מורה יקר - כמה אתה עולה?

כשהבגרויות מתקרבות והלחץ על התלמידים מתגבר, עולה הצורך במורים פרטיים. כמה עולה מורה פרטי ומה משמעות ההוצאה הכספית מבחינת הפערים בחברתיים-כלכליים? אתר וואלה סקול מסכם עבורכם.

מאת: אליסה טרומן

לא הבנת מה המורה הסביר בשיעור או שאולי בדיוק חשבת על משהו אחר? יותר ויותר הורים ותלמידים פונים למורים פרטיים על מנת לחזק את התלמיד המתקשה במקצוע מסוים, להכין את התלמיד לבגרות או לחזק אותו באופן כללי בתחום הלימודים על מנת לשפר את הציונים.

רגע לפני הבגרויות, או כבר בתחילת השנה - מורים פרטיים הם מצרך מבוקש בקרב תלמידי תיכון המשתוקקים לעבור בהצלחה את המבחנים. על אף חוק חינוך חובה, נראה כי הורים רבים מוציאים לא מעט כסף על מורים פרטיים לתלמידים בתיכון על מנת לשפר את הציונים שלהם ולהכין אותם בצורה טובה יותר לבגרויות.

כ-40% מהתלמידים נעזרים במורה פרטי כבר ביסודי
כ-40% מהתלמידים נעזרים במורה פרטי כבר ביסודי
(צילום: dreamstime)

כמה מהתלמידים הם פרטיים

כבר בתחילת שנת הלימודים ניתן לראות עלייה במידת החיפושים באינטרנט אחר מורה פרטי לתלמידים בבית ספר. הנתונים ממשרד החינוך מראים כי כ-40% מהתלמידים נעזרים במורה פרטי במקצוע אחד לפחות, כאשר ביסודי וחטיבת הביניים מדובר בכ38-42% מהתלמידים, ואילו בתיכון לא פחות מ-75% מהתלמידים מדווחים על היעזרות במורים פרטיים, על פי הערכות של תנועת הכל חינוך.

מקצועות מבוקשים

המקצועות המבוקשים הם, באופן לא מפתיע, מתמטיקה ואנגלית לאורך כל שנות הלימודים בבית הספר. אצל ילדים בכיתות א'-ט' המקצוע המבוקש ביותר הוא אנגלית (26%) ואחריו מתמטיקה (25%). בתיכון, שיעור התלמידים הנעזרים בשיעורים פרטיים במתמטיקה עולה ל-59% מכלל התלמידים, ו- 40% מהתלמידים לוקחים שיעורים פרטיים באנגלית.

מתמטיקה הוא המקצוע המבוקש ביותר לשיעורים פרטיים
מתמטיקה הוא המקצוע המבוקש ביותר לשיעורים פרטיים
(צילום: dreamstime)

עלות מורה פרטי

שיעורים פרטיים מוצעים על ידי מורים מוסמכים, סטודנטים או בעלי תואר, החל מבי"ס היסודי, דרך חטיבת הביניים ועד לתיכון, ופרמטרים אלה משפיעים בין השאר על טווח המחירים. הפערים הגדולים במחירים נראים גם באזורים השונים בארץ, כאשר בערים הגדולות מחירי השיעורים הפרטיים גבוהים משמעותית מאשר בפריפריה. תל אביב מציגה את העלות הגבוהה ביותר עם ממוצע של 115 שקלים לשעה עם מורה פרטי, אחריה ירושלים ואזור השרון בה שיעור פרטי עולה בממוצע כ-100 שקלים. לעומת זאת, באשדוד ובכרמיאל ניתן למצוא מורים פרטיים לפני תואר ראשון במחיר של כ-50 שקלים, ובמחיר ממוצע של 75-80 שקלים לשעה.

שיעורים פרטיים ניתנים לרוב על ידי מורים מוסמכים, מתחילים או סטודנטים, תוך התמקדות בתלמיד אחד ומתן עזרה פרטנית. מכיוון שכיום היעזרות במורה פרטי היא תופעה נפוצה במיוחד כדי לשפר ולחזק את התלמיד לאורך כל השנה ולא רק לפני בגרויות, הדבר עלול ליצור פיגור אצל התלמידים שלא נעזרים במורים פרטיים, ולהעמיק פערים חברתיים-כלכליים.

הנתונים של משרד החינוך מראים כי 68% מהילדים להורים אקדמאיים נעזרים במורה פרטי, לעומת 82% מהילדים להורים בעלי השכלה תיכונית בלבד. ניתן להניח כי הורים בעלי השכלה תיכונית בלבד מתאמצים להקטין את הפער בין ילדיהם לתלמידים אחרים, אך נדרשים עקב כך לשלם סכומים גבוהים.

עם זאת, ניתן למצוא כיום אלטרנטיבות טובות למורים פרטיים וליהנות מלימודים אונליין, שיחסכו לכם אלפי שקלים בשנה. אתר וואלה סקול מציע לכם שיעורים באינטרנט הכוללים מצגות וסרטוני הדרכה ברורים, עם דפי תרגול וסרטונים עם תשובות מפורטות בהם הפתרון מוסבר צעד אחר צעד. כך תוכלו ללמוד בבית, בשעות נוחות ובקצב האישי שלכם, בעלות שנתית של כשני שיעורים פרטיים בלבד.