לעצב את העתיד - למה ללמוד חינוך

כמעט כל אחד מאיתנו יכול להסתכל לאחור ולהיזכר במורה אחד או שניים שהיו עבורו הרבה יותר מעוד מורה שמעביר את החומר. יש מורים שבאמת אכפת להם, שהם לא רק מורים אלא מחנכים. אולי גם אתם יכולים להיות כאלה

מאת: אליסה טרומן

בעוד שרוב הצעירים חושבים על תחומים רווחיים ועל יוקרה ומוצאים את עצמם פונים להנדסה או משפטים, יש כאלה שמרגישים שייעודם בחיים מניע אותם לפנות ללימודי חינוך. אין ספק שכשהשכר לא תואם את ההשקעה הכרוכה, והתנאים לא הולמים את המקצוע התובעני, צריך תחושה אמיתית של ייעוד כדי לבחור בתואר ראשון בחינוך.

הפילוסוף ג'ון דיואי אמר שחינוך הוא תהליך חיים בפני עצמו ולא הכנה לחיים בעתיד, ואכן, סטודנטים לחינוך הם הראשונים שבוחרים בחינוך כדרך חיים, ולא כהכנה לדבר מה אחר בעתיד. אם אתם מרגישים מלאי תשוקה ללמד תלמידים דברים חדשים, בעלי רצון להשפיע או סקרנות להמשיך ללמוד וללמד במשך החיים - תחום החינוך יוכל להתאים לכם.

מרגישים שהוראה זו השליחות שלכם? אולי כדאי לכם לחשוב על לימודי חינוך
מרגישים שהוראה זו השליחות שלכם? אולי כדאי לכם לחשוב על לימודי חינוך
(צילום: dreamstime)

מה כוללים הלימודים

חינוך בעיקרון שונה מהנחלת ידע, וכולל בתוכו מרכיבים של הקניית ערכים והדגמה של מיומנויות לימודים שיועילו לתלמיד בהמשך דרכו בכל תחום. כעיקרון, תואר ראשון בחינוך מקנה ידע עיוני רב תחומי, אך לא כולל בהכרח לימודי הוראה, ועל כן לא מקנה תעודת כניסה אוטומטית לבתי הספר כמורה. עם זאת, רוב המכללות והאוניברסיטאות מציעות מסלולים משולבים עם תעודת הוראה תוך כדי לימודי התואר הראשון, כך שניתן לסיים בו זמנית את התואר ואת תעודת ההוראה. לימודי תעודת ההוראה מספקים הכשרה להוראה במקצוע מסוים או בתחום מסוים, כמו לדוגמא חינוך בלתי פורמאלי או חינוך מיוחד.

הלימודים לתואר בחינוך כוללים קורסים עיוניים הנוגעים לשיטות לימוד וניהול כיתה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה של הילד והתלמיד, הוראה בהקשרים חברתיים ותרבותיים ועוד. מכיוון שרוב המסלולים מכשירים גם לתעודת הוראה, התלמידים מתנסים בפעילות מעשית שבה הם משתלבים בבתי ספר, תחילה כצופים, כסייעים, ולבסוף כמורים שמעבירים שיעור שלם מול כיתה.

אפשרויות תעסוקה

אפשרות התעסוקה הראשונית והעיקרית היא להשתלב במערכת החינוך הפורמאלית בבתי ספר ותיכונים כמורים מקצועיים. עם זאת, ניתן להשתלב גם בגנים כמורים לחינוך לגיל הרך, במרכזי העשרה, בבתי ספר לחינוך מיוחד, בתי ספר אקסטרניים לבגרויות ופסיכומטרי, מסגרות לחינוך בלתי פורמאלי ועוד מגוון מרכזים העוסקים בחינוך ילדים.

בלימודי חינוך תוכלו לבחור להתמחות בגיל הרך, יסודי או תיכון
בלימודי חינוך תוכלו לבחור להתמחות בגיל הרך, יסודי או תיכון
(צילום: dreamstime)

איפה לומדים

חינוך ניתן ללמוד באוניברסיטאות השונות ובמגוון מכללות. סמינר הקיבוצים מציע מגוון תוכניות בהתאם לגיל (גיל הרך, יסודי, על יסודי) ומסלולי התמקדות של חינוך: חינוך לצדק חברתי, אמנויות וטכנולוגיה, מנהיגות ויזמות, חינוך אנתרופוסופי ועוד. בבית ברל לומדים לתואר ראשון יחד עם תעודת הוראה במסלול של קידום נוער או של חינוך לא-פורמלי. כמו כן, הלימודים משלבים גם התנסות מעשית.

אין ספק שעל אף הקשיים הרבים הכרוכים במקצוע, מורים נהנים מתחושת סיפוק גדולה, מאתגר ועניין, ואפילו מחופשת קיץ ארוכה במיוחד. אם אתם מעוניינים בלימודים שיקנו לכם מקצוע משמעותי שיוכל ללוות אתכם לאורך החיים, אולי לימודי חינוך יכולים להתאים לכם.