פטור באנגלית - מבחן אמיר/ם

הקורסים באנגלית במהלך התואר דורשים מאיתנו השקעה רבה - שעורי בית, עבודות, תרגומים ומבחנים, וגם עולים לא מעט כסף. מבחן אמי"ר/ם יכול לחסוך לכם את כל זה. מבחן קטן שעושה הבדל גדול

מאת: אליסה טרומן

מבחן אמי"ר הוא מבחן מיון באנגלית הנעשה על מנת לבחון את רמת האנגלית של המועמד. מעבר לקביעת קבלה לאוניברסיטה או למכללה, ציון במבחן אמיר קובע גם כמה קורסים לשיפור האנגלית תצטרכו לקחת במהלך התואר, ובאיזו רמה. הציון במבחן אמיר מחליף את הציון בחלק האנגלית בפסיכומטרי, כך שכל מי שמעוניין בשיפור הציון בחלק האנגלית כדי לקבל פטור באנגלית, יכול לעשות זאת על ידי מבחן אמיר.

ציון גבוה במבחן אמי"ר חוסך לכם קורסים באנגלית במהלך התואר
ציון גבוה במבחן אמי"ר חוסך לכם קורסים באנגלית במהלך התואר
(צילום: dreamstime)

ציון מבחן אמי"ר נע בין 150 ל-250, כאשר ציון 184 הוא ציון הקבלה המינימלי לאוניברסיטאות. מעל 184 קיימת חלוקה לפי רמות האנגלית, כשכל רמה דורשת קורס מתאים. אם רמת האנגלית שלכם נמוכה, תצטרכו לקחת קורסים רבים יותר באנגלית במהלך התואר, ולהשקיע יותר זמן וכסף. מעל ציון 234 במבחן האמי"ר תוכלו לקבל פטור מקורסי האנגלית בתואר.

מבנה הבחינה

מבנה מבחן אמי"ר דומה למבנה חלק האנגלית בפסיכומטרי, והוא כולל שאלות אמריקאיות מסוגים שונים: השלמת משפטים, ניסוח מחדש והבנת הנקרא. הבחינה מורכבת מ-3 פרקים, כשבכל פרק יש בין 27 ל-29 שאלות, כאשר 11-12 השאלות הראשונות הן שאלות השלמת משפטים, עוד 6-7 מסוג ניסוח מחדש, ו-10 שאלות הבנת הנקרא. לכל פרק מוקצות 25 דקות לפתירתו.

בחלק השלמת המשפטים תצטרכו לבחור באפשרות המשלימה את החלקים החסרים במשפט בצורה המתאימה, חלק הניסוח מחדש בוחן הבנת המשפט ויכולת ניסוח מחדש, והבנת הנקרא כולל שני קטעי קריאה שלאחריהם מופיעות שאלות של הבנת הנקרא.

אפשר ללמוד בקלות למבחן אמי"ר גם לבד בקורסים און ליין
אפשר ללמוד בקלות למבחן אמי"ר גם לבד בקורסים און ליין
(צילום: dreamstime)

לימודים לבחינה

הרוב המכריע של הניגשים למבחן אמיר לומדים למבחן לבד, שכן רוב הלימוד למבחן מתבסס על שינון של אוצר מילים ותרגול ושיפור מיומנות הקריאה. כיום, קיימות ערכות מיוחדות להכנה לבחינת אמיר הכוללות הסברים, תרגולים ופתרונות מלאים, לדוגמה, ערכת הכנה למבחן אמיר של וואלה סקול. בנוסף, תוכלו למצוא מבחן אמי"ר לדוגמא באתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה. באתר וואלה סקול תוכלו להיעזר בקורס אמיר אונליין, ואפילו להוריד דפי תרגול. השילוב בין השעורים בוואלה סקול עם תרגול מספרי הכנה לאמי"ר הוא המומלץ ביותר, ויביא אתכם לתוצאה המיטבית.

כמה רמות אפשר לשפר עם מבחן אמי"ר?

תלמידים שלוקחים את הלימודים ברצינות, משקיעים כחודש-חודשיים בלימוד, קוראים אנגלית כל יום, משננים ולומדים את המילון, משפרים בממוצע כשתי רמות, וחלקם אף מגיעים לשיפור של שלוש רמות. גם מי שלומד קצת פחות באינטנסיביות מצליח לשפר בדרך כלל רמה אחת, ולכן מומלץ מאוד לעשות מבחן אמי"ר - הזמן וההשקעה הדרושים לשפר רמות באמצעות המבחן קטנים הרבה יותר ממה שדרוש כדי לעשות את הקורסים האלה בפועל, ותוכלו להוריד מעט מהעומס הגדול ממילא במהלך הלימודים.