מתגייס לעזור: שלמה ארצי מחלק ילקוטים לנזקקים

אלפי ילדים למשפחות מיעוטי יכולת יקבלו השנה ילקוט ובו מחברות וכלי כתיבה לקראת שנת הלימודים החדשה, מתנת עמותת צימאון.

מאת: אחינועם מזרחי

לאחר ששימחו למעלה מ-600 תלמידים בשנה שעברה, מתנדבי עמותת 'צימאון' ממשיכים בפרויקט חלוקת ילקוטים לבית הספר גם השנה. מי שעומד בראש העמותה מזה 11 שנה הוא הזמר שלמה ארצי, אליו הצטרפו עשרות מתנדבים, שמטרתם להעשיר את החיים החברתיים והתרבותיים של ילדים משכבות אוכלוסייה מוחלשות.

"תתארו לכם עולם יפה, פחות עצוב ממה שהוא ככה". ארצי
"תתארו לכם עולם יפה, פחות עצוב ממה שהוא ככה". ארצי
(צילום: יח"צ)

"פרויקט ילקוטים" של העמותה מתקיים כבר שלוש שנים ברציפות, והוא מיועד לאחיהם הקטנים של חיילי צה"ל, המגיעים ממשפחות מעוטות יכולות. "הרעיון הוא שכל ילד בכיתות א' עד ג' יכנס לבית הספר עם ילקוט מצויד בכל טוב, כי יש לא מעט ילדים שמסלול הלימודים שלהם נפגע מהיום הראשון בגלל שאין להם ציוד, גם המורים כועסים עליהם והם מרגישים מבוישים", מספרת מנכ"ל העמותה, מיכל חלד.

הילקוטים נתרמו על ידי חברת "מודן" והעמותה דואגת לכל הציוד המשלים. "אנחנו קונים את הציוד - קלמר, מחדד, מחברות, סרגל וכל מה שצריך לבית הספר - והחיילים אורזים את הילקוטים ולוקחים אותם איתם הביתה לפני שבת. מבחינת הילד אחיו הביא את זה מהצבא וזה חיבור נורא נכון ומרגש", אומרת מנכ"ל העמותה.

חיבור מרגש בין הילד לאחיו החייל
חיבור מרגש בין הילד לאחיו החייל
(צילום: dreamstime)

לדברי חלד, "יש פידבקים מדהימים מהחיילים, שאוהבים לחזור עם מתנה לאחים שתכף מתחילים ללמוד, כשהם יודעים שההורים לא יכולים להרשות לעצמם את עזרי הלמידה הבסיסיים. גם הילדים מצידם נהנים לקבל מתנה מאחיהם החיילים שחזרו מהצבא".

8,000 פניות של חיילים בשנה

על מנת להגיע למשפחות שנזקקות לעזרה, עמותת 'צימאון' פונה לעזרת משקיות הת"ש של החיילים, כאשר הרשימה הראשונית כללה כ-8,000 תלמידים שעומדים להתחיל את שנת הלימודים ללא ילקוטים. "מדובר במשפחות שחיות בתנאי מחייה מאוד קשים, והפגיעה ניכרת גם בילדי המשפחה, מבחינת ביגוד, יציאות לסרטים עם חברים ומותרות", כותבת החיילת ספיר שושני בפנייתה לעמותה.

העמותה מתבססת בעיקר על תרומות ומשווקת את פעילותה באמצעות פרסומים ברדיו ובטלוויזיה ודרך האהבה שהקהל רוחש למוזיקה ולמי שעומד בראש העמותה – הזמר שלמה ארצי. "שלמה הקים את העמותה ובתור נשיאה הוא מאוד מעורב בכל ההתנהלות", מציינת חלד. בהופעותיו, ארצי מזכיר לקהל שצריך לתת לאנשים שאין להם. "אני מתווך בין הקהל לבין אלו שאפילו לא רואים אותם אבל הם ישנם", הוא אומר. גם שם העמותה לקוח משירו של ארצי 'צימאון'. "חיפשנו שם בתקופה בה יצא הדיסק, והבחירה בו נועדה כדי לשקף את הצימאון הגדול שהיה לנו לנתינה", מוסיפה חלד.

להיות כמו כולם בכיתה
להיות כמו כולם בכיתה
(צילום: dreamstime)

וואלה! מעניקה לימודי עזר בחינם לילדי הפרויקט

פורטל וואלה! התגייס אף הוא לעזור לילדים, ובעזרת אתר וואלה! סקול, המציע לימודים לכל הכיתות דרך רשת האינטרנט, הוא יספק למאות תלמידים תגבור לימודי און-ליין, בחינם. "עבורנו זה כבוד לקחת חלק במיזם המקסים של עמותת צימאון, מכיוון שאני מאמין שביחד נוכל לסייע, אפילו במעט, בצמצום הפערים החברתיים בישראל", מסביר מנכ"ל וואלה! סקול, שמעון כהן.

לדברי כהן, "המטרה העיקרית של וואלה! סקול היא לספק לתלמידים בישראל תגבור ועזרה בהבנת החומר שנלמד בכיתה. תלמיד שלא הבין את חומר יכול להיכנס לאתר ולקבל הסברים מפורטים והמחשות ויזואליות, שיעזרו לו להבין את החומר, ויחסכו לו אלפי שקלים על מורים פרטיים".

גם אתם יכולים לעזור לילדים ולתרום 10 שקלים שיעזרו להם להתחיל את בית הספר ברגל ימין. שלחו עוד היום SMS עם המילה צימאון למספר 5656 .