בני נוער מחפשים תעסוקה - עבודה בקיץ

הקיץ התחיל, ובני הנוער מבלים ברחובות, חופי הים והקניונים. שירות התעסוקה מוסר כי כ 63 אלף בני נוער צפויים לחפש עבודה לנוער במהלך חודשי הקיץ. מהם הכללים להעסקת בני נוער, ומהן הזכויות של בני נוער בעבודה?

מאת: אליסה טרומן

אם אתם רוצים לחסוך לטיול לחו"ל, לעשות שופינג בקיץ, או סתם להרוויח כסף משל עצמכם - החופש הגדול, כשאין לכם מחויבויות ולימודים, הוא הזדמנות נהדרת להתחיל לחפש עבודה לקיץ. למרות שמדובר בעבודה זמנית, כדאי להכיר את הכללים לתנאי העסקה של בני נוער, ואת הזכויות שלכם בעבודה, כדי שלא תמצאו עצמכם מנוצלים על ידי המעסיק.

איך מתחילים?

אם אתם רוצים להתחיל לעבוד, ראשית עליכם לפנות למשרד התעסוקה ולהוציא פנקס עבודה. לשם כך, תצטרכו לבוא עם תמונת פספורט, אישור רפואי שמעיד על מצב בריאותי תקין, ותעודת זהות של אחד ההורים. בנוסף, ההורים צריכים לאשר את העסקתכם, כך שמומלץ להגיע עם אחד מהם.

לאחר שיש לכם פנקס עבודה תוכלו להתחיל לחפש עבודה לנוער. כיום ניתן לחפש בקלות עבודה באינטרנט, ויש מגוון אתרים שיכולים לעזור לכם למצוא עבודה. בנוסף, תוכלו לשאול בחנויות, בפיצריות, ובמסעדות הקרובות אליכם אם נדרשים עובדים. מקומות רבים תולים שלטים על עובדים דרושים בכניסה לחנות.

עבודות פופולאריות בקרב בני נוער הן די מגוונות וכוללות עבודה בקייטנות והדרכה, מלצרות במסעדות או קייטרינג, בייבי-סיטר, מתן שירות במסעדות מזון מהיר, עבודה בחנויות, או סדרנים בפארק שעשועים.

עבודה במסעדות מזון מהיר נפוצה בקרב בני נוער
עבודה במסעדות מזון מהיר נפוצה בקרב בני נוער
(צילום: dreamstime)

כללים וחוקים בהעסקת בני נוער

בני נוער יכולים להתחיל לעבוד החל מגיל 14 - במהלך הקיץ, ומגיל 16 בכל שאר השנה. כמות השעות המקסימאלית שניתן להעסיק בני נוער בגילאים 14-16 היא לא יותר מ-8 שעות ביום, ו-40 שעות בשבוע. בני נוער מעל גיל 16 ניתן להעסיק 9 שעות רצופות, אך לא יותר מ-40 שעות שבועיות. כדאי שתדעו כי מגיע לכם יום חופש, ואסור להעסיק בן נוער ביום המנוחה השבועי, שהינו שבת. מבחינת שעות העבודה - בני נוער מתחת לגיל 16 יעבדו רק בשעות העבודה בין 8:00 ל-20:00. בני נוער מעל גיל 16 יכולים לעבוד בין השעות 6:00 עד 22:00. בחופשות רשמיות ניתן להעסיק בני נוער מעל גיל 16 עד השעה 24:00, בתנאי שמספקים להם הסעה הביתה בסוף היום.

שכר מינימום לנוער לשעת עבודה משתנה בהתאם לגיל. עד גיל 16 שכר המינימום לשעה הוא 17.39 ₪ לשעה, עד גיל 17 השכר הוא 18.64 ₪ לשעה, ובגילאים 17-18 השכר הוא 20.63 ₪ לשעה. כמו כן, מגיע לכם החזר הוצאות על הנסיעה לעבודה מהמעסיק.

תלמידים יכולים להתחיל לעבוד בחופשות החל מגיל 14
תלמידים יכולים להתחיל לעבוד בחופשות החל מגיל 14
(צילום: dreamstime)

זכויות בני נוער עובדים

בני נוער רבים אינם מודעים לזכויות שלהם, ומעסיקים רבים לא חוששים להפר אותן לפעמים. לכן, חשוב שתכירו את הזכויות של בני הנוער העובדים ותקפידו לדרוש אותן מהמעסיק במקרה בו יש הפרה.

תקופת התלמדות היא רק בשכר. אסור למעסיק לדרוש עבודה ללא שכר ב"תקופת ניסיון", וכמו כן, המעסיק חייב לשלם גם עבור ימי הדרכה, השתלמויות, וישיבות עבודה.

בתחילת העבודה, כל עובד שבא לעבוד ל-30 ימים לפחות חייב לקבל טופס שמציין את השם שלו, את זהות המעביד, ואת תנאי העבודה. כך תוכלו לדעת את שכר המינימום שלכם, את הכללים בעבודה ואת הגדרת התפקיד שלכם.

אם אתם מעל גיל 16, אתם יכולים לעבוד גם במהלך תקופת הלימודים, אך אסור להעסיק אתכם במהלך שעות הלימוד בבית הספר.

השכר שמשולם לבני נוער לא יהיה נמוך יותר משכר המינימום שנקבע בחוק על פי הגיל. בנוסף, גם בני נוער זכאים לקבל החזר נסיעות, בהתאם לאזור המגורים שלהם, כאשר ההחזר המקסימלי ליום לא יהיה יותר מ-25.20 ₪.

וחוץ מעבודה - מגיעה לכם גם הפסקה. על עבודה של 6 שעות ויותר זכאי כל עובד להפסקה של 45 דקות, כאשר 15 דקות מתוכן רצופות. ההפסקה היא על חשבון הזמן שלכם, ולא בתשלום, אולם יש מעסיקים שמחשיבים את זמן ההפסקה כחלק משעות העבודה שלכם, זאת אומרת שתקבלו תשלום גם עבור הזמן בו הייתם בהפסקה.

בכל מקרה, כדאי לוודא בתחילת העבודה שכל התנאים ברורים, לכתוב את שעות העבודה שלכם לעצמכם, ולפנות למעסיק בכל מקרה שאתם מרגישים כי נפגעו הזכויות שלכם. אם בכל זאת, עם סיום העבודה, אתם מאמינים כי נפגעו זכויותיכם, חשוב שתדעו שעד 7 שנים לאחר סיום העבודה אתם יכולים לתבוע את מה שמגיע לכם, גם אם מדובר בסכום נמוך.