הכל מסביב - למה ללמוד מדעי הסביבה

ממחזרים כפתורים כמעמד לנר או טווים בגדים מקורי עכביש? אם גם אתם דואגים לשמור על הסביבה כדי שגם הדורות הבאים יוכלו ליהנות ממנה, אולי תמצאו את עצמכם לומדים מדעי הסביבה לתואר ראשון

מאת: אליסה טרומן

האופניים המתרבים ברחובות, שעת כדור הארץ בה מחשיכים אורות ודודי שמש - כולם ניסיונות לשמור על איכות הסביבה. העיסוק בניצול יעיל של משאבים ובשמירה על איכות הסביבה יוצרים מודעות לצורך לתכנן וליישם פתרונות למצב האקולוגי המשתנה: דלדול המשאבים, היכחדות בעלי חיים ושינויי אקלים קיצוניים. כיום יש דרישה הולכת וגוברת לאנשים המומחים בתחום עכשווי שצפוי להתפתח בשנים הקרובות ולתפוס חלק גדול יותר בחיינו.

לימודי סביבה הם לימודים רב תחומיים הכוללים את התחומים של אקולוגיה, ביו-גיאוגרפיה, קלימטולוגיה, מטאורולוגיה ואחרים שמנסים להכיר את הדרכים לנהל חיים בצורה שאינה פוגעת בסביבה.

לימודי מדעי הסביבה מעודדים יצרת פתרונות למצב האקולוגי
לימודי מדעי הסביבה מעודדים יצרת פתרונות למצב האקולוגי
(צילום: dreamstime)

מה כוללים הלימודים

הלימודים משלבים תחומי מדעי הטבע יחד עם תחומים של איכות הסביבה כדי להקנות לבוגרים כלים לניתוח גורמים סביבתיים ופיתוח פתרונות לשמירה על הסביבה. נלמדים נושאים שעוסקים בחקר מאובנים, חקר מערכות המים, כימיה, מיקרוביולוגיה, דיני איכות הסביבה, טכנולוגיות למחזור וטיפול בפסולת ועוד.

הלימודים יכולים להיות לימודים של 3 שנים לתואר ראשון במדעי הסביבה, או לימודים של 4 שנים להנדסת סביבה שמשלבים לימודי הנדסה אזרחית שמושתתים על לימודי הנדסה ומתמטיקה ומספקים כלים לפיתוח, ניהול ובקרה של מערכות לשימור הסביבה.

פיתוח טכנולוגיות חשובות: לימודי הנדסת הסביבה
פיתוח טכנולוגיות חשובות: לימודי הנדסת הסביבה
(צילום: dreamstime)

אפשרויות תעסוקה

בוגרי תואר ראשון במדעי הסביבה משתלבים בחברות אזרחיות, ממשלתיות וציבוריות או באקדמיה. הם עוסקים בפיקוח ובקרה בחברות שונות על תקנים של איכות הסיבה, תכנון ופיתוח טכנולוגיות חדישות או בתחומי מחקר חדשני. הבוגרים יכולים לעסוק בנושאים של ייצור מקורות אנרגיה נקייה, בדינים וחוקים, תכנון ערים וייעוץ בחברות שונות.

איפה לומדים

הלימודים מוצעים כלימודים לתואר ראשון באוניברסיטאות ומכללות השונות או לימודים לתואר בהנדסה של מדעי הסביבה שאורך 4 שנים. תנאי הקבלה משתנים בין המסלולים השונים ומוסדות הלימוד, כשתנאי הקבלה להנדסת הסביבה דומים לתנאי הקבלה בסוגי ההנדסה האחרים.

בגלל חשיבות התחום, רוב המכללות והאוניברסיטאות מציעות למועמדים מלגה לשנה הראשונה או לכל 3 השנים כדי לעודד התפתחות בנושא החשוב הזה.

לימודי מדעי הסביבה מתאימים לאלה שרוצים ללמוד נושא שמעניין אותם, להתמקצע בתחום מתפתח וליישם את האידיאולוגיה שלהם בארגונים והחברות השונות. התחומים הנלמדים מגוונים, מרתקים ומאתגרים ומתאימים לכל מי שמרגיש שהוא רוצה לתרום בעבודתו לשיפור תנאי החיים של כולם.