החופש הגדול כבר כאן – קורסים לקיץ

חודשיים שלמים של זמן פנוי הם ההזדמנות המושלמת לשפר או ללמוד משהו חדש. במקום להעביר את החופש הגדול בלי חוויות ולהגיע לשנה הבאה בדיוק באותו המצב, נצלו את הזמן ללמוד בקורסי קיץ משהו שתמיד רציתם לדעת.

מאת: אליסה טרומן

החופש הגדול התחיל, וריח הקיץ מושך אתכם לבלות ולנוח מכל פעילות מחשבתית. למרות שנראה לכם שכל רצון ללמוד משהו חדש נעלם יחד עם המחברות, תתפלאו לגלות כמה דברים מעניינים תוכלו לעשות בקיץ. אם תמיד רציתם לדעת איך ללטש את התמונות שלכם בפוטושופ, לפטפט בצרפתית, או לעשות החייאה – הקיץ זה הזמן שלכם ללמוד את הדברים האלה במגוון קורסים לנוער. לפניכם רשימה חלקית של עולם הדברים שלא ידועים לכם, שתוכלו ללמוד עד לשנה הבאה.

שחייה

פעם היו נהוגים לימודי שחייה בכל בית ספר יסודי. היום, למרבה הצער, זה לא כך, וילדים ומתבגרים רבים מוצאים את עצמם מגיעים לים או לבריכה, ונהנים קצת פחות מאחרים. היכולת לשחות חשובה לא רק למצילים, אלא גם לכל מי שמוצא במים את השקט והשלווה שזרימה עם התנועה מספקת. שחייה היא גם ספורט מהנה שאינו פוגע במפרקים ומתאים לכל הגילאים.

הקיץ, תוכלו להחליט שאתם לומדים לשחות. סוף סוף תלבשו את בגד הים, תחבשו את כובע הרחצה המציק, תרכיבו את המשקפת ותקפצו למים. קורסי שחייה מוצעים כמעט בכל מרכז שחייה, בבריכות קהילתיות, ובמרכזי ספורט גדולים. הקורסים כוללים מספר מפגשים עם מדריך אישי או בקבוצות קטנות. בקורס תלמדו טכניקות שחייה, ובסוף הקיץ כבר תוכלו לשחות כמו דג במים.

בואו ללמוד שחייה בקורס קיץ מיוחד לילדים ונוער
בואו ללמוד שחייה בקורס קיץ מיוחד לילדים ונוער
(צילום: dreamstime)

שפה זרה

נהוג לומר שתמיד ימצא שימוש לידע בשפה נוספת, ובאמת, אף אחד לא יסכים לוותר על ידע בשפה אחרת שיש לו. לימוד שפה חדשה נעשית בקלות רבה יותר בגילאים צעירים, ולכן כדאי לנצל את הזמן הזה כדי ללמוד כל שפה שמושכת אתכם. תוכלו להגיד שלום בסינית, לשאול מה מזג האוויר בגרמנית, ולספר על הכלב שלכם לכל דובר ספרדית.

קורסי שפה זרה מוצעים במכונים שונים ברחבי הארץ, כקורס קיץ באוניברסיטאות לסטודנטים, ואפילו אצל מורים פרטיים. המחיר משתנה כמובן לפי מסגרת הלימודים שתבחרו בהתאם למה שאתם מחפשים. אז נצלו את הקיץ, הגיל הצעיר והיכולת לקלוט שפה, ותוכלו להגיע לשנה הבאה עם שפה נוספת.

קורס עזרה ראשונה והחייאה

קשה לחשוב על מיומנות חשובה יותר מהידע והיכולת לבצע החייאה או מתן עזרה ראשונה. לעיתים, מצבים בלתי צפויים עשויים להתרחש סביבנו, והיכולת להתמודד איתם נכון עשויה אפילו להציל חיים. מגן דוד אדום מציע קורסים לקהל הרחב בו יכול להשתתף כל אחד מעל גיל 15. בניגוד לקורס ההתנדבות של מד"א, כמו בפרויקט מחויבות אישית, הקורסים הקצרים יותר מוצעים לכל מי שרוצה לרכוש מיומנות התנהלות במצבי עזרה ראשונה.

הקורסים הינם בתשלום וכוללים לימוד של אנטומיה, החייאה, עזרה ראשונה ותרגול מעשי על בובה. תוכלו לבחור בין קורסים של 4 שעות (מפגש אחד), 20 שעות (3-5 מפגשים) או 44 שעות (5-10 מפגשים). כמות המפגשים תלויה באם הקורס נלמד בבוקר או אחר הצהריים. הקורסים נפתחים בתדירות משתנה בהתאם לאזור המבוקש, כך שכדאי לברר מראש כדי להספיק להירשם לקורס הקרוב ביותר. בסוף הקורסים הללו עורכים מבחן מסכם, ומעניקים תעודה של בוגר הקורס.

רכשו מיומנויות של עזרה ראשונה והחייאה בקורס לנוער
רכשו מיומנויות של עזרה ראשונה והחייאה בקורס לנוער
(צילום: dreamstime)

תכנות מחשב

תוכנות מחשב כבר מזמן אינן נחלתן הבלעדית של מהנדסים ומתכנתים בלבד. כיום, כל תלמיד או סטודנט חייב להכיר מגוון תוכנות כדי לתפקד בחיי היומיום, לעסוק בתחביבים של צילום ועיצוב, ולהצליח בלימודים. אולי תוכלו לנצל את החופש הגדול להכיר תוכנות חדשות וללמוד כיצד להקל על עצמכם בביצוע כל מיני משימות.

תוכנת אקסל, למשל, מאפשרת לכם לבצע מיון, חישוב וניתוח נתונים מורכבים, ולחסוך לכם שעות של חישובים. אם לעומת זאת, אתם מתחברים יותר לצד האמנותי שבכם, תוכלו ללמוד על תוכנות כמו פוטושופ לעריכה ועיבוד של תמונות, או אילוסטרייטור שמשמשת לעיצוב של גרפים, סמלים ותלת מימד. התוכנות נמצאות בשימוש נפוץ וקלות ללמידה, אם עושים את זה בצורה מסודרת. אם אתם מעדיפים ללמוד לבד מהבית, תוכלו להיעזר בקורס אונליין של וואלה סקול שמציג סרטונים ברורים ללמידת התוכנות.

טיולים לימודיים

אם אתם אוהבים לטייל ולהכיר את הארץ לבוריה, בואו ליום כיף של טיול בטבע או בעיר יחד עם מדריך שיספר לכם על ההיסטוריה של המקום או על אירועים מעניינים אחרים. חוץ ממלחמות וכיבושים, טיולים בארץ מספרים גם על סוגיית המים בארץ וביקור במתקן התפלה, על ממצאים ארכאולוגיים מרתקים שנמצאו בחפירות, על האוצרות שמופקים מים המלח, ואפילו סיורי אמנות בגלריות ומוזיאונים. אז צאו מהבית לטיול מעשיר ואולי תגלו משהו חדש.