מהמקצועות שבו אחוז התלמידים המגלים קשיים הוא מהגבוהים ביותר.

 

מדוע מתקשים תלמידים רבים כל כך בלשון?

למרות היותו מקצוע מורכב מאד הכולל נושאים ותחומים רבים, מקצוע הלשון נלמד בבתי הספר במספר שעות נמוך יחסית למקצועות אחרים.

אופן ההוראה של המקצוע לא השתנה רבות לאורך שנות קיומה של המדינה, והוא עדיין מעורר שעמום רב אצל התלמידים. הם מתקשים להבין מדוע הוא חשוב ומדוע חוקי השפה שהם לומדים שונים כל כך מהשפה העברית השגורה בפיהם בחיי היומיום. הפער בין השפה המודרנית לשפה התקנית הנלמדת בבתי הספר יוצר ניתוק רגשי אצל התלמידים וחוסר מוטיבציה בשל תחושתם כי החומר הנלמד אינו חלק מעולמם. לתלמידים בגילאי העשרה קשה לגלות ראייה ארוכת-טווח וראייה הסטורית ולהבין את החשיבות בלמידת השפה העברית על בורייה. מורי הלשון מדברים בדרך כלל בשפה תקנית וגבוהה כדי לספק דוגמא אישית ומודל לחיקוי, והדבר בהחלט נכון מבחינה ערכית, אך מקשה עוד יותר על התלמידים בלמידה בכיתה ובהבנת החומר הנלמד.

בנוסף, חומר הלימוד עצמו קשה ללמידה. יש לזכור חוקים רבים, אך גם יוצאי דופן רבים לחוקים אלה. החומר מקיף, כאמור, נושאים רבים, כגון:  הבנת הנקרא, הבעה, תחביר, תורת הצורות, תורת ההגה, שם המספר ומילות היחס, סימני פיסוק וניקוד, זמנים, כתיבה, חלקי דיבור, חלקי משפט, ועוד ועוד.

ישנם המון סוגי תלמידים רבים, במיוחד בנים, אינם ורבליים מאד ומתקשים בכל מקצועות השפה והמקצועות רבי-המלל. כ-20-25% מן התלמידים בכל כיתה הם גם בעלי לקויות למידה כגון דיסלקציה, שחווים קשיים בכל הקשור לקריאה וכתיבה גם במקצועות אחרים, ועל אחת כמה וכמה במקצוע הלשון, שכולו קריאה וכתיבה. הוסיפו לכך את העובדה שתלמידים רבים סובלים מבעיות קשב וריכוז – חוסר ריכוז של מספר דקות בשיעור עלול להביא לאי הבנה של השיעור כולו, מכיוון שכלל דקדוקי מסויים, למשל, לא נלמד היטב.

מורה פרטי ללשון – האם זה באמת נחוץ? וואלה! סקול
מורה פרטי ללשון
shutterstock.com

אז מה עושים?

ראשית, לילדינו צורך צודק להבין מדוע עליהם ללמוד את המקצוע. כדאי לנסות להסביר שלמרות שבדרך כלל למידת לשון אינה "כיפית", היא חשובה ממגוון סיבות – סיבות הסטוריות, חברתיות ותרבותיות. גם אם הם חשים שהם מובנים דיים כשהם דוברים שפה שאינה תקנית, חשוב שיבינו שבהמשך חייהם הם עלולים להיתפס כעילגים או נלעגים אם לא ידעו להשתמש נכונה בשפה בעת הצורך, במיוחד בעולם העבודה. בעולם זה יש גם חשיבות וערך ליכולת להתבטא בכתב ובעל-פה באופן רהוט, במקצועות בתחומי התקשורת, משפטים, חינוך, פרסום, שיווק, ניהול, יחסים בין־לאומיים, משחק, רפואה וכו'. גם בראיונות עבודה ובדייטים יכולת ביטוי ברמה גבוהה יכולה לשרת אותם היטב.

אין צורך לשכור את שירותיו היקרים של מורה פרטי ללשון. יש סיכוי רב שמבחינת ילדיכם, יהיה מדובר על "עוד מאותו הדבר" ולא יוסיף ויועיל על הנלמד בבית הספר. נסו להציע לילדיכם דרכי למידה מהנות יותר, כמו למידה יחד אתכם או עם חברים, למידה באמצעות אתרי אינטרנט, פודקסטים או סרטוני יוטיוב ולמידה באמצעות משחקים.

אופציה נוספת היא סרטוני הלימוד של וואלה! סקול. וואלה! סקול מציעה מנוי חודשי לשיעורי וידאו במחיר סמלי של קורס הכנה לבגרות בלשון. השיעורים נבנו ומועברים על ידי מיטב המורים, שנבחרו בקפידה על פי מומחיותם בתחום והצלחותיהם המוכחות. השיעורים מעבירים את כל חומר הלימוד הנדרש על פי תוכנית הלימודים של משרד החינוך, בצורה ברורה ובעזרת אמצעי המחשה. לצד השיעורים תמצאו דפי תרגול שניתן להוריד ולתרגל בעזרתם את החומר הנלמד. נסו את השיעורים לדוגמא שלנו - https://school.walla.co.il/%D7%A7%D7%95%D7%A8%D7%A1%D7%99%D7%9D/%D7%91%D7%92%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA/%D7%9C%D7%A9%D7%95%D7%9F