איך לזכור טקסט בעל פה

תלמידים רבים מתקשים מאד לזכור ולשנן טקסטים לבחינה. בין אם מדובר במשפטים בגאומטריה, קטע מהתנ"ך או משיר, נוסחאות או שיר בספרות אנגלית, ישנן שיטות בדוקות ומוכחות שבעזרתן ניתן להצליח לשנן ולזכור חומר רב.

מאת: עדי שטמברגר

 עדי שטמברגר

תלמידים רבים מתקשים מאד לזכור ולשנן טקסטים שהם צריכים ללמוד לבחינה. בין אם מדובר במשפטים בגאומטריה, קטע מהתנ"ך או משיר, נוסחאות או שיר בספרות אנגלית, ישנן שיטות בדוקות ומוכחות שבעזרתן ניתן להצליח לשנן ולזכור חומר רב.

 

קריאה בלבד לא תעבוד

כשאני שואלת תלמידים איך הם לומדים למבחן, הם בדרך כלל עונים לי שהם "עוברים על החומר". בדרך כלל הם מתכוונים בכך לקריאה של החומר מספר פעמים. למרבה הצער, זוהי שיטת לימוד לא יעילה בכלל, שאינה מאפשרת זכירה והפנמה טובים של החומר. כדי לזכור חומר יש לעשות איתו משהו אקטיבי. קריאה פאסיבית מדי, ולא מפעילה ערוצי זכרון נוספים של המוח מלבד ראייה. אך למוח שלנו קיימים ערוצי זכרון רבים נוספים שכדאי לנצל אותם. מקובל למשל לומר שאי אפשר לשכוח איך רוכבים על אופניים. מדוע? מכיוון שלא מדובר בזכרון חזותי "רגיל", אלא בערוץ זכרון אחר – של הגוף. זכרון מסוג זה נחרט במוחנו באופן עמוק יותר ונותר לאורך זמן רב.

איך לזכור טקסט בעל פה - וואלה! סקול
shutterstock.com

אז מה ניתן לעשות עם החומר?

המון דברים! אפשר לשחק איתו, להרכיב, לגזור ולהדביק, לנוע במרחב ולהפעיל דברים. למשל, אפשר ליצור תוך כמה דקות משחק זכרון – גזרו ריבועי בריסטול או אפילו סתם נייר. חלקו אותם לשתי קבוצות, ובחרו לכל קבוצה סמל – פרח, בלון, או כל דבר אחר שתרצו. ציירו את הסמל של כל קבוצה על גב כל הריבועים של אותה הקבוצה. עכשיו עליכם לחלק את החומר שאתם צריכים ללמוד לשתי קבוצות, למשל – מילים באנגלית ותרגומן לעברית, או נוסחאות והשימוש בהן, מונחים והגדרות, או כל דבר אחר שאתם צריכים ללמוד. כתבו על כרטיסי כל קבוצה את החומר שאתם רוצים ללמוד, והתחילו לשחק במשחק זכרון – התאמת כל מילה לתרגום שלה, כל נוסחה לשימוש שלה, וכו'.

אפשר להכין משחקים מסוג אחר – ניתן להוריד תבניות מוכנות של מסלולים למשחק מסלול מהרשת, להדפיס, ולהביא קוביית משחק ממשחק אחר ואיזשהו פקק של בקבוק שתוכלו להשתמש בו למשחק. מכינים ערימה של כרטיסיות עם שאלות ומסדרים אותה לצד המסלול כשהן הפוכות, כך שלא תוכלו לראות מה יש בהן. על גבי מסלול המשחק שהדפסתם, פזרו בעט כוכביות בחלק מהמשבצות. עכשיו הטילו את הקובייה, והזיזו את הפקק מספר צעדים על המסלול לפי המספר המופיע על גבי הקובייה. אם "נפלתם" על משבצת עם כוכבית, הרימו כרטיסיה מהערימה, ונסו לענות על השאלה המופיעה בה. האם זכרתם את החומר? אם כן – תוכלו להמשיך להתקדם. אם לא, חזרו אחורה שלושה צעדים או הפסידו תור (אם אתם משחקים עם שחקן נוסף).

כמו במקרה של רכיבה על אופניים, תנועה עוזרת מאד לזכור דברים. תוכלו לצייר בגיר על הרצפה או בחצר בגדול ככל שתוכלו את המילים שאתם צריכים לזכור, ואז ללכת לפי הסימונים תוך כדי שאתם קוראים את המילה ואומרים לעצמכם את הפירוש שלה, למשל. תוכלו לסמן בידיים או באצבעות אותיות או מספרים שצריך לזכור לנוסחאות. תוכלו להקליט את עצמכם חוזרים שוב ושוב על הטקסט שאתם צריכים ללמוד. הקריאה בעל פה פעמים רבות תעזור לכם לזכור, וגם תוכלו להאזין להקלטות אחר כך. רבים מאיתנו לומדים מצויין בערוץ הלמידה השמיעתי של המוח. אחת הדרכים הישנות והיעילות ביותר היא כתיבה חוזרת פעמים רבות ככל שתוכלו, או כתיבת תשובות לשאלות ממבחנים קודמים בנושא (וישנם המון כאלה ברשת בכל נושא).

השתמשו בטכנולוגיה – הכינו לעצמכם או זה לזה אם אתם לומדים עם חברים שאלון תחרותי באתר Kahut!, הורידו אפליקציות ללמידת מילים, וישנם גם אתרים רבים ברשת המאפשרים להכניס רשימת מילים ולקבל משחקים שונים שיעזרו לכם לזכור אותן. אם אתם צריכים לשנן כמות גדולה יותר של טקסט, תוכלו להשתמש בוורד, להקליד את הטקסט לצבוע אותו בצבעים שונים, להסתיר אותו משפט אחר משפט, ולנסות להקליד אותו שוב מהזכרון.

ישנם עוד המון רעיונות ושיטות, תוכלו למצוא חלק מהן באינטרנט. היו יצירתיים וחשבו על רעיונות משלכם לעשות דברים פעילים יותר עם חומר הלימוד כדי שתוכלו לזכור אותו טוב יותר.

 

טיפים כלליים נוספים –

בדקו שיש לכם את כל החומר שאתם צריכים ללמוד והשיגו את מה שחסר לפחות כמה ימים לפני הבחינה.

כווצו את החומר ככל שתוכלו לאמצעי עזר לזכרון כגון ראשי תיבות, סמלים, תמונות שמזכירות לכם, חרוזים, או כל סימן אחר שעוזר לכם לזכור.

עדיף ללמוד שעה-שעתיים כל יום במשך כמה ימים מאשר בבת אחת את כל החומר במשך שעות ארוכות ביום שלפני המבחן.

חשוב לקחת הפסקות ולהתרענן, לשתות ולאכול משהו קטן ולאוורר את המוח כל עשרים דקות בערך (אך לא לשכוח לחזור ללמוד אחרי מספר דקות!).

כמובן שתמיד עוזר להירשם לוואלה! סקול וליהנות ממגוון שיעורים אונליין ליסודי, חטיבה ותיכון.