בריאות הוליסטית - למה ללמוד רפואה משלימה

אם אתם מאמינים בגישה כוללנית לאדם המשלבת ריפוי הגוף עם ריפוי הנפש אולי כדאי לכם לפנות ללימודי רפואה משלימה. הלימודים יאפשרו לכם לעסוק כמטפלים אלטרנטיביים במרפאות ציבוריות או פרטיות במגוון תחומים שונים

מאת: אליסה טרומן

הרפואה המערבית אמנם הוכיחה את תרומתה הגדולה לשיפור איכות ואורח החיים של האדם המערבי, אולם, התרופות, תנאי החיים והתזונה המערבית פוגעות בגוף האדם, ורבים מרגישים כי אינם מוצאים מענה מספק ברפואה הקונבנציונלית. על רקע זה נוצרה הנהירה אחר חיפוש מטפלים אלטרנטיביים המטפלים בשיטות טבעיות יותר לגוף ורואים את האדם כמכלול.

אם אתם מעוניינים במתן טיפול לאנשים, אך מסתייגים ממדע הרפואה המודרנית המערבית, או פחות מתאימים למבחני המיון שיש בקבלה למוסדות האקדמיים, כגון פסיכומטרי, יכול להיות שתמצאו עניין בתורות העתיקות של רפואת המזרח. רפואה אלטרנטיבית או רפואה משלימה רואה בקשר בין גוף האדם לנפשו חיבור הדוק ובלתי ניתן להפרדה. על פי הגישות האלטרנטיביות, טיפול במחלה פיזית ייעשה בצורה יעילה בעזרת טיפול בשורש הרגשי או הנפשי למחלה או לסימפטום. על מנת לרפא את האדם יש להביא לאיזון בין חלקיו השונים: הגוף, הנפש והרגש, וזאת באמצעות טכניקות ריפוי שונות, כמו שיאצו, רפלקסולוגיה, תזונה, נטורופתיה, ועוד.

דיקור סיני הוא אחד מטכניקות הטיפול ברפואה משלימה
דיקור סיני הוא אחד מטכניקות הטיפול ברפואה משלימה
(צילום: dreamstime)

מה כוללים הלימודים?

לימודי רפואה אלטרנטיבית משלבים לימודים תיאורטיים יחד עם לימודים מעשיים. תלמדו על הפילוסופיה שמהווה הבסיס לריפוי אלטרנטיבי, התיאוריות של הריפוי, אנטומיה, כימיה, ביולוגיה, אימונולוגיה, יסודות ברפואה פנימית מערבית, אבחון ועוד. במהלך הלימודים תתמקדו בשיטת ריפוי מסוימת לפי בחירתכם. תוכלו ללמוד על רפואה סינית באופן כללי, שיאצו, אקופונקטורה (דיקור), תזונה, זן-שיאצו ותחומים רבים אחרים. כמו כן, במהלך הלימודים במוסדות מסוימים תזכו גם להכשרה מעשית קלינית בה תתנו טיפול למגוון אוכלוסיות שונות.

אפשרויות תעסוקה

אנשים רבים פונים דווקא לרפואה משלימה לאחר שהרפואה הקונבנציונלית כשלה במתן מענה מספק לבעיות כרוניות שונות, או לסימפטומים אשר מקורם לא ברור, ורבים מדווחים על שיפור ניכר במצבם. העיסוק בתחומי הרפואה האלטרנטיבית דורש הכשרה ותעודות המוכיחות הכשרה זו, היות שמדובר בתפקיד אחראי הדורש טיפול באנשים. לאחר סיום הלימודים תוכלו לעבוד כמטפלים אלטרנטיביים במרפאות הציבוריות, במרפאות פרטיות או כמטפלים עצמאיים.

ברפואה משלימה משתמשים בתרופות טבעיות לאיזון הגוף
ברפואה משלימה משתמשים בתרופות טבעיות לאיזון הגוף
(צילום: dreamstime)

איפה לומדים רפואה אלטרנטיבית?

לימודי רפואה משלימה מתקיימים במכללות השונות ובמרכזים מיוחדים לכך, והלימודים יכולים לנוע בין קורסים קצרים של מספר חודשים ללימודים של 3 או 4 שנים. מכיוון שההיצע גדול למדי, רצוי לברור בקפידה מוסד מקצועי מתאים. ישנם מוסדות אקדמיים בהם ניתן ללמוד לתואר ראשון, ומוסדות המעבירים קורסי תעודה קצרים יותר. במכללת רידמן תלמדו במשך 4 שנים לימודים המשלבים הכשרה תיאורטית ומעשית. גם מכללת סמינר הקיבוצים מציעה לימודים בתחומים שונים ברפואה משלימה. מכללות אחרות, כמו מירב (של האוניברסיטה הפתוחה), מציעות קורסים קצרים יותר בתחומים ספציפיים.