איך ללמוד נכון לבגרויות? מדריך לתלמיד היגע

הבגרויות בפתח ואתם צריכים ללמוד, לשנן ולזכור כמות גדולה של חומר. זה לא הולך להיות קל או נעים, אבל כולם עוברים את זה ואין סיבה שאתם לא תצליחו. צוות וואלה! סקול מגיש: "טיפים ללמידה נכונה".

מאת: מאיה עוז

הבגרויות בפתח ואתם צריכים ללמוד, לשנן ולזכור כמות גדולה של חומר. זה לא הולך להיות קל או נעים, אבל כולם עוברים את זה ואין סיבה שאתם לא תצליחו. צוות וואלה! סקול מגיש: "טיפים ללמידה נכונה".

התארגנו מראש - האם יש לכם את כל החומר? זה הזמן לצלם סיכומים מחברים, לחפש בחינות בגרות משנים קודמות, ולדאוג לרכז אצלכם כל חומר לימודי שיועיל לכם בהמשך. קחו בחשבון ששלושה ימים לפני הבחינה אף אחד לא ישאיל לכם את המחברת שלו בשביל שתצלמו.

קבוצות לימוד - מכירים את המשפט "צרת רבים חצי נחמה?" זה הזמן ליישם אותו. יש לכם כמות גדולה של חומר ללמוד ואין ממש זמן להיפגש עם חברים. למה שלא תנסו לשלב בין השניים? הרי החברים שלכם בדיוק באותו המצב. קבוצת למידה יכולה להיות דרך נהדרת ללימודים. תוכלו ללמד וללמוד אחד מהשני (ללמד מישהו אחר זוהי דרך נהדרת לערוך חזרה על החומר וללמוד בעצמכם), לקטר ביחד על כמות החומר ולעודד זה את זה ברגעי משבר.

חלוקה הגיונית של החומר - חלקו את החומר בצורה הגיונית וריאלית, לפי עמודים, נושאים או כל מדד אחר שנוח לכם. קחו בחשבון את מספר הימים ומספר הנושאים שנותרו לכם עד הבגרות. למשל, אל תבזבזו יום שלם של למידה על נושא אחד, כשנותרו לכם 3 ימים ללמידה. ביום האחרון ערכו חזרה כוללת על כל החומר ואל תלמדו נושאים חדשים.

מחפשים מילות קישור בעברית כדי להתכונן למבחן? לחצו כאן>> מילות קישור

חלקו את כמויות החומר בצורה הגיונית
חלקו את כמויות החומר בצורה הגיונית
(צילום: dreamstime)

סכמו - זה אומנם נשמע נדוש, אבל עובד מצוין. הצטיידו בטוש הדגשה וצבעו בצבע זוהר ראשי פרקים, משפטי מפתח, נוסחאות וכל מה שחשוב לזכור. כשתעברו פעם נוספת על החומר ותקראו את הדף מחדש, מה שמודגש "יקפוץ" לכם מהדף. דרך אגב, מומלץ להדגיש בעיקר את משפטי המפתח של כל פסקה (בדרך כלל המשפט הראשון) ורק דברים ממש חשובים נוספים כדי שלא תסיימו עם דף שכולו מודגש.

סיפור לפני השינה - נסו להקליט את עצמכם מקריאים את החומר. ספרו אותו לעצמכם כאילו אתם מקריאים סיפור לילד קטן. השמיעו לעצמכם בנסיעה, בריצה, או אפילו לפני השינה. תוכלו לשנן את החומר גם באמצעות ההקראה וגם באמצעות ההקשבה. תלמידים רבים משתמשים בשיטה זו . אם זה לא יועיל, בטח שזה לא יזיק.

קיצורים - נסו להשתמש במשחקי מילים, אסוציאציות, קיצורים. כל מה שיגרום לכם לזכור את החומר בצורה מעניינת. למשל, כשלומדים אחוזים, צריך לזכור שמשוואה תכיל אחוז, שלם וחלק. או בקיצור אש"ח.

בחן את עצמך - קראתם דף ונראה לכם שהבנתם הכל והצלחתם לשנן. אם לא תנסו איך תדעו? פשוט בחנו את עצמכם. נניח: "מהם ארבעת הגורמים העיקריים לעליה הראשונה?" אם לא הצלחתם להיזכר, זה הזמן לקרוא שוב...

לפתור מבחנים קודמים - הדרך הטובה להיות מוכנים לבחינת הבגרות היא לפתור מבחנים קודמים. שאלות רבות חוזרות שוב ושוב בניסוח דומה, שנה אחר שנה. מה יכול להיות טוב יותר מאשר לראות שבבחינה שלכם נמצאת שאלה שפתרתם בבית?

כריך מלחם מלא עם גבינה הוא אופציה לארוחת בוקר מומלצת בבוקר הבחינה
כריך מלחם מלא עם גבינה הוא אופציה לארוחת בוקר מומלצת בבוקר הבחינה.
(צילום: dreamstime)

אל תילחצו - לילה לפני הבחינה נסו להתנתק ככל האפשר. צפו בסרט נחמד, צאו לריצה בפארק או עשו כל פעילות אחרת שמרגיעה אתכם. השתדלו ללכת לישון בשעה הגיונית כדי שתקומו רעננים.

בבוקר הבחינה אכלו ארוחה משביעה של מנת פחמימות מורכבת וחלבון. למשל כריך מלחם מלא עם חביתה, גבינה או טונה. השתדלו להיות רגועים במידת האפשר. קראו את שאלות המבחן עד סופן והתחילו מהשאלות הקלות לכם ביותר. בהצלחה!

 

אולי יעניין אתכם גם - 

בגרות במתמטיקה 3 יחידות