ביטול מבחני המיצ"ב - סוף לתחרות?

שר החינוך שי פירון הודיע על הקפאת מבחני המיצ"ב לשנת הלימודים הקרובה והקמת ועדה שתעסוק במציאת מתווה מעודכן למבחנים.

מאת: אליסה טרומן

אתמול (12/8/2013) הודיע שר החינוך שי פירון כי משרד החינוך כי בשנת הלימודים הקרובה, תשע"ד, לא יתקיימו מבחני המיצ"ב, ששימשו להשוואה בין בתי הספר השונים. מבחני המיצ"ב מתקיימים בכיתות ה' ו-ח' בארבעה מקצועות: מתמטיקה, אנגלית, מדעים ושפת אם, ומטרתם לשמש ככלי חיצוני להערכת בתי הספר. עם זאת, בתי הספר השונים ימשיכו לבצע מבחני חתך פנימיים למטרות הערכה אישית.

מבחני המיצ"ב החיצוניים גורמים להתמקדות יתר בציונים
מבחני המיצ"ב החיצוניים גורמים להתמקדות יתר בציונים
(צילום: dreamstime)

"מבחני המיצ"ב הפכו לשוט המכה במורים ובתלמידים"

הסיבה העיקרית שעומדת מאחורי החלטה זו נובעת מהתחרותיות והלחץ שהפעילו מבחני המיצ"ב על בתי הספר, המורים והתלמידים. "מבחני המיצ"ב במתכונת הנוכחית הפכו לשוט המכה במורים ובתלמידים", אומר שר החינוך שי פירון. מכלי שמטרתו לשמש להערכה, השוואה ושיפור של בתי הספר השונים, הפכו מבחני המיצ"ב למטרה עצמה, תוך הזנחה של ערכי הלימודים. מורים מצאו את עצמם עסוקים בהכנות למבחני המיצ"ב בשבועות הקודמים לבחינה, על חשבון שעות לימוד חשובות אחרות, ואילו תלמידים היו צריכים להתמודד עם הלחץ של מבחני הערכה שאינם אישיים אלא בית ספריים.

"השכלה ורוח אינם צריכים לקבל ציון"

הקושי גדל אף יותר, כאשר לפני כשנה, הוחלט על ידי בג"ץ על פרסום מדדי המיצ"ב לקהל הרחב. בעקבות הפרסום לקהל הרחב של מדדי מיצ"ב, בתי הספר החלו לדווח על תחושה של "טבלאות ליגה", בהן דורגו בתי הספר לפי מדדי המיצ"ב. כך, נוצרה השוואה מפלה בין בתי ספר, כאשר מורים ובתי ספר נמדדו לפי ציונים בלבד, מה שהביא להתמקדות יתר בציונים באופן כללי, ובציוני המיצ"ב באופן ספציפי.

מעבר לכך, רבים מתלוננים כי מדדי המיצ"ב אינם מייצגים רמת לימודים או רמת הוראה, אלא תלויים בחתכים סוציו-אקונומיים. שר האוצר, יאיר לפיד, הגיב בעמוד הפייסבוק שלו ליוזמתו של שר החינוך, וכתב: "היום ביטלנו את בחינות המיצ"ב. למה? כי חינוך אינו עוסק במדידה אלא בלמידה. כי השכלה ורוח אינם צריכים לקבל ציון. מפני שאנחנו לא יכולים להשוות בין תלמידים כל עוד לא דאגנו לשוויון בתנאים שלהם".

מבחני המיצ"ב פוגעים בערכי החינוך
מבחני המיצ"ב פוגעים בערכי החינוך
(צילום: dreamstime)

"מבחני המיצ"ב שעבדו את מערכת החינוך לתוך סד"

גם יושבת ראש האופוזיציה, שלי יחימוביץ', גילתה תמיכה בצעד של פירון, כשביטאה את הבעיה בהתמקדות בציונים: "מבחני המיצ"ב שִעבדו את מערכת החינוך לתוך סד שאין דבר בינו ובין תכנים חינוכיים וערכיים. הם אילצו מורים נפלאים להקטין את המרכיב החינוכי בעבודתם, והגיע הזמן שבתי הספר ישובו להיות בתי חינוך בהם נלמדים ערכים היוצקים משמעות לקיומנו כיחידים וכחברה, ולא רק בתי חרושת לציונים".

הקפאת מבחני המיצ"ב מלווה בהקמת ועדה שתמליץ על מתווה מעודכן ומתאים יותר. בוועדה יהיו מנהלי בתי ספר, נציגים ממשרד החינוך ומומחים מהאקדמיה, והם יציגו את הממצאים והמסקנות שלהם בשנת תשע"ה. בשנת הלימודים הקרובה לא יתקיימו מבחני מיצ"ב חיצוניים, אלא רק מבחני הערכה פנימיים בית-ספריים שישמשו לבחינה עצמית ולשיפור.