ללמוד על המינים - לימודי מגדר בתיכון

רוצים להכיר את המינים מנקודת מבט חברתית? לימודי מגדר לבגרות פותחים בפני תלמידים בתיכון את אחד הנושאים המרתקים ביותר בחברה האנושית והוא העיסוק בין יחסי הכוחות בין גברים לנשים

מאת: אליסה טרומן

במקום ללמוד שעות מקצוע בחירה לבגרות שלא מעניין אתכם, וואלה סקול מציעה לכם סקירה של מגוון מקצועות מעניינים, שניתן לגשת אליהם ולקבל הכרה ביחידות לבגרות. אחד מהמקצועות הרבים שפתוחים לתלמידים סקרניים, הוא לימודי מגדר העוסקים בשאלות הקשורות לזהות, מערכת הכוחות והיחסים החברתיים בין נשים ובין גברים. הלימודים מוצעים כמקצוע בחירה לבגרות לכל מי שרוצה להתעמק בתחום שהולך ותופס תאוצה ברחבי העולם.

ללמוד מגדר לבגרות - תחום מרתק במדעי החברה
ללמוד מגדר לבגרות - תחום מרתק במדעי החברה
(צילום: dreamstime)

היחסים בין נשים לגברים בחברה

נושא השוויון בין קבוצות חברתיות שונות הוא אחד הנושאים המרכזיים בחברה נאורה ומפותחת, והעיסוק בו לא חדל אף פעם. אחד מהנושאים הבולטים בתחום השוויון שמעסיק נשים וגברים סביב העולם הוא אי השוויון המגדרי בין נשים לגברים. לימודי מגדר מוצעים כבר היום בתיכון לכל מי שמתעניין ברקע להגדרת הסטריאוטיפים של "נשיות" ו"גבריות", למאזן הכוחות בין המינים בחברה המודרנית, ולהבדלים בין נשים לגברים מבחינת הפוליטיקה, השילוב בתחום העסקי, ועוד.

נתונים רבים מישראל ומהעולם מעידים שנשים מקופחות בשכר, בקשת האפשרויות שפתוחה בפניהן, ומשמשות בפחות תפקידים ניהוליים. עם זאת, ניתן לראות כי נשים משכילות יותר, ואחוז הבנות החל מזכאות לבגרות בתיכון ועד לתואר שלישי גדול יותר מאחוז הבנים. הקיום של המציאות הזו היא שמושכת תלמידים בתיכון, וסטודנטים באוניברסיטה לחקור את הנושא ולהביאו למודעות.

נשים משכילות יותר ומצליחות יותר בלימודים מהתיכון ועד לאקדמיה
נשים משכילות יותר ומצליחות יותר בלימודים מהתיכון ועד לאקדמיה
(צילום: dreamstime)

בגרות בלימודי מגדר

הבגרות במגדר היא ברמה של 2 יחידות לבגרות, מתוך 5 יחידות במדעי החברה, ונלמדת במספר תיכונים. מדעי החברה עוסקים בחקר החברה האנושית, בהתנהגות החברתית והפוליטית, וביחסים האנושיים והחברתיים בקבוצה. כחלק מלימודים אלה, יכולים תלמידים לבחור להתמקד בנושא של מגדר, ולהיבחן כך במקצוע לבגרות שמעניין אותם ותורם להבנתם.

באופן לא מפתיע, רוב המשתתפים בלימודים אלה הן תלמידות, וזאת למרות שהלימודים בוחנים את שני הצדדים בחברה. בכל אופן, הלימודים מוצעים במספר תיכונים שונים ומאפשרים לכל אחד ואחת להיחשף לתחום המעניין של היחסים החברתיים, התבניות, ההגדרות ויחס החברה לשני המינים השונים.