חוזרים ללימודים - תשע"ד שנת השינויים

רגע לפני שריקת הפתיחה לשנת הלימודים החדשה תשע"ד ליקטנו עבורכם את השינויים והנושאים המדוברים הצפויים השנה במערכת החינוך. החל משאלת ערכי החינוך ועד להתאמת הלימודים לדור הצעיר

מאת: אליסה טרומן

לקראת פתיחת שנת הלימודים תשע"ד, דיבר שר החינוך שי פירון בכנס לפתיחת שנת הלימודים שהתקיים ברעננה ב-15 באוגוסט. בנאומו בכנס, התמקד פירון בשאלת מצב החברה מבחינת החינוך והערכים, ואמר כי הוא מרגיש שנדמה כי "אנחנו מייצרים עולם של כוכבים וכוכבניות. מייצרים עולם שהוא במידה כזו או אחרת חלול".

דאגתו של פירון רלוונטית מאי פעם, ועם פתיחת שנת הלימודים תשע"ד, נראה כי יש מקום להפנות את תשומת הלב לאחד הנושאים החשובים ביותר - החינוך שניתן לילדים בארץ. ביום שלישי ה-27 באוגוסט, יחזרו כ-2,130,000 תלמידים לבתי הספר ולגנים, כש-150,000 מתוכם יהיו תלמידים שעולים לכיתה א'. נראה כי שנה זו טומנת בחובה שינויים וסוגיות חדשות שנוספות על הדאגות הרגילות של כל שנה, כמו ביטול מבחני המיצ"ב, חגי תשרי שנחגגים כל ספטמבר, ולימודים מותאמים לדור הטכנולוגי.

בחזרה לבית הספר - מה צפוי בשנת תשע"ד?
בחזרה לבית הספר - מה צפוי בשנת תשע"ד?
(צילום: dreamstime)

ביטול מבחני המיצ"ב ש"הפכו לשוט המכה במורים ובתלמידים"

ב-12.8.13 הודיע שר החינוך שי פירון על ביטול מבחני המיצ"ב לשנת תשע"ד. הסיבה העיקרית שעומדת מאחורי החלטה זו נובעת מהתחרותיות והלחץ שהפעילו מבחני המיצ"ב על בתי הספר, המורים והתלמידים. "מבחני המיצ"ב במתכונת הנוכחית הפכו לשוט המכה במורים ובתלמידים", אומר שר החינוך שי פירון. בתי הספר נשמו לרווחה על הצעד, בטענה כי המבחנים יצרו לחץ על המורים והמנהלים וטשטשו את ההכרה בחשיבות ערכי הוראה ולמידה, כשעל חשבונם באו ציונים והערכות. אחרים טענו מנגד, כי עדיין קיים צורך בכלי אבחון והערכה חיצוני כלשהו על מנת לדרבן אבחון עצמי ושיפור אצל בתי הספר. כך או כך, השנה לא יתקיימו מבחני מיצ"ב חיצוניים, ובמהלך השנה תפעל ועדה במשרד החינוך שתציג את ההמלצות שלה בנושא בשנה הבאה.

צעד לביטול מבחני המיצ"ב מתוך הקפדה על שמירת הערכים במערכת החינוך
צעד לביטול מבחני המיצ"ב מתוך הקפדה על שמירת הערכים במערכת החינוך
(צילום: dreamstime)

חופשת פסח בתשרי

ב-27 באוגוסט, ולא ב-1 בספטמבר כפי שאנחנו רגילים מאז ומתמיד, יצעדו התלמידים בחזרה לבית הספר ולגנים, במהלך של קיצור החופש הגדול. למרות זאת, כמות ימי החופשה השנתית לא יורדת, וכפיצוי על החזרה המוקדמת לבית הספר יתווספו ימי חופשה במהלך השנה. אבל מעבר לחזרה המוקדמת, שינויים נוספים בחופשות צפויים בשנת תשע"ד, כשחודש ספטמבר השנה משופע כולו בחגים ומועדים מתחילתו ועד סופו. חוץ מחופשת ראש השנה בשבוע השני ללימודים, הוחלט השנה לעשות גשר בין כיפור לסוכות, ולהוציא את התלמידים, כבר בחודש הראשון ללימודים, לחופשה נוספת של יותר משבועיים רצופים. החופשה הארוכה הזו קצרה רק ביום מחופשת פסח המושמצת באורכה, וצפויה להורים עוד לפני שהספיקו להתאושש מהחופש הגדול. מצד שני, אולי אפשר לנסות ולהתנחם בעובדה שקיצרו את ל"ג בעומר מיומיים ליום חופשה אחד.

לימודים של דור העתיד: הטכנולוגיה בכיתות
לימודים של דור העתיד: הטכנולוגיה בכיתות
(צילום: dreamstime)

לימודי דור העתיד

סמארטפונים בכיתות, טאבלטים במקום ספרים ועוד מגוון יוזמות חדשות מעידות על התפשטות הטכנולוגיה החדשה גם לחיי התלמידים בבתי הספר. ההורים והמורים מחפשים אחר דרכים חדשות להתמודד עם הצורך והקיום של הטכנולוגיה הזו בכיתות ולהציע לתלמידים שיטת למידה חדשה ועדכנית. אחד מהיוזמות הבולטות בתחום הוא מעבר ללימודים און ליין על ידי קורסים באינטרנט שמציעים לתלמידים את כל החומר הלימודי הנדרש במקצוע שהם בוחרים, על ידי סרטונים, תרגילים והסברים שמועברים כולם און ליין. אתר וואלה סקול הוא אחד האתרים המובילים בתחום, ומציע לתלמידים קורסים מלאים ומקיפים שמועברים על ידי טובי המורים בתחומם, החל ממקצועות הלימוד לבית הספר היסודי, דרך מקצועות לחטיבת ביניים ובגרויות, ועד לקורסים באקדמיה. בנוסף, יש באתר גם קורסים מקצועיים (כגון קורסי מחשב ותוכנות שונות) וכן קורס פסיכומטרי אונליין, מבחן אמי"ר ועוד. אם הילדים מבלים מול מחשב כל היום, נראה כי גם הלימודים הופכים בהדרגה להיות חלק מהזירה הזו.

נראה כי צפויה שנה עמוסה ומלאת אירועים חדשים, וניתן כרגע רק לקוות כי כל השינויים הצפויים ייטיבו ויתרמו לחוויית התלמידים, המורים וההורים בשנת הלימודים תשע"ד.