איך להתכונן למבחן מימ"ד

נרשמת למכינה קדם אקדמית ואמרו לך שכל מי שנרשם צריך לעשות מבחן מימד. היועצת היתה נחמדה, ואפילו נתנה לך חוברת עם כמה שאלות לדוגמא, אבל כשפתחת אותה גילית שבקושי יש שם תרגול. מה עושים? איך מתכוננים למבחן?

מאת: אלעד שווייצר

מבחן מימד הוא מבחן מיון וקבלה למכינות קדם-אקדמיות (מכינות בהן ניתן להשלים או לשפר בגרויות). רוב האנשים לא מכירים את המבחן ולא מודעים לקיומו, והפעם הראשונה שהם נתקלים בו היא כאשר הם נרשמים למכינה, ואומרים להם שהם צריכים לעשות בחינת מימד.

היועצת אמרה לך שמי שנרשם למכינה צריך לעשות מבחן מימד
היועצת אמרה לך שמי שנרשם למכינה צריך לעשות מבחן מימד
(צילום: dreamstime)

מבחן מימד זה לא פסיכומטרי ולא בגרות במתמטיקה

הדבר הראשון שחשוב לדעת הוא שמבחן מימד הוא לא מבחן פסיכומטרי, וממש לא דומה למבחן בגרות במתמטיקה 3 יחידות. לעיתים יש יועצים במכינות שלא מבינים מספיק, ואומרים לכם ללמוד ולתרגל מתוך ספרי מתמטיקה של בי״ס (בני גורן למשל) או מתוך ספרי פסיכומטרי כלשהם. זו כמובן טעות.

ראשית, יש הרבה מאוד נושאים שקיימים בפסיכומטרי ובמתמטיקה לבגרות שכלל לא קיימים בבחינת המימד, וחבל שתבזבזו עליהם זמן ומאמץ. כמו כן, יש גם נושאים שקיימים במימד ולא קיימים במבחנים האחרים, וחבל שתופתעו בבחינה. בנוסף, המתמטיקה היא רק חלק מהבחינה (פחות מחצי), שכוללת גם פרקים בעברית ובאנגלית.

שנית, יש הבדל משמעותי במטרה של כל אחד מהמבחנים. הבחינה הפסיכומטרית בודקת בעיקר יכולת חשיבה, ופחות טכניקה, ובמבחן מימד זה בדיוק ההיפך. המשמעות היא, שגם כאשר מדובר בשאלות באותו נושא (למשל, בעיות אחוזים או ממוצעים), סוג השאלות בפסיכומטרי שונה מאלו שבמימד, ולכן אם תתרגלו מספרי פסיכומטרי אתם פשוט תסתבכו לחינם. כמו כן, השאלות בבחינה הפסיכומטרית הן ברמה גבוהה יותר מאשר במימד, לעיתים באופן משמעותי.

בספרי מתמטיקה נבדקת ברוב המקרים השליטה בטכניקה (בדומה למימד), אולם גם כאן, רמת השאלות גבוהה הרבה יותר מאשר במבחן מימד.

קורס למבחן מימד - יש דבר כזה?

כדי להתכונן למבחן מימד אפשר להרשם לקורס למבחן מימד בוואלה סקול הכולל שעורי וידאו של כל החומר, המשלבים מצגות עם המחשות ויזואליות שעוזרות להבין את החומר בקלות. כמו כן, אפשר ללמוד מערכת ההכנה של ספרי המימד של פסיכו, ואם חשוב לכם להצליח ולהוציא ציון מימד מקסימלי - קחו קורס מימד משולב - ספרים + שעורים בוידאו. בכל מקרה, חשוב שתתרגלו מחומרי לימוד המיועדים ומותאמים למבחן מימד כדי שתגיעו לבחינה מוכנים.

סוג ההכנה שתבחרו תלוי ברקע שלכם וביכולות שלכם. תלמידים חזקים, ששולטים בחומר מהתיכון (או רק צריכים חזרה קצרה), יסתפקו בדרך כלל בערכת ההכנה הכוללת הסברים בספר ותרגול. מי שפחות הסתדר עם מתמטיקה בתיכון ומרגיש שיותר קל לו להבין כאשר מורה מסביר לו, ימצא את השיעורים און ליין יעילים מאוד, גם הודות להנפשות והאנימציה שעוזרת להבין דברים מורכבים בקלות, וגם בזכות היכולת להריץ לאחור ולשמוע את ההסבר שוב ושוב, עד שמבינים.

קורס מימד און ליין מומלץ לא רק לתלמידים שצריכים יותר עזרה, אלא גם לתלמידים חזקים יותר שרוצים להוציא ציון מימד גבוה במיוחד. השיעורים בקורס יסגרו לכם את כל הפינות.

שעורי המימד בוואלה סקול כוללים המחשות ויזואליות שיעזרו לכם להבין
שעורי המימד בוואלה סקול כוללים המחשות ויזואליות שיעזרו לכם להבין

איפה יש מבחני מימד לדוגמא?

לא משנה באיזו דרך החלטתם ללמוד, הדבר הכי חשוב הוא לעשות כמה מבחני מימד לדוגמא כדי לקבל אומדן לציון שלכם ולהעריך איפה אתם עומדים. מבחן מימד נערך על מחשב אמנם, אך כדי להתכונן אליו אתם יכולים לעשות מבחנים רגילים (עם נייר ועפרון).

ראשית, כאן באתר יש מבחן מימד לדוגמא שאתם יכולים להוריד למחשב ולהדפיס. בערכת ההכנה של פסיכו יש ספר הסברים ותרגול, מילון, ו-3 מבחנים (אחד מהם הוא זה שאפשר להוריד מהאתר). מעבר לכך, אין מבחנים נוספים שניתן להוריד למחשב. באתר של המרכז הארצי לבחינות והערכה יש חוברת עם כמה שאלות לדוגמא (אותה חוברת שהיועצת נתנה לכם), אבל חשוב להבין שלא מדובר במבחן מימד לדוגמא אלא רק אוסף שאלות. מבחן מימד ממש לא נראה כך. במבחן יש הרבה יותר שאלות בכל תחום ובכל נושא (למשל, בהבנת הנקרא יש בחוברת קטע עם 4 שאלות, אך במבחן עצמו יש 6-8 שאלות לכל קטע).

לסיכום, ההצלחה בבחינה תלויה בעיקר בכם. יש לכם את כל הכלים להצליח (קורס, ספרים ומבחנים לדוגמא), ואתם רק צריכים לקחת את עצמכם בידיים ולהתיישב ללמוד, גם אם הפעם האחרונה שעשיתם את זה היתה לפני כמה שנים טובות - לפני הטיול בהודו ולפני הצבא. מעבר לכך, אם תצטרכו עזרה במהלך הלימודים, המדריכים שלנו ממתינים לעזור לכם בפורום מימד.

בהצלחה!

 

 

אולי יעניין אתכם גם - הכנה למבחן אמיר/ם.