הפרעות קשב וריכוז

הפרעות קשב וריכוז מאובחנות אצל ילדים ומבוגרים כאחד. ההפרעות נפוצות בקרב 5-10% מהאוכלוסייה ומופיעות בכל שכבות הגיל. מהם התסמינים וכיצד מתמודדים עימם?

מאת: אליסה טרומן

אחת ההפרעות הפופולריות ביותר כיום היא הפרעות קשב וריכוז (ADHD). בעשורים האחרונים עלתה המודעות, האבחנה ויכולת הטיפול בהפרעות קשב וריכוז. התופעה שכיחה בקרב 5-10% מהאוכלוסייה ובאה לידי ביטוי במגוון תחומים שונים. הפרעת קשב לא מוגדרת כלקות למידה מכיוון שהיא פוגעת באספקטים רבים של החיים שאינם קשורים ללמידה. כמו כן, היא אינה חולפת, אבל נראה כאילו היא מתמתנת עם השנים, בעיקר הודות לרכישת יכולת התמודדות.

להפרעת קשב תסמינים רבים שונים, אך לרוב, אצל כל אחד נוצר שילוב שונה עם התבטאויות וקשיים שונים בתחום הלימודי, החברתי, ההתנהגותי והרגשי. לכן, כל אחד חווה את ההפרעה בצורה שונה וזקוק לטיפול מיוחד המותאם לו.

חוסר ריכוז וחולמנות בשיעורים אופייניים לילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז
חוסר ריכוז וחולמנות בשיעורים אופייניים לילדים הסובלים מבעיות קשב וריכוז
(צילום: dreamstime)

מהם התסמינים?

לרוב, התחושה העיקרית שמלווה ילדים ומבוגרים שסובלים מההפרעה היא חוסר מיצוי ומימוש היכולות, בין אם בלימודים ובין אם בתחומים אחרים. אצל ילדים, מדובר בקושי להתרכז בגירוי אחד ברגע נתון, אם זה בהקשבה למורה, בהתרכזות בשיעורי הבית או בפתירת מבחן בכיתה. הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים יכולה לכלול קושי לבצע משימות מונוטוניות בעבודה, או אפילו תחלופה גבוהה של מקומות עבודה. מעבר לקשיי ריכוז, להפרעת קשב וריכוז (ADHD) יש אלמנט של היפר-אקטיביות. זה יכול לבוא לידי ביטוי בהתרוצצות מרובה, נענוע של הרגל או היד בזמן שיעור, הפרעות, הצקות, או פטפוט רב שמפריע לילדים אחרים.

בנוסף לתחום הלימודים, ההפרעה יכולה לפגוע בתפקוד התקין גם במסגרות אחרות. למשל בתחום ההתנהגותי, בו יש קושי לשמור על גבולות ולהתמודד עם סמכות. ההיפר-אקטיביות והאימפולסיביות הקשורים בהפרעה זו יכולים לפגוע גם בתחום החברתי של האדם. ילדים ומבוגרים מתקשים ביצירת מערכות יחסים מכיוון שהם מתקשים להבין נורמות חברתיות מקובלות ונוטים לפזיזות.

בעקבות הקשיים בתחומים השונים בחיים, ילדים וגם מבוגרים עשויים לפתח דימוי עצמי נמוך הנובע מתחושת כישלון. הקשיים בתפקוד שאינם מובנים על ידי הסביבה והילד עצמו גורמים לביטחון עצמי נמוך ויכולים אף להוביל לדיכאון או לחרדה.

יתרונות

לעומת זאת, להפרעת קשב וריכוז יש גם צדדים חיוביים. רבים מהאנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז מתאפיינים ביצירתיות גבוהה. יתכן והעובדה שאנשים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים לשים לב לגירויים רבים ושונים ולעבור במהירות מרעיון לרעיון עוזרת להם לפתח נקודת מבט ייחודית על הדברים וליצור הקשרים שאינם ברורים לאחרים. בנוסף, כאשר הם עוסקים בתחומים שמרתקים אותם, הם מגלים יכולת ריכוז יוצאת דופן שמאפשרת להם להתעסק שעות בתחומים המעניינים אותם מבלי לאבד ריכוז.

הקושי בחסימת גירויים חיצוניים תורמת ליצירתיות בקרב בעלי הפרעת קשב וריכוז
הקושי בחסימת גירויים חיצוניים תורמת ליצירתיות בקרב בעלי הפרעת קשב וריכוז
(צילום: dreamstime)

התמודדות

אין ספק שהצעד הראשון להתמודדות הוא אבחון הפרעת הקשב והריכוז, רצוי מוקדם ככל האפשר, וקבלת עזרה ממומחים בתחום שייקלו על הילד או המבוגר בתחומים השונים בחיים. טיפול לרוב כולל טיפול תרופתי, וטיפול התנהגותי או פסיכולוגי כדי לעזור עם האספקטים השונים של ההפרעה ועם ההשלכות שלה על התחושה האישית.

דבר חשוב נוסף הוא ההבנה כי הילד או המבוגר עם הפרעת הקשב והריכוז מתקשה להתמודד במסגרות מובנות ולרוב זקוק לחופש פעולה גדול יותר. במקרים אלו כדאי לאדם, בין אם הוא ילד או מבוגר, להכיר במגבלות וביתרונות של ההפרעה ולשאוף ליצור לעצמו סביבה תומכת ומתאימה לצרכיו. מבוגרים יכולים ליהנות מעבודות הדורשות יצירתיות, בעיקר כאשר הן מספקות גם שירותי מזכירות שיטפלו בעניינים שקשים להם. ילדים יכולים ללמוד להכיר את התחומים שמעניינים אותם בהם יוכלו להצליח כדי לחזק תחושת ערך עצמי ומסוגלות.