כיצד לבחור תחום לימודים מתאים?

סיימתם צבא, עשיתם טיול, ועכשיו אתם צריכים להחליט – מה הלאה? בחירת תחום לימודים הוא עניין מורכב וכולל בתוכו מספר שלבים. וואלה סקול כאן כדי לעזור לכם להגיע להחלטה.

מאת: אליסה טרומן

אתה עף מגג לגג, מציל חתולים ומשחרר ארובות סתומות. החיים הם הרפתקה בלתי פוסקת, ולעולם לא תדע איפה יזדקקו לך מחר. להיות סופרמן - זה לא רק מקצוע.

ואולי את יושבת על דלי הפוך, חולבת פרה אל תוך דלי אחר, ריח החווה עולה באפך, זבובים עפים סביבך ואת חושבת שכן, ככה צריך לחיות.

כל אחד הוא מיוחד, ולכל אחד יש כשרון נדיר וחד פעמי. העובדה הזו גורמת לנו ללבטים רבים כשאנחנו מגיעים לשלב בו צריך לבחור בתחום לימודים ובמקצוע לחיים ושואלים את עצמנו – מה מתאים לי ללמוד? מה כדאי ללמוד היא שאלה עמוקה הרבה יותר ממה שנדמה ברגע הראשון. בימינו ישנה מודעות למימוש עצמי ולעצמאות כלכלית כבר מגיל צעיר, ולכן, רבים מהמתלבטים מה ללמוד בעצם תוהים מה הדבר שיגרום להם להרגיש מסופקים, לבוא לידי ביטוי, ולזכות לתמורה הולמת – שאלות בהחלט מורכבות.

כדי להקל על תהליך קבלת ההחלטה כדאי להבחין בין 3 דברים שונים שהשאלה 'מה ללמוד?' כוללת בתוכה: 'במה אני רוצה לעסוק?', 'מה אני צריך ללמוד בשביל זה?' ו'איפה כדאי לי ללמוד את מה שמתאים לי?' זאת אומרת, ראשית צריך להגדיר מסלול קריירה או תחום רצוי, ורק לאחר מכן לבחור תחום לימודים. כך אפשר להימנע מהמצב הנפוץ כל כך בו אנשים מתחילים לימודים לתואר ראשון ואחרי שנה משנים מסלול כי התחום לא מעניין אותם, הם לא רוצים לעסוק בו, או שאינם רואים אופציות תעסוקה מושכות כבוגרי התואר.

נסו קודם להבין באיזה תחום תרצו לעסוק בעתיד
נסו קודם להבין באיזה תחום תרצו לעסוק בעתיד
(צילום: dreamstime)

אז איך עונים?

כדי לענות על השאלה הראשונה – במה אני רוצה לעסוק, כדאי לא לנסות לדמיין את המקצוע האידיאלי עבורכם, אלא לבחון מהם הדברים החשובים לך באופן ספציפי בעבודה. אנשים רבים טועים בדמיינם את המקצוע, ומוצאים כי מקצוע שנראה אידיאלי בשבילם בהתחלה חסר מרכיב מאוד מהותי עבור האדם.

קודם כל, בחנו מהם הקריטריונים החשובים לכם באופן אישי בעבודה: מתן טיפול וייעוץ, גמישות בשעות העבודה, רמת הכנסה, אופציות התקדמות, שימוש בכושר אמנותי, עבודה עם אנשים וכו'. כשתכינו רשימה של קריטריונים שחשובים לכם בעבודה, תוכלו לגלות מהם האלמנטים שאתם מחפשים במקצוע עתידי. מערכת המבדק עשויה לעזור לכם לנסח לעצמכם סדרי עדיפויות, ובהתאם להוציא פלט של מקצועות מתאימים.

דבר נוסף שיש לבחון הוא הכישורים והיכולות האישיות שלכם. לכל אדם מבנה אישיות ייחודי וכישורים שונים. יהיו כאלה שיתקשו לזכור חומר רב בעל פה, אך יוכלו לאלתר בקלות מול קהל. אחרים לעומתם, יעדיפו לשבת במשרד שקט ולשרטט או לאייר. שאלון הולנד, שנכתב בעקבות התיאוריה של הולנד, מחלק את האנשים ל-6 טיפוסים: חקרני, חברתי, אומנותי, יזמי, מנהלי וביצועי. כדי להיות מסופק בעבודה, עליך לאתר את הטיפוס שאתה, וזאת על ידי בחינה של 3 דברים שונים: במה אתה טוב? זאת אומרת מהן היכולות שלך; במה אתה מתעניין?; ואילו מקצועות מושכים אותך? השאלון זמין גם באינטרנט.

ערכו רשימה של קריטריונים החשובים לכם בעבודה כדי למצוא תחומים מתאימים
ערכו רשימה של קריטריונים החשובים לכם בעבודה כדי למצוא תחומים מתאימים
(צילום: dreamstime)

מה הלאה?

אחרי שהבנתם מהן היכולות שלכם ומה חשוב לכם בעבודה, תוכלו להשתמש בידע הזה כדי לבחון מחדש את רשימת המקצועות השונים. עברו על המקצועות השונים המוצעים באתרים, בימים פתוחים, במוסדות לימוד או שאלו חברים – ותגלו מהם המקצועות שמכילים את האלמנטים שחשובים לכם, ומה המקצועות שדורשים את היכולות שקיימות אצלכם. כך תצרו רשימה קטנה של מקצועות שמתאימים לכם ביותר.

ועכשיו, מציאת התשובה לשאלה מה ללמוד נראית פשוטה. אם מצאתם את התחום שבו אתם מעוניינים, התייעצו בימים הפתוחים עם יועצי לימודים, ותוכלו לגלות בקלות מה עליכם ללמוד כדי להגיע אליו.