בוחנים את המצב עם המיצ"ב - פרסום ציוני מיצ"ב

ההחלטה של בית המשפט העליון לחשוף בפני הציבור הרחב את תוצאות מיצב הבית ספריים עשויה לגרור השלכות חיוביות או שליליות. תגובות סוערות מצד מורים, הנהלות בתי הספר, מורים ואנשי חינוך לא איחרו לבוא.

מאת: אליסה טרומן

החל משנת 2012, בעקבות פסיקת בית המשפט העליון, ציוני המיצ"ב של בתי הספר זמינים לכל אחד. ניתן למצוא את מדדי מבחן המיצ"ב באינטרנט בכל אחד מהמקצועות במבחנים, בהשוואה למוסדות אחרים על פי מגזר או מדד סוציו-אקונומי. כמו כן, ניתן לקבל פרטים נוספים על בית הספר כמו שיעור זכאים לבגרות ומספר המתגייסים לצה"ל בקרב בוגרי בית הספר.

פסיקת בית המשפט בעד פרסום תוצאות מיצ"ב לקהל הרחב, התבססה על האמונה, על פי המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, כי מערכת החינוך אינה רשאית לשמור את המידע חסוי כל עוד אין בכך שיבוש ממשי בתפקידה. כלומר, רשות ציבורית רשאית לא לחשוף פרטים, רק במידה והחשיפה תגרום לנזק בתפקודה. התגובות להחלטה זו היו מעורבות וסוערות.

מהם היתרונות והחסרונות בפרסום תוצאות מיצ"ב? וואלה סקול מפרט
מהם היתרונות והחסרונות בפרסום תוצאות מיצ"ב? וואלה סקול מפרט
(צילום: dreamstime)

המתנגדים לפרסום תוצאות המיצ"ב מדברים בראש ובראשונה על אפלייה בין בתי ספר שתפגע בשוויון ההזדמנויות. כך עשויות להופיע טבלאות השוואה בין בתי הספר השונים, להטעות את הציבור לגבי האיכות ורמת ההוראה בבתי ספר אלה, ולהשפיע על ההורים הבוחרים בית ספר. כל אלה יובילו לנקיטת פעולות שעשויות לפגוע בבית הספר, שמנסה להציג את העשייה החינוכית בו כבעלת משמעות ונפח רחבים יותר מתוצאות מיצ"ב במתמטיקה.

התנגדות נוספת שעולה גורסת כי מבחני מיצ"ב אינם מהווים מדד אמין המשקף את רמת הלימודים וההוראה בבית הספר. הציונים אותם מקבלים הילדים במבחן ארצי מסוים אינם מספיקים על מנת ליצור תמונה ברורה לגבי איכות בתי הספר השונים, ולעיתים הציונים כלל אינם מספקים את המידע אותו מחפשים. כך, גם ההורים המחפשים את בית הספר המתאים ביותר לילדיהם לא ידעו לשפוט נכונה על פי בחינת ציוני המיצ"ב בלבד.

האם ציוני המיצ"ב באמת מעידים על רמת ההוראה והלימודים בבית הספר?
האם ציוני המיצ"ב באמת מעידים על רמת ההוראה והלימודים בבית הספר?
(צילום: dreamstime)

התומכים בפרסום מדדי המיצ"ב הבית-ספריים מאמינים כי לציבור יש הזכות להיות חשוף למידע זה. עצם החשיפה של ציוני המיצ"ב של בתי הספר, תוביל את בתי הספר לנקוט גישה אחראית יותר כלפי רמת הציונים ההוראה שבמסגרתה ולבחון את עצמה באופן שוטף, מה שעשוי לתרום להעלאת האיכות והרמה של הוראה בבתי הספר השונים.

גם חופש המידע התומך ברצונם של ההורים לדעת מהי רמת הציונים בבתי הספר של ילדיהם בהשוואה לבתי ספר אחרים באותה שכבה סוציו-אקונומית מהווה גורם חשוב לטובת פרסום מדדי מיצ"ב. כשעלו התוצאות לאינטרנט, רבע מליון הורים פנו לאתר מתוך רצון אמיתי ללמוד על המדדים. פרסום התוצאות מעוררות את רמת האמון של ההורים המרגישים כי התנהלות מערכת החינוך ורמת ההישגים של תלמידי בתי הספר השונים חשופים בפניהם ומשקפים את מצב החינוך בארץ, בעיר ובבית הספר של ילדים.

נראה כי הדיון לגבי פרסום תוצאות המיצ"ב הבית-ספריים ימשיך להתנהל, וייתכן אף שנראה שינויים במגמות השונות לאורך הזמן. נכון להיום, נתונים אלה זמינים לכל הורה המעוניין לבחון את רמת הציונים בבית הספר של ילדו או להורה המתכנן לרשום את הילד לבי ספר בשנה הבאה, כך שכעת ניתן רק לנסות להפיק את המיטב מהמצב.