מבחן מימ"ד - הצעד הראשון לאקדמיה

החלטתם לשפר או להשלים בגרויות במכינה קדם אקדמית. כדי להתקבל אליה, אתם חייבים לעבור מבחן מימד. מה זה מבחן מימד? איך הוא בנוי? אילו שאלות יש בו? וואלה סקול עושה לכם קצת סדר

מאת: אלעד שווייצר, אליסה טרומן

החלטתם להירשם ללימודים אקדמיים, אך למרבה הצער, גיליתם שציוני הבגרות שלכם לא גבוהים מספיק בשביל קבלה ללימודים. במקום לשפר בגרויות או פסיכומטרי באופן עצמאי או במכונים יקרים, תוכלו לעשות זאת במכינה קדם אקדמית, ולאחריה להתקבל ללימודים במוסד האקדמי שבחרתם. במכינה לא תתחילו לימודים לתואר ראשון, אלא תשפרו ציונים ותשלימו בגרויות כדי שתוכלו להתקבל לתואר הראשון שבחרתם. על מנת להתקבל ללימודים במכינה יש לעבור קודם מבחן מימ"ד.

מה זה מבחן מימ"ד?

מבחן מימד הוא מבחן ממיין הבוחן את הרמה של המועמדים באנגלית, במתמטיקה ובעברית. המבחן הוא מבחן ממוחשב וכולל 8 פרקים, בדומה לפסיכומטרי. בכל פרק תצטרכו לענות על שאלות בטווח של כ-25-30 דקות, כאשר יש לכם האפשרות לדלג על שאלות ולחזור חזרה לשאלות באותו הפרק במסגרת הזמן המוקצב.

מבחן מימ"ד הוא מבחן ממוחשב שעוברים על מנת להתקבל למכינה קדם אקדמית
מבחן מימ"ד הוא מבחן ממוחשב שעוברים על מנת להתקבל למכינה קדם אקדמית
(צילום: dreamstime)

מבנה מבחן מימ"ד

מבחן מימ"ד, כאמור, כולל 8 פרקים, כאשר יש לפחות 2 פרקים בכל תחום (אנגלית, מתמטיקה ועברית).

בפרק העברית במבחן תצטרכו להתמודד עם שאלות הבוחנות את הכישורים המילוליים שלכם בשאלות מ-3 סוגים: אוצר מילים, השלמת משפטים והבנת הנקרא. שאלות אוצר המילים ישאלו אתכם על משמעות מילים וביטויים בעברית, השלמת משפטים תבחן את היכולות שלכם להשלים משפטים חסרים מתוך התשובות המוצעות, ושאלות הבנת הנקרא מתייחסות לקטע קריאה שעליו תישאלו.

פרק המתמטיקה בוחן יכולות מתמטיות ברמה בסיסית וכולל שאלות על אלגברה, גיאומטריה, בעיות והסקה מתרשים או טבלה. במבחן לא תוכלו להשתמש במחשבון, אך תקבלו דף טיוטה בו תוכלו להיעזר. השאלות במבחן בחלק זה מסודרות בסדר קושי עולה.

פרק האנגלית בוחן את רמת האנגלית שלכם על ידי הצגת שאלות משני סוגים: השלמת משפטים והבנת הנקרא. השלמת משפטים נעשית על ידי בחירה באפשרות המתאימה להשלים משפט בעל קטע חסר, ואילו בחלק הבנת הנקרא תצטרכו לענות על שאלות בנוגע לטקסט שהופיע לפניהן. שאלות הבנת הנקרא מסודרות לפי סדר הופעתן בקטע הקריאה.

צריכים לשפר או להשלים בגרויות? הדרך מתחילה במבחן מימ"ד
צריכים לשפר או להשלים בגרויות? הדרך מתחילה במבחן מימ"ד
(צילום: dreamstime)

למידה למבחן מימ"ד

הציון במבחן מימד משפיע על הסיווג שלכם למסלולי הלימוד השונים במכנה, ובמכינות מסוימות לא ניתן להתקבל מתחת לציון מסוים (בדקו במכינה אליה נרשמתם). הלימוד לקראת מבחן מימד אורך בדרך כלל בין שבועיים לחודשיים, תלוי בזמן הפנוי שלכם ועד כמה אתם זוכרים את החומר. ניתן ללמוד למבחן מימד באמצעות ספרי הכנה למימד וכן באמצעות קורס מימד ב-VOD כאן באתר. היתרון הגדול בלימוד באמצעות שעורי וידאו הוא שהם כוללים המחשות ויזואליות שיעזרו לכם להבין כל דבר בקלות, וכן שאתם יכולים ללמוד בקצב שלכם - לא הבנתם משהו? פשוט תריצו את המורה לאחור וצפו בסרטון שוב.

בנוסף ללימוד, כדאי גם לתרגל מבחני מימד לדוגמא. באתר של המרכז הארצי ניתן להוריד כמה שאלות לדוגמה מכל תחום, ובאתר פסיכו ניתן להוריד מבחן מימד לדוגמא שכולל 3 פרקים מלאים.