חשבון לכיתה ג'

תרגילים בחשבון לכיתה ג' – מה שכל הורה חייב לדעת

בכיתה ג' מתרחש מעבר מתרגילי חשבון ברמה הבסיסית ביותר שנלמדו בעבר לתרגילים המצריכים חשיבה והבנת סדר פעולות בחשבון. אם עד עתה התלמידים עבדו על מיומנויות בסיסיות כמו חיבור וחיסור, ומושגים פשוטים כמו ספירה, כמויות - יותר ופחות, וכד', עתה הם נדרשים להבין פעולות מורכבות יותר, המצריכות חשיבה מופשטת יותר. על פי הפסיכולוג פיאז'ה, בגיל זה בדרך כלל רק מתעוררת לראשונה היכולת לחשיבה מופשטת, ולכן אצל ילדים רבים סוג החשיבה הנ"ל עדיין אינו מפותח ועומד לרשותם באופן מלא. הדבר מסביר את העובדה שרבים מן הילדים מתחילים לגלות קשיים בתחום המתמטי בגיל זה, גם אם עד כה הצליחו בתחום וחשו בטוחים בו. אתם ההורים עלולים לשמוע לראשונה משפטים כגון "קשה לי" ו"אני לא אוהב חשבון". 

במהלך השנה, התלמידים נתקלים לראשונה במבחן בחשבון לכיתה ג', מבחן במתכונת של מבחנים "לגדולים". מבחנים אלה עלולים לעורר חרדה ולחץ, והילדים חווים לראשונה את המתח הכרוך במבחנים מסוג זה. לא תמיד הם יודעים כיצד ללמוד למבחן, כיצד לתכנן את זמן המבחן נכון וכיצד לפתור תרגילים תחת לחץ. בנוסף, התמודדות עם בעיות מילוליות עלול להקשות עליהם בשל הצורך בהבנת הנקרא ברמה טובה, ולא רק בהבנה המתמטית הרלוונטית. 

ילדים שונים לומדים באופנים שונים, ויתכן שהאופן שבו ילדכם לומד אינו מקבל מענה מספק בכיתה שבה לומדים ילדים רבים נוספים. אנו יודעים היום שישנם ילדים שלומדים טוב יותר דווקא בערוצים השמיעתי או הקינסטטי (מגע ותנועת הגוף), ולאו דווקא בערוץ הויזואלי. יתכן שבאמצעות הסבר יעיל יותר או המחשה טובה בדרך שונה ממה שנעשה בכיתה יוכל גם ילדכם לעלות על דרך המלך, להבין את החומר לעומקו ולטוס קדימה. לפעמים עצם האפשרות לשמוע שוב שיעור בנושא מסויים או לתרגל שוב עם מורה, בסביבה ביתית נינוחה וללא הסחות דעת, מרגיעה את הילד ומאפשרת לו להפנים את החומר טוב יותר. 

בוואלה! סקול תמצאו סרטוני לימוד לכיתה ג' בליווי דפי עבודה להדפסה. אלו הוכנו על ידי טובי המורים למתמטיקה בארץ, בדגש על הכנה למבחנים בחשבון והנדסה. הילדים יכולים לצפות בסרטונים מתי, היכן וכיצד שנוח להם, ולשוב ולצפות בהם כמה פעמים שיצטרכו, בקצב שלהם. 

למה קשה לילדכם בשיעורי החשבון?

בכיתה ג' הילדים נדרשים לגלות הבנה מעמיקה יותר לגבי מספרים, הסדר והמשמעות שלהם, פעולות חשבון מורכבות יותר, ועוד. 

בפעם הראשונה יוצגו בפני התלמידים מספרים שליליים, ודוגמאות למספרים שליליים מחיי היום יום. 

תהיה התמקדות ועליית מדרגה ברמת פעולות הכפל והחילוק, וכן דגש על סדר הפעולות המתמטיות. חלק מהנושאים הללו יופיעו בצורה של בעיות מילוליות, ולא רק תרגילים הכתובים בסימנים חשבוניים.

בנושא המדידות יילמדו מעברים והמרות בין יחידות מידה של אורכים ומשקלים. 

בנושא הנדסה תעשה היכרות עם זוויות וזיהוי זוויות, וכן עיסוק בצורות הנדסיות מורכבות יותר, הרכבתן על ידי משולשים, ועוד. 

רוב תלמידי כיתה ג' יתקלו בפעם הראשונה במבחן בחשבון אותו יצטרכו לפתור לגמרי לבד.

כיצד אתם (ואנחנו) יכולים לעזור לילדכם?

בוואלה! סקול תמצאו סרטוני ווידאו לכל נושא בתוכנית הלימוד במתמטיקה של משרד החינוך. כל סרטון תוכנן ונכתב על ידי מורים מוסמכים ומנוסים, בעלי הצלחות מוכחות בהוראת מתמטיקה לגילאי היסודי. בכל סרטון הילדים יגלו הדמיות והמחשות חביבות וברורות, שיסייעו להם להבין היטב את החומר הנלמד. לכל סרטון הוכנו דפי תרגול מתאימים לנושא ולגיל, שיאפשרו לילדכם להתאמן בתחום שזה עתה למד. 

הסרטונים הם כלי עוצמתי המאפשר לתלמיד להבין את הנושא בקצב שלו, לרוץ אחורה וקדימה, לצפות שוב ושוב, כמה פעמים שהוא צריך, להישאר סקרן וליהנות מהמתמטיקה. סביבה ידידותית ומרגיעה יוצרת פנאי נפשי ורגשי ללמידה. הילדים יכולים לצפות בסרטונים במקום נוח להם, בשקט שבחדרם או בטלפון, אפילו במיטה, ללא הסחות הדעת הקיימות בכיתות הצפופות שבבית הספר, וללא שמישהו שופט אותם ואולי אפילו לועג להם. 

תוכלו להתרשם מן הסרטונים לדוגמא באתר. 

אז עוד לפני שילדכם יסיים את המשפט: "אני לא אוהב חש...", הירשמו לשיעורי חשבון לכיתה ג' המועברים על ידי טובי המורים בארץ. 

שיעורים לצפייה בחינם

בנית מרובעים ממשולשים זהים שווי שוקיים
בנית מרובעים ממשולשים זהים שווי שוקיים
משוואות פשוטות בכפל וחילוק
משוואות פשוטות בכפל וחילוק
סימן התחלקות ב-5
סימן התחלקות ב-5
ערכי האותיות מ-א' עד ת'
ערכי האותיות מ-א' עד ת'
עיגול מספרים
עיגול מספרים
חיבור במאונך: רישום מדורג
חיבור במאונך: רישום מדורג
בנית מרובעים ממשולשים חופפים ישרי זווית ושווי שוקיים
בנית מרובעים ממשולשים חופפים ישרי זווית ושווי שוקיים
טוען וידאו...
קנה קורס של וואלה סקול
חשבון לכיתה ג'

בכיתה ג' עוברים הילדים מלימוד חשבון פשוט לתרגילים המצריכים חשיבה והבנת סדר פעולות בחשבון. התלמידים לומדים להכיר זוויות וצורות הנדסיות, ורמת התרגילים עולה.

בין אם אתם רוצים לעזור לילדכם בהכנת שיעורי הבית ובין אם הוא יכול ללמוד מול המחשב לבד, הירשמו לאתר וואלה סקול ותוכלו ליהנות ממגוון שיעורים המלווים בדפי עבודה, המותאמים לתכנית הלימודים של משרד החינוך. אתם מוזמנים להתרשם מהשעורים החינמיים המוצעים באתר ולהבין כיצד הם יעזרו לילדכם, ולכם.

גישה לכל התכנים בקורס בעלות של החל מ- 29 ₪ לחודש בלבד

חדשות ועדכונים