מערכת יחסים - למה ללמוד יחסים בין לאומיים

תמיד הרגשתם שהפוליטיקה העולמית והיחסים בין מדינות שונות הוא משהו שקרוב ללבכם? אם חשבתם לעסוק בתחום, בואו לגלות מה כוללים לימודי יחסים בין לאומיים ומהם תנאי הקבלה לתואר ראשון

מאת: אליסה טרומן

קשה לשים את האצבע על מדע אחד בלבד שמסוגל לנתח יחסים, בייחוד כשמדובר ביחסים המורכבים שבין מדינות. יחסים בין לאומיים הוא תחום חדש יחסית במדעי המדינה ועוסק במדיניות החוץ, הדיפלומטיה, הקשרים והיחסים הגלובליים ובין מדינות. התחום משלב מחקרים מתחומים שונים כמו סוציולוגיה, משפטים, כלכלה, היסטוריה, בטחון, פילוסופיה ובוחן על פי הדיסציפלינות השונות את המורכבות ביחסים בינלאומיים.

לימודי פוליטיקה והיסטוריה מדינית הם חלק מלימודי יחסים בינלאומיים
לימודי פוליטיקה והיסטוריה מדינית הם חלק מלימודי יחסים בינלאומיים
(צילום: dreamstime)

מה כוללים הלימודים?

לימודי יחסים בינלאומיים מתמקדים בהקניית כלים לניתוח המציאות המדינית הבינלאומית. כדי לעשות זאת, התלמידים נאלצים להתמודד עם כמות רבה של חומר ממגוון דיסציפלינות שונות, כשרובו הגדול כולל מחקרים ומאמרים באנגלית. בנוסף, כתחום ששייך למדעי החברה, הלימודים כוללים גם קורסים בסטטיסטיקה והכרת מתודות מחקר מתחום מדעי החברה.

בגלל אופיו הייחודי של התואר, רצוי לשלב יחסים בין-לאומיים עם חוג נוסף - תחום משיק או תחום אחר המעניין אתכם. זאת אומרת, רצוי ללמוד לא רק תואר ביחסים בינלאומיים אלא גם תחום נוסף אחר, בהיקף של תואר דו-חוגי. בחלק מהמקומות קיימת דרישה להתחיל לימודים במסלול דו-חוגי בלבד, כאשר השילובים הם בדרך כלל משפטים, כלכלה, לימודי מזרח תיכון, היסטוריה ואחרים.

בלימודי יחסים בינלאומיים ניתן להתמקד באחד מן התחומים: משפט בינלאומי, כלכלה ויחסים בינלאומיים, היסטוריה ופוליטיקה, מדיניות חוץ, ביטחון בינלאומי ולימודים גלובליים.

אפשרויות תעסוקה

למרות שתלמידי יחסים בין-לאומיים צוברים ידע עיוני רב ומגוון, הם מגלים כי עובדה זו מהווה לעיתים חיסרון. מכיוון שהתחום אינו מספק התמקצעות ספציפית, רבים מרגישים כי הם למדו לתואר שאינו מספק מקצוע מוגדר. מצד שני, בזכות ההשכלה רחבת ההיקף, בוגרי התואר רוכשים ידע נרחב בתחום מדעי החברה ויכולים להשתלב במגוון תחומים שונים בגופים אזרחיים, ביטחוניים או אקדמאיים. רבים משתלבים במערכת הפוליטית, בשירות הציבורי או במערכת הביטחון. אחרים יכולים ליהנות מתפקידים שונים בחברות גלובליות בעלות פריסה בינלאומית.

אפשרויות תעסוקה עם תואר ביחסים בינלאומיים כוללות גם עבודה בחברות גלובליות
אפשרויות תעסוקה עם תואר ביחסים בינלאומיים כוללות גם עבודה בחברות גלובליות
(צילום: dreamstime)

איפה לומדים?

תואר ראשון ביחסים בין-לאומיים ניתן ללמוד באוניברסיטאות ובמכללות השונות ברחבי הארץ. תנאי הקבלה דומים לתנאי הקבלה בחוגים אחרים במדעי החברה ודורשים ברוב המקומות תעודת בגרות ופסיכומטרי.

אם אתם נמשכים לתחום ומעוניינים בחקירת המגמות הבינלאומיות, ומעוניינים בהשתלבות בתפקידים בעלי השפעה, תוכלו למצוא את מקומכם בתחום המרתק של יחסים בין לאומיים.