מחירים של קורסי פסיכומטרי

בין אם אתם תלמידי תיכון שמתכוננים לעתודה, חיילים בסדיר שחושבים כבר על תואר, או שרק חזרתם מהטיול הגדול ואתם מתכננים להתחיל לימודים גבוהים - הבחינה הפסיכומטרית תהיה שלב אותו תצטרכו לעבור.

מאת: אלעד שווייצר, אליסה טרומן

בדומה לדברים טובים אחרים בחיים, הקבלה למוסדות השכלה גבוהה מתבצעת על ידי תחרות שאחריה מתקבלים המתאימים ביותר, ממש כמו אצל דארווין. מכיוון שהביקוש ללימודים גבוהים גדול בהרבה על ההיצע, למוסדות הלימוד אין ברירה אלא לסנן חלק מהמועמדים ולקבל רק את אלה שהסיכוי להצלחתם הוא הגבוה ביותר. אבל איך עושים את זה?

למה צריך פסיכומטרי?

מטרת הבחינה הפסיכומטרית היא לחזות את סיכויי ההצלחה של הנבחנים במהלך הלימודים האקדמיים. כלומר, ההנחה היא, שהבחינה הפסיכומטרית דורשת יכולת וכישורים הדרושים לכל מי שלומד במוסד להשכלה גבוהה, וכי קבלת ציון גבוה בבחינה, מעידה על יכולות למידה גבוהות, בהתאם לדרישות באוניברסיטה. לצורך כך, הוקם המרכז הארצי לבחינות והערכה בהתאם להחלטת ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה). המרכז מעביר את הבחינה הפסיכומטרית במטרה לספק כלי מיון אחיד שיבחן טוב יותר את יכולות המועמדים מאשר הישגים בתיכון. חשוב לציין כי הציון הפסיכומטרי אינו מדד יחיד והוא משולב יחד עם ממוצע הבגרות, ויחד, מתקבל ציון התאמה באמצעותו מתבצע המיון.

מטרת הפסיכומטרי היא לחזות הישגים אקדמיים
מטרת הפסיכומטרי היא לחזות הישגים אקדמיים
(צילום: dreamstime)

איך לומדים לפסיכומטרי?

חשיבותו של ציון הפסיכומטרי בקבלה למוסדות הלימוד היא כל כך גדולה, שסביב ההכנה לבחינה התפתחה תעשיה גדולה של מכוני פסיכומטרי המציעים קורסים שונים ועזרי למידה שונים. בעבר הרחוק, כאשר הבחינה הפסיכומטרי רק החלה, לא היו מתכוננים כלל לבחינה. לאחר מכן יצאו ספרי לימוד ואנשים התכוננו בכוחות עצמם, ובהמשך החלו להיפתח קורסי פסיכומטרי. כיום, כל מי שניגש לבחינה הפסיכומטרית מבצע הכנה כלשהי, בין אם מדובר ברישום לקורס הכנה, לימוד עצמי באמצעות ספרים.

דרך ההכנה הנפוצה ביותר הינה קורסי הכנה, אולם בשנים האחרונות עזרי הלימוד המוצעים למי שלומד לבד השתפרו באופן משמעותי בהשוואה למה שהיה נהוג בעבר. במקום "הספר השמן" של קידום או היי קיו שמוכר וודאי להורים או לאחים הגדולים שלכם, ערכת הכנה לפסיכומטרי כולל היום ספרים רבים - בדרך כלל ספר לכל נושא. בנוסף, ניתן למצוא גם ספרי פסיכומטרי המיועדים ללימוד עצמי, וכוללים גם תכנית מומלצת המחולקת לפי שבועות, הסברים מפורטים ופתרונות מלאים לכל השאלות.

כעת, אנו עומדים בפתח של עידן חדש בתחום ההכנה לפסיכומטרי - קורס פסיכומטרי אונליין. קורס פסיכומטרי מלא, המכיל את כל השיעורים שמועברים בקורס רגיל, המועבר באמצעות סרטוני וידאו שלא נופלים באיכותם, ובמקרים מסויימים אף עולים על השיעורים הפרונטליים, וזאת בזכות ההמחשות הויזואליות שניתן לבצע במחשב וקשה יותר לבצע על לוח בכיתה.

כמה עולה קורס פסיכומטרי?

המחירים של קורסי הפסיכומטרי האמירו עם השנים וכעת הם מגיעים ל-5,000-8,000 שקלים לקורס פרטי. האלטרנטיבה היא ללמוד לבד, בין אם באמצעות ספרים ובין אם באמצעות קורס פסיכומטרי אונליין כמו זה המוצע בוואלה סקול, במחיר נמוך פי 10 ממחיר קורס פרונטלי בכיתה. ישנם כמובן יתרונות ללימוד בקורס רגיל, אשר מספק מסגרת, אולם תלמידים רבים, במיוחד תלמידים חזקים או תלמידים שכבר נבחנו בעבר, מעדיפים לימוד עצמי בשל הניצול היעיל יותר של הזמן שלהם.

מה כוללת הבחינה הפסיכומטרית?

מבנה הבחינה הפסיכומטרית השתנה באוקטובר 2012, כך שחשוב להתעדכן במבנה החדש. בעיקרון, הבחינה הפסיכומטרית מחולקת ל-3 תחומי ידע: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית. לכל אחד מן הפרקים ניתן ציון נפרד, ובנוסף ניתנים גם 3 ציוני פסיכומטרי כלליים: ציון רב-תחומי, ציון בדגש כמותי וציון בדגש מילולי.

8 פרקים מתוך 9 בבחינה כוללים שאלות אמריקאיות
8 פרקים מתוך 9 בבחינה כוללים שאלות אמריקאיות
(צילום: dreamstime)

כיום הבחינה הפסיכומטרית כוללת 9 פרקים, כשהפרק הראשון הוא פרק חיבור לו מוקדשות 30 דקות. פרק החיבור נחשב כחלק מהחשיבה המילולית והציון שמתקבל בו מהווה 25% מהציון של החשיבה המילולית.

לאחר חלק החיבור מופיעים 8 פרקים של שאלות ברירה, כשלכל פרק מוקדשות 20 דקות, והוא כולל בין 22 ל-25 שאלות. הפרקים הללו כוללים שני פרקים באנגלית, שניים בחשיבה כמותית ושניים בחשיבה מילולית, כשבנוסף לאלה יש עוד 2 פרקי פיילוט. פרקי הפיילוט המופיעים בבחינה לא משפיעים על הציון של הנבחנים, והם נועדו לצורך חישובים סטטיסטיים ותקנון של הציונים, על מנת לוודא כי ציוני הפסיכומטרי של נבחנים לא יושפעו מהבדלים שיש בין רמות הבחינה במועדים שונים.