משה לייבה: "אין תחליף למגע האנושי"

מתחרים על החינוך: האם המחשב עתיד להחליף את מקום המורה? לדעתו של משה לייבה, מנהל תחום חדשנות בעיריית חולון, אין תחליף למורה, כאשר המחשב מהווה כלי להעברת תהליך הלימוד

מאת: וואלה! סקול

ניתן לומר בבטחה כי הטכנולוגיה מובילה לשינויים רבים באורח החיים וכן במערך החינוך בישראל. תלמידים נעזרים במחשב ולומדים דרך האינטרנט, אם כך, האם ביום מן הימים תפקיד המורה יעלם מן העולם? משה לייבה, מנהל תחום חדשנות בעיריית חולון, הביע את דעתו בכנס לתקשוב וחינוך EduTech, שנערך השנה בתל אביב בסימן חדשנות בלמידה.

(כתבת: הדס נתנאל, צילום: רועי לוי, עריכה: קשת סידי)

מי שולט בטכנולוגיה, התלמידים או המורים?

"אין תחליף למורה, אין תחליף למגע האנושי. הטכנולוגיה משמשת כעזר, אבל לא כתחליף ללמידה עם מנחה", אומר לייבה, "תפקיד המורה ישתנה ואני מקווה שהוא ימשיך להשתנות ממעביר ידע למנחה".


הטכנולוגיה אכן משמשת מורים ככלי להעברת המידע, אך עם זאת יש לזכור כי התלמידים נולדו לתוך העידן הטכנולוגי ולכן ייתכן מצב בו הידע הטכנולוגי של התלמידים יתעלה על המורים. בהקשר הזה מדגיש לייבה כי "התלמידים יכולים לעזור להם בטכנולוגיה והמורים צריכים להנחות את התלמידים במיומנויות ובתכנים".


לייבה, שציין כי הוא בעד למידה מתוקשבת, מבין כי תהליך הטמעת המחשבים אינו פשוט, אך עם זאת מדגיש כי המורים חדורי מוטיבציה. "משרד החינוך והרשויות המקומיות עושות הכשרה מקצועית מאוד מאסיבית", הוא מספר, "המורים מעוניינים להתקדם".

אתר וואלה! סקול מציע שיעורי וידאו המותאמים לכל הגילאים ומתפרסים על קשת רחבה של מקצועות. השיעורים מועברים על ידי מיטב המורים ומספקים תוכן איכותי ומעמיק והופכים את חוויית הלמידה לנגישה ונוחה. האתר מציע מגוון קורסים החל מכיתה א' עד י"ב, הכנה לבגרויות, הכנה לפסיכומטרי, שיעורים אקדמיים ושיעורי העשרה למבוגרים.