החכם באדם - תחרויות מדע וידע לנוער

רוצים לזכות במלגת לימודים מלאה לשנה באוניברסיטת תל אביב או לקחת חלק בייצוג ישראל באולימפיאדה בינלאומית?

מאת: אליסה טרומן

לא רק בתחרויות ספורט מגיעה ישראל להישגים אלא גם, ואולי אפילו בעיקר, בתחומי הדעת והמדע. לא פחות מ-10 זוכי פרס נובל ישראליים הגיעו להישגים מדהימים, וזאת ב-65 שנים בלבד עד כה. הזוכים שלמדו באוניברסיטאות ובמכוני המחקר בישראל ייצגו את המדינה והוכיחו כי היא מספקת סביבה תומכת לעידוד שאיפות של מחקר ולימודים.

ולא רק זוכי פרסי נובל, אלא גם יזמי הסטארטאפים הרבים מוכיחים את הגאונות והיצירתיות שניתן למצוא כאן. לא בכדי נקראת ישראל "סטארט-אפ ניישן" – אומת הסטארט-אפ – וזאת על אף גילה הצעיר של המדינה והמשאבים המוגבלים שלה. כבר מגילאים צעירים אפשר לראות את העידוד להשתתף בתחרויות ואולימפיאדות שלל מדע ודעת במגוון תחומים שונים. אם אתם תלמידי חטיבת ביניים או תיכון ומגלים עניין באחד המקצועות, תשמחו לדעת שתוכלו להשתתף בתחרויות נושאות פרסים בתחומים אלו. רוב המשתתפים בתחרויות אלה הם בדרך כלל תלמידים מחוננים, כאלה שהלימודים בכיתה לא תמיד מספיק מאתגרים עבורם.

יתכן שגם אתם יכולים לנצח בתחרויות מדע וידע
יתכן שגם אתם יכולים לנצח בתחרויות מדע וידע
(צילום: dreamstime)

5 זוכים ישראליים באולימפיאדה הבינלאומית - אולימפיאדת פיזיקה

5 מדליות קיבלו המתמודדים מישראל באולימפיאדת הפיזיקה הבינלאומית לשנת 2013 שהתקיימה בדנמרק. ישראל קפצה בעקבות זה בדירוג העולמי והגיעה למקום ה-13. אם אתם רוצים להגיע למקום שלהם, עליכם להתחיל באולימפיאדה הארצית לפיזיקה, שמתקיימת בשיתוף משרד החינוך, הטכניון, אוניברסיטת תל אביב ומרכז אילן רמון לנוער שוחר מדע.

האולימפיאדה כוללת מספר שלבים ופתוחה לתלמידי תיכון רק עד כיתה י"א. בשלב הראשון נעשה מבחן של שאלות אמריקאיות כלליות, בשלב השני נדרש ידע במכניקה וקיימות גם שאלות פתוחות. מי שעובר את שני השלבים מוזמן למחנה של שבועיים בטכניון הכולל הרצאות וניסויים. לבסוף, לאחר מחנה נוסף במהלך פסח נבחרים 5 התלמידים הטובים ביותר. כל חמשת החברים מקבלים אוטומטית 100 בבגרות בפיזיקה וזוכים להשתתף בתחרות הבינלאומית שמתקיימת כל שנה במדינה אחרת.

טובים בפיזיקה או מתמטיקה? נסו להשתתף באולימפיאדות הארציות והבינלאומיות
טובים בפיזיקה או מתמטיקה? נסו להשתתף באולימפיאדות הארציות והבינלאומיות
(צילום: dreamstime)

נופי הארץ - חידון גיאוגרפיה "סובב ישראל"

אם אתם אוהבים לטייל, מחוברים לארץ וסקרנים לגבי הסביבה המקיפה אתכם, מבחינת פני השטח ומבחינת האנשים שמקיפים אתכם, תוכלו להשתתף בחידון "סובב ישראל". תלמידי חטיבות ביניים מכל המגזרים בארץ מוזמנים להשתתף בחידון העוסק בסוגיות המרתקות ביותר בחיים בארץ ישראל. חידון "סובב ישראל" הוא חידון גיאוגרפיה וסביבה שעוסק בנופים הפיזיים אך גם בנופים האנושיים של ישראל, תוך עיסוק בדילמות סביבתיות וחברתיות.

בתי הספר המשתתפים ירשמו לתחרות, ולאחר מבחן אינטרנטי יעברו התלמידים המעוניינים מיון. התלמידים שיבחרו, שניים מכל בית ספר, ישלחו לחידון המחוזי ראשית, ויתחרו בו. לאחר מכן יבחרו 12 מתמודדים מכל הארץ לתחרות הארצית והם יצאו לסיור במוקדים שונים ברחבי הארץ, והסיור יהיה השלב הראשון בחידון. הזוכים יקבלו פרסים ותעודות הוקרה.

רוצים מלגה לשנת לימודים באוניברסיטה? נסו לזכות בפרס המים
רוצים מלגה לשנת לימודים באוניברסיטה? נסו לזכות בפרס המים
(צילום: dreamstime)

מלגה ללימודים באוניברסיטת תל אביב - פרס המים

לא היו חיים ללא המים, מדקלמים כולם, ותחרות פרס המים חוגגת את המחקר בתחום. התחרות היוקרתית מתקיימת מידי שנה בשטוקהולם שבדיה, ומציעה פרסים יוצאי דופן למנצח. היא מיועדת לבני נוער שכותבים עבודת חקר כיחידות לבגרות - 1-2 יח"ל בחטיבה או 4-5 יח"ל בתיכון כחלק מפרויקט גמר. התחרות מיועדת לעבודות מחקר העוסקות בנושא המים ושימורם בכל ההיבטים השונים – מדעי, חברתי, היסטורי ואמנותי.

כל המשתתפים והמורה המלווה נשלחים לתחרות הבינלאומית בבית המלוכה השבדי, כשכל תלמיד זוכה במלגת לימודים לשנה באוניברסיטת תל אביב. בנוסף, על פי מאפיינים שונים נבחרות עבודות מצטיינות ופרסים כספיים ניתנים למנצחים.

אז אם אתם אוהבים משהו וטובים בו במיוחד, כדאי שתדעו שזוהי רק סקירה קצרה של מגוון האולימפיאדות והתחרויות בתחומי דעת שונים לבני נוער סקרניים ומוכשרים. תוכלו לברר גם לגבי תחרויות של צילום סרטים בנושא זהירות בדרכים, אולימפיאדת מתמטיקה - תחרות ארצית לתלמידי מתמטיקה לכיתות י', י"א וי"ב, אולימפיאדת מדעי המחשב, חידון התנ"ך לנוער, תחרות חקר הסביבה, ועוד תחומים שונים שפתוחים למועמדים צעירים.