מעבדות ומזרקים – לימודי רפואה בתיכון

אולי גם אתם רוצים להעביר את השיעורים בתיכון במעבדות רפואיות או בחדרי ניתוח בבתי חולים? כבר היום תיכונים רבים ברחבי הארץ מציעים לימודים מורחבים לבגרות ברמה של 5 או 10 יחידות לימוד במגמת רפואה.

מאת: אליסה טרומן

במקום להיכנס לכיתה וללמוד שוב עוד חומר תיאורטי, תלמידים רבים זוכים להתנסויות מעשיות בתחום שמעניין אותם כבר בתיכון. הדרישה להגביר מקצוע לבגרות מציבה לעיתים בפני התלמידים החלטה קשה – מצד אחד הם מחפשים תחום שמרתק אותם, ומצד שני, קיימת לפעמים ציפייה לבחור בתחום שעשוי להועיל להם בעתיד בתנאי הקבלה לאוניברסיטאות או בצבא.

חוץ מהמקצועות הקלאסיים שמוצעים לתלמידים בכל תיכון כאופציה להרחבה לבגרות, תיכונים שונים מציעים מגוון מגמות ייחודיות, מתוך שאיפה לחשוף תלמידים לתחומים מגוונים יותר. מבין המבחר הקיים של מקצועות לבגרות, בתיכונים מסוימים ניתן למצוא מגמת רפואה שמיועדת לתלמידים הנמשכים לתחום הבריאות ומדעי החיים.

מגוון מקצועות מיוחדים לבגרות: מגמת רפואה
מגוון מקצועות מיוחדים לבגרות: מגמת רפואה
(צילום: dreamstime)

מגמת רפואה

בתיכונים שונים ברחבי הארץ, ביניהם ב"תיכון חדש" בהרצליה, "נבון" בחולון, "עירוני ט'" בתל אביב ותיכונים אחרים, תוכלו כבר בתיכון להתהלך במסדרונות בתי החולים ולהקשיב להרצאות מרופאים, ממש כמו סטודנטים לרפואה. שאיפת המגמה היא לחשוף את התלמידים לעולם הרפואה ולעודד אותם לפתח מודעות כצרכני בריאות וכחוקרים בתחום הבריאות בעתיד. הלימודים מתאימים לתלמידים המתעניינים בעולם הרפואה ולכאלה השוקלים להמשיך בתחום של מדעי החיים גם באוניברסיטה.

מגמת רפואה כוללת בחינה עיונית בהיקף של 5 יחידות לימוד במערכות בריאות, כשהלימודים העיוניים כוללים הרצאות בתחומים של נוירולוגיה, נפרולוגיה, אנדוקרינולוגיה ועוד. בתיכונים השונים המציעים את המגמה, 5 או 10 יחידות לימוד נוספות נלמדות כחלק מלימודים מעשיים המשלבים התנסות מעשית בבתי חולים. תלמידים במגמת רפואה זוכים לסייר במחלקות בתי החולים ולהיחשף לתחומים מגוונים, לצפות בניתוחים ולקחת חלק פעיל בפעילויות שונות בחדרי מיון ובמחלקות השונות. בנוסף, הם חווים התנסות קלינית בפעילות התנדבותית במד"א כחלק מהצוות באמבולנסים, בבנק הדם ובטיפול הנמרץ.

מגמת רפואה: תחום מרתק הכולל התנסויות מעשיות
מגמת רפואה: תחום מרתק הכולל התנסויות מעשיות
(צילום: dreamstime)

מעבר לכך שזהו מקצוע מוגבר לבגרות שייתן בונוס בתנאי הקבלה לאוניברסיטאות, בוגרי המגמה מוסמכים כמגישי עזרה ראשונה ולעבודה עם רופא בתער"ן (תחנת עזרה ראשונה ניידת). כמו כן, לתלמידים במגמה זו תהיה אפשרות להמשיך במסלול העתודה האקדמית לרפואה בצבא. התלמידים נחשפים כבר בתיכון לעולם הרפואה, בוחנים את התאמתם לתחום, ובסוף התיכון יכולים להתחיל את הלימודים במסלול העתודה האקדמית, ולעשות שירות במקצוע שבחרו.