לו רק היית קצת יותר המורה (הפרטי) שלי...

לפני בגרות, בקיץ או סתם כאופציה לחיזוק התלמיד – מורים פרטיים מהווים כלי עזר חשוב בלימודים. חשוב לדעת מתי וכיצד יש לבחור מורה פרטי מתאים.

מאת: מאיה עוז

מורה פרטי יכול לתת את הערך המוסף שצריך על מנת להצליח. הוא אינו מחלק את הזמן והיחס שלו בין 40 תלמידים אלא כולו קשוב לתלמיד יחיד. תלמידים שזקוקים לחזרה נוספת, או הסבר פרטני יותר יכולים להיעזר בו. בנוסף, יש תלמידים שאינם מרגישים בנוח לומר בכיתה שלא הבינו את החומר או לשאול שאלות. כשאין תלמידים נוספים מסביב לעיתים קל יותר לומר כשלא מבינים משהו.

מתי צריך להיעזר במורה פרטי?

ישנם סיבות רבות כיצד מורה פרטי יכול להועיל לכם. החל מרצון לסגור פינות בחומר ועד לשיעורי העשרה. כך תדעו מתי כדאי להצטייד במורה פרטי:

ירידה בהישגים - המקצועות השונים עולים ברמת הקושי שלהם במהלך השנים. מקצוע שהיה בעבר קל, פתאום הופך למסובך ולא מובן. אם בעבר הציונים נעו בין 90 ל-100, והיום הם כבר 70 ומטה, מומלץ לקבל חיזוק באמצעות מורה פרטי.

מבחן חשוב - לא משנה אם מדובר בבגרות, או בכל בחינה אחרת. לעיתים יש מבחן חשוב וגורלי וכדאי להגיע אליו מוכנים עד כמה שאפשר. מורה פרטי נותן תחושת בטחון וסוגר פינות לא ברורות בחומר.

מורה פרטי נותן תחושת ביטחון לפני מבחן חשוב
מורה פרטי נותן תחושת ביטחון לפני מבחן חשוב
(צילום: dreamstime)

העשרה - אם שמתם לב שילדכם בקיא בחומר, ניתן לשלב מורה פרטי אחר הצהריים על מנת לקדמו אף יותר בתוכנית הלימודים.

איך לבחור את המורה המתאים ביותר?

מורים פרטיים ניתן למצוא דרך המלצות, אינטרנט ומודעות. כשאתם מחפשים מורה פרטי חשוב לשים לב למספר דברים:

המלצות - אם הגעתם למורה דרך המלצות, כדאי לברר מי הממליץ ועל סמך מה. המלצה מתלמיד או מהורה לתלמיד שנעזרו במורה היא כמובן טובה יותר מאשר המלצה מישהו שממליץ על הבן שלו.

התאמה אישית - אחד היתרונות הבולטים במורה פרטי היא היכולת לקבל הסברים פשוטים ולהרגיש נוח לשאול שאלות. זה הזמן לבדוק האם יש "קליק" בין המורה לתלמיד.

האם יש
האם יש "קליק" בין המורה לתלמיד?
(צילום: dreamstime)

מקצועיות - אחד הפרמטרים אותם מומלץ לבדוק בתהליך בחירת מורה פרטי, הוא מידת המקצועיות שלו. האם הוא מורה או סטודנט למקצוע הספציפי? האם הוא בקיא בתכנית הלימודים הנלמדת בבית הספר?

ניסיון - לניסיון בתחום ההוראה יש משמעות. אם מדובר במורה שנמצא בשוק תקופת זמן ממושכת, סביר להניח שהוא מכיר בעיות נפוצות בחומר הלימודי, ואולי אף פיתח "טריקים" משלו להסברת החומר.

מחיר - כמו בכל דבר, גם בתחום ההוראה הפרטית כדאי לבצע סקר שוק. הכי יקר הוא לא בהכרח הכי טוב, והכי זול לא בהכרח הכי משתלם. למרות זאת, מורים שמרשים לעצמם לקחת מחיר גבוה הם בדרך כלל באמת מקצועיים יותר, אחרת תלמידים לא היו ממשיכים ללמוד איתם.

זמינות - האם המורה שלכם זמין כשאתם זקוקים לו? האם הוא עונה למייל או לטלפון כשיש צורך לשאול שאלה דחופה? גם לתווך הארוך כדאי לוודא שהוא פנוי. מורה שנוסע לחו"ל בתקופת המבחנים, לא ממש יעזור לכם.

מה לזכור אחרי שבחרתי מורה פרטי?

מגמת שיפור בתוצאות - בשורה התחתונה, מורה פרטי אמור לגרום לשיפור בתוצאות המבחנים. אם אין שיפור, רצוי להחליף את המורה.