הגיע הזמן להיות גדול - ייעוץ לימודים

קבלת ההחלטה על מה ללמוד ובמה לעסוק דורשת מאתנו בחינה רציונלית של היכולות שלנו ושל המקצועות שמתאימים לנו. כדי לעשות זאת בקלות רבה יותר כדאי להיעזר ביועצים תעסוקתיים או באתרי אינטרנט שמציעים ייעוץ בחינם

מאת: אליסה טרומן

רק חלק קטן מאיתנו ידע בבירור כבר מגיל צעיר מה הוא רוצה להיות כשיהיה גדול. רובנו מקבלים מושג לגבי הכיוון עם ההתבגרות, וחלק מאיתנו לא יודע מה הוא רוצה להיות גם אחרי שהוא כבר גדול... נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים כי כחמישית מהסטודנטים נושרים במהלך שנת הלימודים הראשונה, כאשר אחת הסיבות העיקריות היא חוסר התאמה ללימודים או חוסר עניין.

על מנת להקל על הסטודנטים בבחירת כיוון קיימים יועצי לימודים ויועצים תעסוקתיים, אך הנתונים מראים כי רק אחוז קטן מאוד מהסטודנטים המתלבטים משתמשים בשירותים אלה. חלק מהשירותים הינם בתשלום וכוללים ימי בחינות ארוכים ומפרכים על מנת לספק תמונה שלמה ומקיפה יותר של התאמה למקצוע. עם זאת, קיימים אתרים ויועצים המציעים שירות בחינם לכל אחד, וכדאי להיעזר בהם גם אם אתם מרגישים שיש לכם מושג לגבי הכיוון שמתאים לכם.

אם אין לכם מושג מה ללמוד ובמה לעבוד כדאי להיעזר בייעוץ תעסוקתי
(צילום: dreamstime)

מתברר בעצם, שהמודעות שלנו ליכולות ולהתאמה התעסוקתית שלנו נמוכה למדי. חלק גדול מהאנשים נוטים לבחור מקצוע בגלל אילוצים חברתיים, דעות מוקדמות והטיות רגשיות, מבלי לנתח בצורה רציונלית את הנטיות והיכולות האישיות. אחרים עשויים להרגיש מבולבלים אל מול שפע האפשרויות השונות שמושכות אותם, ולהתקשות בהתמקדות בתחום אחד.

יועצים תעסוקתיים

בדיוק כדי להקל על תהליך בחירה במקצוע ובתחום לימודים מציעה לכם היחידה להכוונת חיילים משוחררים ייעוץ לימודים חינם המתבצע במרכזים השונים בארץ. בנוסף, תמורת שובר תוכלו לזכות ליום מיון וייעוץ מקצועי במכון מוביל בארץ, במחיר הנחה לחיילים משוחררים.

בנוסף, כל המוסדות האקדמיים מציעים פגישות ייעוץ בהן תוכלו ללמוד יותר על מסלולי הלימודים. בחלק מהמוסדות קיים גם יועץ תעסוקתי המייעצים בחינם לגבי כיוון מתאים למועמד. לכן, אם אתם מתלבטים לגבי תחום לימודים, תוכלו להיעזר ביועצים במוסדות האקדמיים.

מתלבטים לגבי כיוון הקריירה? תוכלו למצוא יועץ תעסוקתי גם באוניברסיטה
(צילום: dreamstime)

ייעוץ און ליין

אבל גם מבלי לצאת מהבית תוכלו להיעזר במערכות ייעוץ אינטרנטיות. מערכת שמציעה משוב מפורט היא "המבדק" באתר יורם. המערכת דורשת מילוי של שאלון ודירוג עדיפויות לגבי המרכיבים שחשובים לכם בעבודה. לפי מרכיבים אלה תקבלו משוב מפורט לגבי המקצועות המתאימים לכם, ומסלולי הלימוד השונים במקצוע. מילוי השאלון לוקח בין חצי שעה לשעה וניתן לעשות אותו פעמיים.

מערכת נוספת היא "הכוונה", המציעה לכם מבחן התאמה למקצוע הלימוד בעזרת מילוי שאלוני אישיות אינטרנטיים קצרים.

מכיוון שלהיות רופא שונה ממה שמוצג ב"אנטומיה של גריי" וחיי עורך דין לפעמים פחות מרתקים ממה שראיתם ב"אלי מקביל", יכול להיות שכדאי לכם לבחון את הנטיות התעסוקתיות שלכם לפני שתבחרו בתחום לימודים. בכל מקרה, לעיתים כדאי להשקיע מעט יותר זמן בקבלת ההחלטה, כדי לא להצטער על כך ולשנות כיוון בגיל מבוגר הרבה יותר.