צריך לדעת ללמוד - טיפים ללימודים

הרבה תלמידים, החל מהיסודי ועד לאוניברסיטה, נאבקים למצוא זמן ללימודים ולאזן בין החיים החברתיים לעומס הגדול של מבחנים ועבודות.

מאת: אליסה טרומן

השנה החדשה כבר הגיעה ובקרוב שוב יהיו מלא שיעורי בית, מבחנים ועבודות להגיש, כשאתם רק רוצים להיפגש עם החברים. כדי שלא תמצאו את עצמכם קורסים תחת העומס, או מפסידים שיעורים ומפגרים בחומר, כדאי לכם לאמץ מספר טיפים יעילים ללמידה נכונה ולארגון הזמן. כך תוכלו לשלב את החיים האישיים יחד עם הלימודים, ולאזן בין העולמות.

טיפים ללמידה נכונה יעזרו לכם לאזן את הלימודים עם החיים האישיים
טיפים ללמידה נכונה יעזרו לכם לאזן את הלימודים עם החיים האישיים
(צילום: dreamstime)

קודם כל - הכירו את עצמכם

אחד הדברים החשובים שיעזרו לכם ללמוד נכון זה להכיר את הדרך הייחודית שלכם ללמוד. יש כאלה שמרוכזים בבוקר, ואילו אחרים לומדים טוב רק בלילות. תלמידים מסוימים אוהבים ללמוד בקבוצה ואחרים חייבים את השקט שלהם. גם מבחינת מיקום יש הבדל, כך שכדאי שתבררו אם אתם מעדיפים ללמוד בבית, בספרייה או אצל חבר. כדי להוציא מעצמכם את המקסימום, כדאי שתגלו מה עובד הכי טוב בשבילכם על ידי ניסוי וטעייה. כך תוכלו לבחור לארגן את הלימודים שלכם בצורה שמתאימה לכם.

סדר וארגון - השלב הראשון בהצלחה

אחרי שאתם כבר יודעים מה הדרך הכי טובה עבורכם, הגיע הזמן שתבנו לעצמכם לוח זמנים מתאים ללימודים. החליטו מראש, על גבי דף או ביומן, מתי תלמדו לאיזה מקצוע, וכמה זמן תקדישו לכל דבר. הטיפ הכי חשוב פה הוא להיות ריאליים. נכון שבהתחלה יש מוטיבציה ורצון לכסות המון חומר ואמונה מוחלטת ביכולת שלכם, אבל כדי שתתמידו לאורך זמן בלו"ז שבניתם, כדאי לתכנן זמנים הגיוניים, ואפילו לתת לעצמכם קצת יותר זמן, ליתר ביטחון. ככה תרגישו שאתם מסגולים לעמוד בזמנים בלי לחץ, וזה ידרבן אתכם להפוך את הלו"ז שבניתם לשגרה.

חשוב לארגן לוח זמנים מתאים ללימודים כדי להצליח
חשוב לארגן לוח זמנים מתאים ללימודים כדי להצליח
(צילום: dreamstime)

היעזרו בכל החומר הזמין

לפעמים הסיכומים שלכם יכולים להיות חלקיים או לא ברורים מספיק, או שאולי תרגול נוסף יכול להיות הדבר שיגרום לכם ממש לזכור איך לפתור נכון. בשביל להבין את החומר ולהגיע מוכנים לבחינות, כדאי להיעזר בכל החומר הזמין לכם. תוכלו לבקש סיכומים מחברים, להיעזר בספרי לימוד אחרים, ואפילו למצוא באינטרנט קורסים שיסבירו לכם את כל החומר. קורסים כאלה אפשר למצוא באתר וואלה סקול שמציע סרטונים ותרגולים לכל הכיתות ועד לאקדמיה במקצועות שונים, וכולל את כל החומר שצריך לדעת. לעיתים קרובות, כשאתם קוראים את הנושא בנוסח אחר או שומעים הסבר מפי מורה אחר, אתם מבינים פתאום את החומר בקלות רבה יותר.

אוהבים ללמוד לבד או ביחד? תגלו את הדרך המתאימה לכם
אוהבים ללמוד לבד או ביחד? תגלו את הדרך המתאימה לכם
(צילום: dreamstime)

להישאר רגועים ומאוזנים

אחד הדברים החשובים ביותר לשמירה על ריכוז ומיקוד המחשבה הוא להישאר רגועים. יש מגוון דרכים שונות לעשות זאת, ועליהן תוכלו לקרוא בכתבה שלנו על הפחתת לחץ בלימודים. לעיתים קרובות תגלו שכדאי להשקיע מעט יותר זמן בביצוע פעולות מרגיעות שיתרמו לתחושה הכללית שלכם, מאשר שעה נוספת של לימודים כשאתם לא מרוכזים ועצבניים. אתם תפיקו הרבה יותר משעתיים של לימודים אינטנסיביים בריכוז מאשר מחצי יום של כאב ראש וחוסר הבנה. לכן, עברו על הטיפים השונים להרגעת מתח בזמן לימודים, ותוכלו למצוא את הדרך לאזן בין החיים האישים ללימודים.