מדע ולמידה - מה זה כיתה מדעית

הבחירה בין כיתה רגילה לכיתה מדעית מלחיצה תלמידים רבים שנמצאים לקראת סיום בית ספר יסודי. אם אתם נמשכים למדעים או למתמטיקה, מחשבים או טכנולוגיה – יכול להיות שכדאי לכם ללמוד בכיתה מדעית

מאת: אליסה טרומן

יכול להיות שגם אתם חולמים להיות רופאים, משחקים במיקרוסקופ, ומרותקים מהרעיון של חשמל מאז שהייתם קטנים. אם זה כך, אולי כדאי לכם לחשוב על לימודים בכיתה מדעית. חטיבות ביניים ותיכונים שונים מציעים תוכניות של עתודה מדעית-טכנולוגית או כיתה מדעית. מדובר בתוכניות של מצוינות המתאימות לתלמידים מצטיינים ובעלי מוטיבציה ועניין בתחום המדעים המדויקים, כמו מתמטיקה, כימיה, מחשבים, פיזיקה, ביולוגיה והנדסה. כיתה מדעית אינה תוכנית השתלמות או חוג העשרה שלומדים אחרי בית הספר, אלא ממש כיתה רגילה בתיכון, בה יושבים כ-30 תלמידים שהתקבלו בזכות הציונים והריאיון האישי, וכולם לומדים יחד את כל המקצועות במשך כל חטיבת הביניים או התיכון.

לימודי מדע וטכנולוגיה כיום מהווים הבטחה להעשרה בתחומים שילכו ויתפתחו בעתיד. החל משנת תשע"א פועלת בתיכונים ובחטיבות הביניים עתודה מדעית-טכנולוגית מטעם משרד החינוך. העתודה מציעה תוכנית לימודים המתמקדת במדע וטכנולוגיה, משלבת לומדות חדשניות, וחושפת את התלמידים לתחומים פורצי דרך במדע. במסגרת התכנית התלמידים ניגשים לבגרות ברמה של 5 יחידות מתמטיקה, 5 יחידות במקצוע מדעי כלשהו, ו-5 יחידות במקצוע טכנולוגי, כמו לדוגמה הנדסת תוכנה או ביוטכנולוגיה. מטרת התכנית היא לאתר בשלב מוקדם תלמידים מוכשרים בתחום המדעי-טכנולוגי, לגשר על פערים ולעודד בנות להשתלב בתחומי לימוד אלה.

משחקים במיקרוסקופ מאז שהייתם קטנים? יכול להיות שתיהנו מלימודים בכיתה מדעית
משחקים במיקרוסקופ מאז שהייתם קטנים? יכול להיות שתיהנו מלימודים בכיתה מדעית
(צילום: dreamstime)

למי מתאימה כיתה מדעית או עתודה מדעית טכנולוגית

כיתה מדעית מציבה תנאי קבלה של ציונים, מוטיבציה וראיון אישי. על מנת להתקבל עליכם לברר מהם תנאי הקבלה הספציפיים בחטיבה או בתיכון שאתם מעוניינים בו. לרוב, נדרשים ציונים גבוהים, בייחוד במתמטיקה ובמדעים, והערכה טובה בהתנהגות. אם יש לכם את נתוני הקבלה האלה, תזומנו יחד עם ההורים לראיון אישי אצל מנהלת, יועצת, מורה או כולם יחד, כדי לבחון התאמת התלמיד לכיתה המדעית מעבר לפן הציונים. תיכונים מסוימים דורשים גם לגשת למבחני מיון במתמטיקה ובמקצועות אחרים כתנאי קבלה לכיתה מדעית.

אבל מעבר לתנאי הקבלה, תלמידים המעוניינים בכיתה מדעית אמורים להתעניין בתחומי המדע ולהרגיש חיבור לנושאי מדעים ומתמטיקה, כדי להיות מוכנים לעומס לימודים מעט גדול יותר מאשר בכיתות הרגילות. לימודים בכיתה מדעית אומרים שעות לימוד רבות יותר בסביבת תלמידים מצטיינים, וזו יכולה להיות חוויה מאתגרת ומעניינת במיוחד לתלמידים סקרניים.

מה כוללים הלימודים

מטרת כיתה מדעית בחטיבת הביניים היא בדרך כל להכין את התלמידים ללימודים ברמה של 5 יחידות במקצועות מדעיים. כתלמיד בכיתה מדעית או כתלמיד הלוקח חלק בעתודה מדעית-טכנולוגית תקבלו תוספת שעות לימוד במקצועות המדעיים. הלימודים הם רחבים יותר, ובדרך כלל מתקיימים במסלול מואץ יותר. לדוגמה, יש תיכונים שמציעים לסיים 5 יחידות בגרות במתמטיקה כבר בסוף י"א במסלול של כיתה מדעית.

מעבר לתכנית הלימודים בכיתה, תלמידי כיתה מדעית זוכים לעיתים קרובות גם לימי סיור והעשרה המרחיבים את הדעת ומעניקים נופך נוסף ללימודים. ימי ההעשרה יכולים לכלול סיורים במכון ויצמן, סיורים באוניברסיטאות שונות וביקור במוזיאון המדע. בנוסף, במסגרת לימודים בעתודה מדעית-טכנולוגית תוכלו לערוך ניסויים שונים במעבדות מיוחדות כדי להתנסות ביישום של התחומים המדעיים.

בכיתה מדעית תוכלו גם לערוך ניסויים במעבדות כחלק מתכנית הלימודים
בכיתה מדעית תוכלו גם לערוך ניסויים במעבדות כחלק מתכנית הלימודים
(צילום: dreamstime)

מה הלימודים מעניקים

הטכניון מכריז על תמיכתו בתכנית ומציע בונוס נוסף בציוני הקבלה לתלמידים שמרחיבים שני מקצועות מדעיים ברמה של 5 יחידות, בנוסף למתמטיקה. נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא מסיבר כי "הטכניון רואה כמשימה לאומית להגדיל את מספר תלמידי התיכון שיבחרו במקצועות מדעיים טכנולוגיים ברמה של חמש יחידות".

אבל מעבר לבונוס ולציונים, התמקדות בלימודים מדעיים-טכנולוגיים פותחת צוהר לעולם המרתק של המדע, וחושפת תלמידים מצטיינים לתחומים מובילים כבר בגילאים הצעירים. אם אתם נמשכים לתחום הזה, ורואים את עצמכם בעתיד משתלבים בתארים למדעים מדוייקים באקדמיה, מומלץ לשקול בחיוב.