איך עובד הכסף - למה ללמוד כלכלה

אם גם אתם מרותקים מהשינויים בשוק, מסוגיות של היצע מול ביקוש, ומהדרכים השונות לפעול בחכמה בשוק הכלכלי - תוכלו למצוא עניין בלימודי כלכלה. מה באמת לומדים בתואר ראשון הכלכלה, ומהן אפשרויות התעסוקה בהמשך?

מאת: אליסה טרומן

העולם שלנו מורכב מיחסי גומלין בין אנשים המשתמשים, צורכים ומוכרים סחורות ושירותים. כלכלה מתייחסת לתהליכים המתרחשים אצל האנשים להשגת המצרכים החומריים להם הם זקוקים למחייתם, וכוללת בין השאר גם את היחסים בין אנשים לבין תהליכי שיווק, ייצור, צריכה, הפצה ומסחר של אמצעים חומריים אלה.

אם אתם מתעניינים באחד התחומים הבולטים במדעי החברה, המתעסק באפיון וחקר התהליכים והיחסים בין בני אדם לבין מוצרים, אולי כדאי לכם לשקול לימודי כלכלה. כלכלנים עוסקים בחקר, ניתוח וניבוי המגמות השונות בשוק, ברמת הארגון הבודד, המשק הלאומי, והמשק הבינלאומי.

מתעניינים בשוק המסחר ובסוגיות של היצע וביקוש? אולי לימודי כלכלה יתאימו לכם
מתעניינים בשוק המסחר ובסוגיות של היצע וביקוש? אולי לימודי כלכלה יתאימו לכם
(צילום: dreamstime)

מה כוללים הלימודים

לימודי כלכלה מקנים לכם את היכולות לפתור בעיות הקשורות בעסקים, ברמת המיקרו - הארגון הבודד, וברמת המקרו - המשק הגלובאלי. בלימודי הכלכלה תיחשפו למגוון תיאוריות כלכליות, תלמדו על ניצול ושימוש במשאבים, על משמעות היצע וביקוש, מסחר, ניתוח דוחות כספיים ועוד.

במהלך הלימודים תרכשו כלים מתחומי החשבונאות, המתמטיקה והסטטיסטיקה על מנת ללמוד לנתח את שיווי המשקל התחרותי בשוק ולהפיק מזה מסקנות.

אפשרויות תעסוקה

בוגרי התואר יוכלו להשתלב בסקטור הפרטי או הציבורי במגוון תחומים, כמו בנקאות ומימון, בתי השקעות, משרדי ממשלה, חברות ייעוץ, תחומי שיווק ומכירות, ועוד. אפיקי ההתקדמות רחבים ומגוונים בתחום הכלכלה, היות ומדובר בתחום רחב, בכל המגזרים ובכל ענף בשוק. המלצה לסטודנטים היא להתחיל לחפש עבודה בתחום עוד בזמן הלימודים, מה שיגביר את סיכוייהם למצוא עבודה מתאימה בסיום התואר ללא קושי רב.

על אף שסקרים מראים כי בעלי תואר בכלכלה מוצאים עבודה בזמן קצר יחסית, ומשתלבים בתפקידים כלכליים במובהק כמו אנליסטים, כלכלנים, ויועצים פיננסיים, חשוב לציין כי בוגרי התואר בשנתיים הראשונות לא משתכרים משכורות גבוהות במיוחד. על פי סקר של המכללה האקדמית ת"א-יפו ומכון המחקר פאנלס, שנערך ב-2011, לאחר סיום התואר, במשך כשנתיים, השכר הממוצע של בוגרי התואר מגיע עד ל-8,000 ₪. למרות זאת, בוגרי כלכלה נהנים מצמיחה משמעותית במשכורות לאחר נסיון של שנתיים-שלוש ויכולים אף להגיע למשכורות של 15,000 ₪.

בוגרי תואר בכלכלה מוצאים עבודה בקלות יחסית
בוגרי תואר בכלכלה מוצאים עבודה בקלות יחסית
(צילום: dreamstime)

איפה לומדים

לימודי כלכלה נמשכים שלוש שנים, ובסופן מקבל הבוגר תעודת תואר ראשון בכלכלה. ניתן ללמוד לתואר ראשון ברובן הגדול של האוניברסיטאות, המכללות הציבוריות והמכללות הפרטיות, ביניהם האוניברסיטה הפתוחה, המכללה למנהל, אוניברסיטת ת"א, ובמוסדות אקדמיים אחרים. תנאי הקבלה גבוהים יותר מתנאי הקבלה לרוב התחומים האחרים במדעי החברה, ודורשים לרוב ציון פסיכומטרי ובגרות במתמטיקה ברמה של 4 יח"ל לפחות.