אתה תלמיד מב"ריק? - כל מה שלא ידעתם

בכיתת מב"ר תלמידים רבים עשויים למצוא סביבה תומכת מתאימה שדואגת למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם. כל מה שרציתם לדעת על כיתת מב"ר ולמי זה מתאים.

מאת: מאיה עוז

כיתת מב"ר (מסלול בגרות רגיל) מיועדת לתלמידים בעלי פוטנציאל גבוה ומוטיבציה ללימודים, שעקב לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, מעמד סוציו-אקונומי נמוך או כל סיבה אחרת הגיעו להישגים נמוכים. בשורה התחתונה, מדובר בתלמידים בעלי פוטנציאל להצליח, אולם בשל בעיות שונות צריך להשקיע בהם יותר זמן כדי שיגיעו להישגים טובים בלימודים ויסיימו את התיכון עם תעודת בגרות. לכיתת מב"ר משובצים עם סיום החטיבה, לפני העלייה לתיכון.

יתרונות

כמות תלמידים בכיתה - כיתת מב"ר היא כיתה קטנה. לעומת מעל ל-40 תלמידים שנמצאים בכיתה "רגילה", במב"ר לומדים 18-25 תלמידים בלבד.

כיתות עם 40 תלמידים או כיתה עם 20 תלמידים, איפה נראה לך שתצליח יותר?
כיתות עם 40 תלמידים או כיתה עם 20 תלמידים, איפה נראה לך שתצליח יותר?
(צילום: dreamstime)

יחס אישי לכל תלמיד - בזכות כמות התלמידים הנמוכה, למורים יש יכולת להתייחס יותר לכל תלמיד ולתת לו את התמיכה וההכוונה לה הוא זקוק. בנוסף, בכיתת מב"ר ישנם שיעורים בהם מחולקים התלמידים לקבוצות לימוד קטנות עוד יותר, מה שמאפשר איתור של בעיות ספציפיות וחזרה נוספת על חומר שלא הובן כראוי.

כיתות מגובשות - בגלל מספרם הנמוך של תלמידים בכיתות מב"ר, לרוב, מדובר בכיתות מגובשות מאוד.

לומדים רק את מה שצריך לבגרות - בכיתת מב"ר לומדים אך ורק חומר שעליו נבחנים בבגרות, ולא מבזבזים זמן מיותר על מקצועות אחרים. בנוסף, לכל מקצוע יש יותר שעות לימוד, כך שבפועל, כמות החומר הנלמדת בכל שיעור היא מצומצמת יותר.

תעודת בגרות - תלמידי מב"ר מסיימים את התיכון עם תעודת בגרות מלאה, שאפשר להגיע איתה בשלב מאוחר יותר ללימודים גבוהים. בינינו, בתעודת הבגרות לא רשום סוג הכיתה, כך שזה לא ממש משנה.

צוות מקצועי מעולה - לכיתת מב"ר משובצים מורים מעולים, עם סבלנות גדולה, רגישות חברתית והצלחות מוכחות. מורים שרואים בעבודתם שליחות.

פחות לחץ בתקופת הבגרויות - לכיתת מב"ר ישנה חלוקת בחינות על פני חמישה מועדים (קיץ, חורף, קיץ, חורף, קיץ י"ב), מה שמקטין את לחץ בחינות הבגרות בסוף התיכון.

חלוקת הבחינות ליותר מועדים מקטינה את הלחץ בתקופת הבגרויות
חלוקת הבחינות ליותר מועדים מקטינה את הלחץ בתקופת הבגרויות
(צילום: dreamstime)

חסרונות

למרות היתרונות הרבים ללמידה בכיתת מב"ר, ישנם כמה חסרונות שאי אפשר להתעלם מהם:

מינימום יחידות בתעודת הבגרות - אם בכיתה "רגילה" התלמידים מרחיבים 2 מקצועות מוגברים, בכיתת מב"ר תלמידים מגבירים ונבחנים על מקצוע אחד בלבד. ההכוונה לתלמידי מב"ר היא לתעודת הבגרות של 21 יחידות לימוד. כלומר למינימום ההכרחי ( 3-4 יחידות אנגלית, בגרות במתמטיקה 3 יחידות וכל מקצועות החובה).

סטיגמה - מאז ומעולם הייתה סטיגמה על תלמידי כיתות מב"ר כבעלי יכולות שכליות לא מפותחות, מופרעים, אלימים וכדומה. לאורך השנים אף הומצאו לא מעט פירושים שונים ומקניטים לראשי התיבות מב"ר, אנחנו בטוחים שאתם מכירים כמה מהם...

למרות זאת, בשנים האחרונות חלה תפנית בדרך בה נתפסת כיתת המב"ר. כיום ישנם לא מעט הורים שמתעקשים להכניס את ילדיהם דווקא לכיתות מב"ר. הכיתות הקטנות, הצוות המקצועי המצוין, והיחס האישי הופכים את כיתות המב"ר למבוקשות מאוד. בשקט בשקט, בלי לשים לב, הפכה כיתת המב"ר למקנאים בנו רצח...