מוכשרים ומועשרים - תוכניות העשרה לנוער

במקום החוגים הרגילים, הבילויים השגרתיים ודאגות הנעורים הנפוצות, בני נוער רבים משתתפים במגוון תכניות העשרה ייחודיות לנוער המציעות חלון לעולם חדש של מדע ולמידה וכלל מבחר התנסויות מרתקות בתחומים שונים

מאת: אליסה טרומן

לא רק בית ספר, טלוויזיה וחברים יכולים למלא את זמנכם מידי יום. חלק מבני הנוער מוצאים את עצמם עוסקים בפיתוח הכישורים המתמטיים שלהם, בתצפיות אסטרונומיות או בקורס קיץ באוניברסיטה בארצות הברית. אז אם גם אתם מרגישים צמאים לידע וסקרנים לגבי העולם, במקום להעביר עוד יום שלם מול המחשב, אולי כדאי לכם לקרוא על תוכניות ההעשרה השונות המוצעות לנוער.

איך להעביר את הזמן? מגוון תוכניות העשרה מוצעות לנוער
איך להעביר את הזמן? מגוון תוכניות העשרה מוצעות לנוער
(צילום: dreamstime)

מוכשרים במתמטיקה

אם תמיד אהבתם מספרים, וראיתם צורות גיאומטריות בכל מקום בקלות, אולי כדאי שתנסו לפתח את היכולת הייחודית שלכם בתכנית מיוחדת לחובבי מתמטיקה. התכנית לנוער מוכשר במתמטיקה היא תכנית בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בר אילן אשר מיועדת לנוער מוכשר במתמטיקה. בתכנית משתתפים כ-3,500 תלמידים מכל רחבי הארץ במסלולים השונים, החל מכיתה ו' ועד לאחר י"ב.

בתכנית תוכלו לבחור בין מסלול העשרה במתמטיקה שעוזר לפתח דרכי חשיבה חדשות ולסגל הרגלי למידה נכונים, בין תכנית למסלול מואץ לבגרות 5 יחידות במתמטיקה אליה ניגשים בכיתה י', או אפילו לבחור מסלול המשלב לימודי לתואר ראשון במתמטיקה או במדעים במהלך התיכון, אותו מסיימים בשנה לאחר י"ב עם דחיית שירות.

מוכשרים במתמטיקה יוכלו ליהנות מתוכניות מיוחדות עבורם
מוכשרים במתמטיקה יוכלו ליהנות מתוכניות מיוחדות עבורם
(צילום: dreamstime)

נוער שוחר מדע

נוער שוחר מדע מציע מגוון גדול של פעילויות, קורסים, הפעלות וחוגים לנוער בתחומי המדע בשיתוף עם האוניברסיטאות בישראל. בתכנית משתתפות אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית, הטכניון, מכון ויצמן ועוד מוסדות אקדמיים. התכנית מציעה העשרת הידע ופתיחת חלון לעולם המדע בפני בני נוער סקרנים, מתוך רצון לעידוד העניין והמצוינות במדע.

כחלק מהמשתתפים בתכנית תוכלו להשתתף בתצפיות אסטרונומיות מרתקות בערב, להיכנס לקורסים באוניברסיטה, ולהשתלב בעתיד בלימודים אקדמיים. התכנית מוצעת לתלמידים מצטיינים מכל רחבי הארץ ולכאלה המעוניינים להרחיב את תחומי העניין שלהם ולגלות דברים חדשים.

מחוננים עם אוניברסיטת סטנפורד

אבל לא רק אוניברסיטאות בישראל, אלא גם אחת מהאוניברסיטאות המובילות בעולם מציעה תוכניות העשרה לנוער. אוניברסיטת סטנפורד מפעילה אתר וירטואלי ללימודים בו השתתפו כבר למעלה מ-100,000 תלמידים מ-35 מדינות שונות, המיועד לילדים ונוער לפני גיל האוניברסיטה. התכנית החינוכית לנוער מחונן (EPGY) מאפשרת לתלמידים בכל העולם ללמוד קורסים בלטינית, כלכלה, מוסיקה, סינית ועוד מגוון תחומים, מתוך רצון להעשיר את עצמם ולשפר את סיכוייהם לקבלה לאוניברסיטה.

ואם אתם רוצים להרגיש ממש חלק מאחת האוניברסיטאות המובילות בעולם, התכנית מפעילה תכנית קיץ לנוער מחונן בין הגילאים 11 עד 17 באוניברסיטת סטנפורד, שחושפת אותו לנושאים שלא מלמדים בבתי הספר, כמו ביו-מדעים, כתיבה, הנדסה ועוד.

פרחי רפואה מתנסים בקורסים בהחייאה, משלחות להודו ועוד מגוון פעילויות
פרחי רפואה מתנסים בקורסים בהחייאה, משלחות להודו ועוד מגוון פעילויות
(צילום: dreamstime)

הפרחים לרפואה

ואולי תמיד חלמתם להיות רופאים, להלך במסדרונות בתי חולים, ולהקשיב לפעימות לב בסטטוסקופ? עמותת "פרחי רפואה" מפעילה תוכניות העשרה בבתי הספר, במטרה לקדם את נושא הרפואה המונעת ופעול לשיפור המודעות בתחום.

כחלק מהפעילות שלה, מפעילה העמותה משלחות להודו ולדרום אמריקה במטרה לסייע בתחום הרפואה באזור, תוכניות התנדבות במדע, קורסים והפעלות שונות נוספות בתחום הרפואה בקרב בני נוער. בני הנוער בתוכניות פועלים בהתנדבות גם עם אוכלוסיות מוחלשות בבתי ספר שונים ובמתנ"סים ברחבי הארץ. בנוסף, אפשר ללמוד קורסי נוער בבתי חולים, להשתתף במחנה קיץ, וללמוד על אחד הנושאים המרתקים ביותר בחיי האדם.