מה ההבדל בין פוטושופ לאילוסטרייטור?

פוטושופ ואילוסטרייטור הן שתי תוכנות הגרפיקה הפופולריות ביותר מבית Adobe. על פני השטח שתי התוכנות נראות מאד דומות, אך מה מהן עדיפה עבורכם?

מאת: מיכל כהן

האם פוטושופ ואילוסטרייטור יכולות לשמש אתכם לאותן מטרות? אם אתם עובדים על פרויקט חדש, כנראה שתמצאו את עצמכם מתקשים להחליט איזו מבין השתיים מתאימה יותר עבורכם. קבצנו את ההבדלים העיקריים בין פוטושופ לאילוסטרייטור בכדי לעזור לכם בהתלבטות.

עבודת פוטושופ
עבודת פוטושופ
(צילום: shutterstock)

פוטושופ
פוטושופ, התוכנה הפופולרית ביותר מבית Adobe, פועלת נהדר על עריכה ושינוי של תמונות קיימות. כל פרויקט בפוטושופ מורכב מסדרות של פיקסלים כך שאם משנים את הרזולוציות, איכות התמונה משתנה לכאן או לכאן. יתרה מזאת, בתוכנת הפוטושופ רצוי שלא להוסיף טקסט לתמונה מאחר ועלול לעוות אותה. התוכנה מתאימה בעיקר לגרפיקה אינטרנטית, לעריכת תמונות ולעיצובים, שכן, פרויקטים אלו נשארים בגודל קבוע. תמונות ערוכות בפוטושופ עשויות לצאת מדהים, היות וניתן לערוך כל פיקסל ופיקסל באמצעות מסננים, אפקטים וכלים רבים.

אילוסטרייטור
אילוסטרייטור הינה תוכנה גרפיקה וקטורית מתקדמת. אם כך, בניגוד לפורמט פוטושופ המבוסס פיקסלים, אילוסטרייטור משתמשת במושגים מתמטיים במטרה ליצור גרפיקה וקטורית. בתוכנה, כל קו נוצר משתי נקודות המחוברות על ידי אלגוריתם ממחושב, במקום שורה של פיקסלים. מסיבה זו, אילוסטרייטור תשמש לעיתים קרובות ליצירת לוגו, או כל פרויקט מודפס אחר. גרפיקה וקטורית לעולם לא תאבד מאיכותה, לא משנה באיזו רזולוציה, ולכן כל הדפסה תצא איכותית באותה מידה. חסרון בולט של תוכנת האילוסטרייטור נוגע למורכבות עריכת תמונות קיימות - קשה לשנות תמונות שכבר נוצרו, שכן המסננים והכלים לעריכת תמונות מוגבלים יחסית לפוטושופ.

עבודת אילוסטרייטור
עבודת אילוסטרייטור
(צילום: shutterstock)

מסקנות
רוב האנשים יעדיפו תוכנה אחת על פני השנייה. אולם, לפעמים עדיף להשתמש בפוטושופ ובאילוסטרייטור יחד. לדוגמא, במצב בו תרצו לערוך תמונה ולהוסיף לה טקסט ייחודי, עדיף להשתמש בשתיהן.  מומלץ לערוך את התמונה בכלים הייחודיים של הפוטושופ, לאחר מכן להעביר את התמונה הערוכה לאילוסטרייטור, ושם להוסיף את הטקסט הרצוי לקבלת התוצאה הטובה ביותר. בשורה התחתונה, התוכנה האחת לאו דווקא טובה יותר מהאחרת, הן פשוט תוכנות שונות. הבנת ההבדלים הבסיסיים בין פוטושופ לאילוסטרייטור תעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה בנוגע לשאלה באיזו תוכנה עדיף להשתמש לטובת פרויקט מסוים.

**באתר מוצעים קורסים מקצועיים אונליין בפוטושופ ואילוסטרייטור.