ללמוד בבית הספר - מה אתם חייבים לדעת?

בין אם אתם שולחים את הילד לראשונה לכיתה א', או סתם מעוניינים להתעדכן – וואלה! סקול מציג בפניכם את החוקים והכללים של בתי הספר השונים שחשוב שתכירו.

מאת: מאיה עוז

תלמידים והורים, כפי שאתם בטח יודעים, לימודים כוללים זכויות וחובות. מעבר לכללים הפרטניים הנהוגים בכל בית ספר, ישנם כאלו הרלוונטיים לכל מוסד לימודי באשר הוא. הגיע הזמן לפרוס את כל הקלפים על השולחן. תתפלאו, יש מספר דברים שתשמחו לשמוע.

מה שתשמחו לדעת:

מה השעה? שעה בבית הספר היא אינה 60 דקות. משך שיעור הינו 45 דקות. כאשר עד שעתיים ביום ( 2 שיעורים) הן בנות 50 דקות.

אלימות, לא בבית ספרנו - אין להעניש תלמיד בעונש גופני כלשהו או באמצעות השפלה. כמו כן, אסור להעביר תלמיד לכיתה נמוכה יותר או להוריד לו ציון במקצוע מסוים בתור צורת ענישה. יחד עם זאת, ניתן להוריד ציון בהתנהגות עקב התנהגות אלימה.

אובג'קשן! - לפי חוק זכויות התלמיד: "זכות התלמיד והוריו לפנות למועצה הפדגוגית או אל הנהלת בית הספר ולהגיש ערעור על החלטה שהתקבלה לגבי התלמיד."

כבד לך? - תלמידי כיתות א' וב' יכולים לשאת ילקוט שמשקלו עד 2 ק"ג ולא מעבר לכך. תלמידי כיתות ג'-ו' ישאו ילקוט שמשקלו לא עובר 5 ק"ג. תלמידי ז'-י"ב יכולים לשאת ילקוט שמשקלו 12 ק"ג.

לתלמידי יסודי משקל הילקוט לא יעלה על 2 קג
לתלמידי יסודי משקל הילקוט לא יעלה על 2 ק"ג
(צילום: dreamstime)

מתחמם... - בימי חום קשה ושרב אין לקיים בחוץ שיעורי ספורט, חקלאות וימאות. יש להפסיק את הלימודים כאשר הטמפרטורה עוברת את ה-40 מעלות, באזור בו טמפרטורה כזו נחשבת נדירה.

כמה כמה? - כמות התלמידים בכיתה לא תעבור את ה-40.

נכשלת? - כאשר מספר הנכשלים בכיתה מגיע לשליש או יותר, זכות תלמידי הכיתה להיבחן במבחן נוסף, כאשר לא תהיה חשיבות כלשהי למבחן הקודם.

סליחה, לא שמעתי - זכותם של התלמידים לקבל בדיקת שמיעה, בדיקת ראיה וחיסונים, במסגרת שירותי בריאות התלמיד.

המורה, יש לי פיפי - אחת ולתמיד, חוק זכויות התלמיד קובע: "אחריות המוסד החינוכי: מניעת יציאה לשירותים עלולה לגרום לנזק בריאותי, לפגיעה בפעילות הפיזיולוגית התקינה ולדלקות בדרכי השתן. לכן יש לאפשר ואסור למנוע יציאת תלמיד לשירותים במהלך השיעור על פי צרכיו."

מתקרר... - כאשר הטמפרטורה עומדת על פחות מ-15 מעלות צלסיוס, יש לחמם את הכיתות.

בוחן פתע - משך הבוחן לא יעלה על רבע שעה והיקפו עד 3 שיעורים אחרונים.

יש היום מבחן? - יש לתת הודעה מוקדמת על קיום מבחן. אין לקיים "מבחן פתע". ביסודי - אסור לקיים יותר מ-2 מבחנים בשבוע. בחינוך העל יסודי אין לקיים מעבר ל-3 מבחנים בשבוע.

טבלת ייאוש - אז כמה ימים בשנה לומדים? תלוי על איזו כיתה מדובר. בבתי הספר היסודיים לומדים כ-220 ימים בשנה. בבתי הספר העל-יסודיים מדובר על 210 ימים בשנה. תלמידי י"ב לומדים אפילו פחות בגלל ההכנה לבגרויות.

ואחרי ששמחתם לגלות את כל הזכויות האלו, תדעו שיש כמה איסורים:

"תעדכן בפייס..." - תלמידים, זו הולכת להיות בשורה קשה. אסור שימוש בטלפון נייד במהלך השיעור. כן, גם צילום באמצעות הטלפון, או העברת מסרים דרך תוכנות המיועדות לכך אסורים בהחלט.

יש לך אש? - העישון בשטח בית הספר אסור. יחד עם זאת, ישנם בתי ספר המקצים מקום מיוחד למורים, המיועד לעישון. לתלמידים אסור לעשן בין כותלי בית הספר, גם בפינות המיועדות לכך.

לתלמידים אסור לעשן בין כותלי בית הספר
לתלמידים אסור לעשן בין כותלי בית הספר
(צילום: dreamstime)