כמו בוס - למה ללמוד מנהל עסקים

כיום, גם סטודנטים צעירים ללא ניסיון ניהולי מעוניינים לרכוש את הידע שיתרום להם בניהול וארגון של הפרטים המרכיבים עסק או ארגון מצליח. לימודי מנהל עסקים פותחים בפניכם את השער לידע זה

מאת: אליסה טרומן

אם אתם מתעניינים בתמונה הרחבה של ניהול עסקים ובארגון הפרטים הרבים שיוצרים יחד פעילות פוריה ובונה של ארגונים גדולים וקטנים - לימודי מנהל עסקים יוכלו לתת לכם את התשתית ללמוד תחום מרתק ומגוון. מטרת לימודי מינהל עסקים היא לניהול יחידות, כלכליות או לא כלכליות, באופן שיתרום לפעילות הארגון, תוך התחשבות במגוון גורמים ואילוצים שונים.

בעבר התחום הכיל בעיקר מנהלים שהיו מעוניינים בצבירת ידע פורמלי בתחומי הארגון והניהול, אך כיום המסלול נפוץ גם בקרב סטודנטים לתואר ראשון ללא כל ניסיון ניהולי. הלימודים הרב תחומיים מקיפים מגוון נושאים שונים: כלכלה, משאבי אנוש, תפעול ועוד. בין אם אתם מעוניינים בהקמת עסק קטן של יחיד או בהשתלבות בתפקידים ניהוליים בחברות גדולות, לימודי מנהל עסקים יכולים להקנות לכם ידע כיצד לנהל בצורה נכונה כל פעולה או יוזמה שתחליטו לקחת בה חלק, תוך ניצול מירבי של משאבים.

לימודי נהל עסקים מתאימים גם לסטודנטים לתואר ראשון
לימודי נהל עסקים מתאימים גם לסטודנטים לתואר ראשון
(צילום: dreamstime)

מה כוללים הלימודים

תואר ראשון במנהל עסקים מעניק לסטודנטים ידע רחב ומקיף בתחומים שונים הקשורים למנהל עסקים, ומקנים כתוצאה מכך את הכלים לקבלת החלטות מושכלת ולהוצאה לפועל של הפעולות הנכונות לטובת הארגון. הלימודים כוללים לימודי חובה בהם כלולים קורסים בסטטיסטיקה, מדעי ההתנהגות, מתמטיקה, משפטים ותחומים אחרים, ומציגים שאלות העוסקות בתחומים של ניהול משא ומתן, מסחר, שיווק, ניהול, יזמות ועוד.

מעבר ללימודי החובה הרחבים המשתנים בין המוסדות האקדמיים, כל מוסד מציע גם התמחויות ספציפיות לפי בחירתו של התלמיד: חשבונאות, מימון, טכנולוגיות מידע, משאבי אנוש, שיווק ועוד. התלמיד יכול לבחור את התחום שמעניין אותו ביותר או לבחור את התחום שקרוב יותר לתחום העיסוק הרצוי. ההתמחויות כוללות בעיקר לימודים תיאורטיים ולא התנסויות מעשיות, אך הם מרחיבים את הידע של התלמיד ותורמים לו בהמשך דרכו.

תואר ראשון במנהל עסקים ילמד כיצד להיות המנהלים של העתיד
תואר ראשון במנהל עסקים ילמד כיצד להיות המנהלים של העתיד
(צילום: dreamstime)

אפשרויות תעסוקה

יזמים עצמאיים המעוניינים בהקמת עסק יכולים למצוא תועלת רבה בלימודים הללו, או אנשים המעוניינים בראייה ניהולית רחבה יותר.המיומנויות של בוגרי מנהל עסקים מאפשרות להם להשתלב בטווח רחב של ארגונים במגזר הציבורי, הפרטי או העסקי, בחברות מתחומים שונים, בדרגים השונים.

איפה לומדים

למרות שבעבר לימודי תואר במנהל עסקים היו מוצעים בעיקר כמסלול לתואר שני, כיום ניתן למצוא לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון בכל האוניברסיטאות, במכללה למנהל, באוניברסיטה הפתוחה, במרכז הבינתחומי ובמכללות רבות אחרות. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד, ודומים למסלולים אחרים במדעי החברה.