מגמת שיט - ללכת לים בלי להבריז מהלימודים

אולי גם אתם רוצים להעביר את השיעורים בתיכון על סיפון יאכטה בים, להוציא רישיון לסירת מנוע ולהשתתף בתחרותיות שייט ברחבי הארץ? החוויות האקזוטיות האלה קיימות כבר היום בתיכונים ברחבי הארץ המציעים לימודים מורחבים לבגרות ברמה של 5 יחידות במגמת שייט.

מאת: אליסה טרומן

אתה יושב בכיתה, חם כל כך שהזמן עצמו מתחיל להזדחל בעייפות. המורה מברבר בלי סוף על כיבושים מזמנים עברו, או חורט נוסחאות משעממות על הלוח, ואתה חושב: "למה לימודים זה כל כך משעמם?" אז זהו – שלא תמיד. במקום לשבת בכיתות, תלמידים רבים ברחבי הארץ נהנים מחוויית למידה על סיפון בנמל או בים הפתוח.

מגמת שייט: שיעורים על סיפון
מגמת שייט: שיעורים על סיפון
(צילום: dreamstime)

יותר ויותר תיכונים מסגלים את הגישה שיש להציע לתלמידים מבחר רחב יותר של מקצועות לבגרות בתחומים שעשויים לעניין אותם ואפילו להועיל להם בעתיד בתחום שיבחרו. יכול להיות שגם אתם לא יכולים יותר לשמוע על כימיה או לקרוא על היסטוריה בבית הספר, ועדיין מחפשים להגביר מקצוע לרמה של 5 יחידות לימוד. בכל כתבה תוכלו לקרוא כל מקצוע אחד מתוך מגוון רחב של מקצועות מעניינים שניתן ללמוד בתיכונים השונים ולהיבחן עליהם כמקצוע מוגבר לבגרות.

לימודי שייט

הרוח מנערת את המפרשים שמתנופפים בקול והשמש מחממת אתכם, ועל הסיפון סביבכם עומדים תלמידים שלומדים לבגרות. מספר תיכונים ברחבי הארץ מציעים לימודי שייט לבגרות כחלק מתוכנית הלימוד שלהם. בתיכון חדש הרצליה ניתן ללמוד לבגרות במגמת הספורט ברמה של 5 יחידות לימוד, כאשר 4 יחידות הן עיוניות והיחידה המעשית היא בספורט ימי. במסגרת הלימודים ניתן גם להוציא רישיון שייט לסירת מנוע או לאופנוע ים, ללמוד כיצד להשיט כלי שייט באופן עצמאי ולהשתתף בתחרויות שייט.

לימודי שייט: לימודים תיאורטיים ומעשיים
לימודי שייט: לימודים תיאורטיים ומעשיים
(צילום: dreamstime)

אורט ימי אשדוד היא פנימייה צבאית שמציעה לתלמידים להתמחות במגמת שייט ולהפוך למוסמכים בשייט ובפיקוד על כלי שייט שונים. הלימודים כוללים לימודים תיאורטיים במהלך השבוע: ניווט, חוקים בים, היסטוריה, ולימודים מעשיים שמתקיימים בשעות אחר הצהריים. הלימודים מתחילים בכיתה ט' וממשיכים עד כיתה י"ב, בה נבחנים בבגרות ומבחני הסמכה בתחום השייט. התלמידים לומדים כיצד לפקד על מגוון כלי שיט שונים: סנונית חתירה, סנונית מנוע, סירת מנוע וסירת מפרש. בכיתה י' ניתן ללמוד לצורך הוצאת רישיון שייט לספינה קטנה – סקיפר. גולת הכותרת של הלימודים היא בכיתה י', כשבמהלך חופשת פסח יוצאים לשייט לקפריסין של 5 ימים.

אז אם אתם מסוג התלמידים שמעוניינים בחוויית לימודים על ספינה, גם אתם יכולים לתת דרור לנפש המלח שבכם ולבחור במגמת שייט כמקצוע מוגבר לבגרות.