ללמוד היום את המקצועות של מחר

סטודנטים רבים מרגישים כי המקצוע אותו בחרו לפני 3-4 שנים כבר אינו רלוונטי, ועם סיום התואר הם מחפשים מחדש תחומים רלוונטיים ללימודים. כדי למנוע זאת בדקו - מהם המקצועות הצפויים להיות מבוקשים בעתיד?

מאת: אליסה טרומן

תוחלת החיים שעולה, איכות החיים וזמן הפנאי שצפוי לעלות חוזים אופי חיים שונה ממה שמוכר לנו. למרות שתחזיות קיימות בעיקר כדי להיות מופרכות כמה שנים מאוחר יותר, מומחים מנסים לחזות את המקצועות שצפויים להיות מבוקשים בעתיד בהתאם למגמות ההתפתחות שנראות כיום.

הנקודה הראשונה החשובה שכולם מדגישים היא היכולת ללמוד להסתגל במהירות ולפתח גמישות. החיים הדינמיים משתנים במהירות, ועל מנת להצליח צריך לדעת לרכוש מיומנויות חדשות לאורך כל החיים. ייתכן ולאנשים יהיו 2 או 3 קריירות במהלך החיים, ולא אחת, כבעבר. תהיה דרישה ללמוד במהלך כל החיים, ולא רק בשנות ה-20, ולדעת איך לעסוק בדברים חדשים שיופיעו בתדירות גבוהה יותר.

הנקודה השנייה שחוזרת בתחזיות היא הצורך באנשים רב-תחומיים. מקצועות מבוקשים בעתיד ידרשו אנשים המומחים בשני תחומים שונים שיוכלו לשאוב משני התחומים ולהעלות פתרונות יצירתיים יותר. ההמלצה היא ללמוד שני תחומים שאינם קרובים בהכרח זה לזה, כדי לפתח ראייה רחבה וגישה הוליסטית יותר לפתרון בעיות ואתגרים.

תוהים מה ללמוד? בחנו את רשימת מקצועות העתיד
תוהים מה ללמוד? בחנו את רשימת מקצועות העתיד
(צילום: dreamstime)

אז מהם התחומים או המקצועות הצפויים להתפתח בעתיד? רשימה חלקית לפניכם שאולי תעזור לכם בבחירת מקצוע:

שילוב של ביולוגיה וטכנולוגיה

ההתפתחות הטכנולוגית יחד עם פריצות הדרך המדעיות בתחום מדעי החיים ישולבו יחד כדי להפיק את המיטב מהידע והיכולות הקיימים. תחומים כמו ביו-אינפורמטיקה, חקר המוח והקוגניציה, הנדסת רקמות וייצור חלפים לאיברים – כל אלה ידרשו אנשים המתמחים בתחומי הביולוגיה והטכנולוגיה גם יחד. טכנולוג ציטוגנטי, למשל, יידרש לשלב ידע ביולוגי-גנטי עם ידע בטכנולוגיה עכשווית לגילוי מחלות.

שילוב של ביולוגיה וטכנולוגיה: מקצועות עתידיים
שילוב של ביולוגיה וטכנולוגיה: מקצועות עתידיים
(צילום: dreamstime)

יועצי פנאי

למרות שכמות שעות העבודה עלתה במאה האחרונה, בניגוד לציפיות שחזו מגמה הפוכה, פעילויות הפנאי גדלו. אנשים מעשירים את עצמכם בתחביבים שונים, לימודים, ספורט, בילויים ועוד, ומשקיעים זמן וכסף רב בתרבות הפנאי. יועצי פנאי יעזרו לאנשים לנהל את הזמן הפנוי שלהם או ייעצו לחברות בתחום של פעילויות פנאי לעובדים. כבר היום ניתן לראות את השילוב של פנאי בסביבת העבודה בחברות גדולות המספקות שיעורי ספורט וקורסים לעובדים.

תוכן ומדיה

תחום התקשורת שהשתנה בצורה דרסטית בשנים האחרונות פתח בפנינו עולם חדש של העברת ושיתוף מידע. האדם הממוצע נחשף למגוון המדיות השונות הקיימות כיום ומעבד גירויים שונים ממקורות שונים. תחום השיווק, הפרסום והתקשורת צריך לדעת כיצד לנווט בין כל אלה ולהשתנות בהתאם. התחום יכלול מגוון משרות של מנהלי אתרים, מקדמי אתרים, יועצים או אנשי ויז'ואל.

איכות הסביבה

המודעות הגוברת לחשיבות השמירה על איכות הסביבה והחיפוש אחר מקורות אנרגיה חדשים יובילו לכך שיופיעו מקצועות רבים בתחום איכות הסביבה. התחומים שייכללו יהיו הנדסה בתחומי מים ואנרגיה, כלכלן סביבה שיהיה אחראי על מדיניות שנוגעת לסביבה, משפטנים בתחום אתיקה וסביבה ועוד.

גם התחזיות המלומדות ביותר עלולות להיכשל, וההיסטוריה מראה שכך קורה לעיתים קרובות ממה שנדמה לנו. עם זאת, המקצועות המפורטים קיימים בעיקרון גם כיום, ואנשים שמוצאים עניין בתחומים העתידיים להתפתח יוכלו למצוא את עצמם בעוד מספר שנים במשרה מבוקשת במיוחד.