ניצחון הרוח – למה ללמוד מדעי הרוח

אם אתם מסתכלים על רכישת תואר ראשון כהזדמנות לקבל השכלה גבוהה, לרכוש כלים לניתוח וביקורת ולהרחיב את האופקים - לימודי מדעי הרוח מספקים לכם את המקום המתאים

מאת: אליסה טרומן

העולם ההולך ומתפתח נתקל בתחומים חדשים שלא היו מוכרים עד כה, ומנסה לפתח כלים חדשים להתמודדות עימם. הצורך באנשים יצירתיים ובעלי יכולת אנליזה הולך וגדל, וההכשרות בתחומים הקלאסיים לא בהכרח יכול לספק את הצורך הזה, בעולם המשתנה מהר יותר מתוכנית הלימודים.

מדעי הרוח חוקרים את חוקיות התחומים שאינם פיזיים ועוסק ברוח ובתרבות האנושית. התחום מבטא את תפיסת הנאורות שגורסת כי המדע מסוגל לתת פתרונות גם לתחומים העוסקים בסוגיות האנושיות, וזאת למרות שמדעי הרוח עוסקים בתחומים שאינם ניתנים לבחינה אמפירית - זאת אומרת, לאישוש או הפרכה על ידי ניסוי.

לימודי מדעי הרוח מתאימים למעוניינים לרכוש השכלה רחבה
לימודי מדעי הרוח מתאימים למעוניינים לרכוש השכלה רחבה
(צילום: dreamstime)

מה כוללים הלימודים

בניגוד לתחומים המתמקדים במתן מקצוע מוגדר והתאמה לשוק העבודה, מדעי הרוח מתמקדים בהענקת כלים לחשיבה ביקורתית. התלמידים אינם נדרשים בהכרח לשנן חומר, אלא לומדים כיצד לנתח ולהסיק מסקנות מהמידע הנתון להם בתחום הספציפי שהם לומדים.

ההבדל העיקרי בין תחומים כמו מדעי הטבע למדעי הרוח נמצאים, ראשית ביכולת ההוכחה האמפירית של תיאוריות, ושנית, בשאלת מעורבות או אי-מעורבות החוקר בתחום הנחקר. מדעי הרוח מכירים בעובדה כי האדם הוא אובייקט וסובייקט של המדע אותו הוא חוקר, והוא חלק בלתי נפרד מהתחום אותו הוא שואף לנתח. כלומר, האדם מבין כי הוא אינו מעל תחום המחקר ואינו מנותק ממנו, אלא חלק ממנו. עם זאת, מדעי הרוח אינם מנותקים מהגישה המדעית ומקיימת מחקר וניסויים חיצוניים.

אפשרויות תעסוקה

על אף שהביקורת הגדולה בנוגע לתחום מדעי הרוח כוללת את חוסר הפרקטיות של התחום, חשוב לזכור שגם תואר ראשון במדעים מדויקים לא בהכרח מספק מקצוע עיסוק ספציפי. תואר במדעי הרוח לא מקנה מקצוע לשוק התעסוקה כמו בלימודי רפואה או ראיית חשבון. עם זאת, שוק התעסוקה המשתנה במהירות בימינו דורש פחות ופחות השכלה פורמאלית בתחומים החדשים. מדעי הרוח, היות שאינם מספקים מקצוע מוגדר בשוק העבודה, הם לימודים המתמקדים במתן כלים להתמודדות עם מידע לא אמפירי ובתרגול חשיבה ביקורתית שכוללת ניתוח מידע והסקת מסקנות. יכולת זו חשובה לכל תחום הדורש יכולת אנליטית ויצירתיות, במיוחד במציאות כיום, המפתחת גישה בין-תחומית לפתרון בעיות.

מעבר לכך, בתחומים השונים ניתן למצוא מקצועות המשיקים לתחום הנלמד והמשלבים שימוש בכלים שניתנו במהלך התואר. אלו המשלבים לימודי מדעי הרוח עם תחומים אחרים יוכלו ליהנות מאפשרויות תעסוקה רחבות אף יותר.

מדעי הרוח דורשים התמודדות עם חומר רב ופיתוח חשיבה ביקורתית
מדעי הרוח דורשים התמודדות עם חומר רב ופיתוח חשיבה ביקורתית
(צילום: dreamstime)

איפה אפשר ללמוד

מדעי הרוח נלמדים לרוב באוניברסיטאות ולא במכללות, ומעניקים על ידי כך רמה אקדמית גבוהה ומרצים מהשורה הראשונה. תנאי הקבלה לתחומים במדעי הרוח באוניברסיטה אינם גבוהים, ולעיתים מציעים אף מלגות לתואר ראשון למועמדים מצטיינים.

תחום מדעי הרוח מתאים לאנשים שרואים בהשכלה ערך חשוב בפני עצמו, ומאמינים שתרבות ורוח תורמים להתקדמות העולם האנושי. שנית, עתיד שוק התעסוקה אינו ידוע, ובמהירות שבה צצים מקצועות, נעלמים אחרים. אם אתם מוכנים ללמוד תחום המרתק אתכם אישית, תוכלו לבחור מתוך מגוון התחומים המוצעים בפקולטות למדעי הרוח.